Jak odżywiać się zdrowo i rozsądnie?
Zbilansowana dieta, to hasło, które obecnie często pojawia się w różnego rodzaju dyskusjach. Problem lekceważenia potrzeb ludzkiego organizmu pojawia się głównie u osób desperacko pragnących zrzucić zbędne kilogramy. Jednakże nie tylko odchudzający się mogą wpaść w pułapkę niezdrowego odżywiania - często nie starcza nam czasu na to, aby przyrządzać i spożywać pełnowartościowe posiłki. Ci, którzy chcą zdrowo jeść, często zaś padają ofiarą błędnych przekonań i haseł odnośnie zdrowego żywienia, które gdzieś zasłyszeli, a później ich nie zweryfikowali. Problem jest na tyle obszerny, że badania dotyczące poszczególnych produktów cały czas idą do przodu, a powstałe teorie ewoluują i zmieniają się w zawrotnym tempie. Nieraz uzyskujemy sprzeczne informacje. Tymczasem niektóre porady nie mają żadnych podstaw i są wyssane z palca. Które najczęściej wygłaszane poglądy na temat żywienia są słuszne, a którymi zupełnie nie powinniśmy się kierować?
Ciemne pieczywo zdrowsze niż białe
Często wybierając chleb w sklepie decydujemy się na wybór ciemnego pieczywa, ponieważ wydaje nam się, że w każdym przypadku będzie ono zdrowsze. Niestety nie zawsze tak jest. Dzieje się tak dlatego, że choć barwa chleba może być ciemna, to niekoniecznie jest to zasługa mąki, z którego został on zrobiony. Producenci doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ciemne pieczywo cieszy się teraz popularnością i z tego powodu stosują barwniki spożywcze, albo karmel. W ten sposób koloryzowane białe pieczywo wydaje nam się zdrowsze. Zanim zatem zdecydujemy się na zakup konkretnego chleba, warto uważnie zapoznać się z etykietą składu.
Produkty typu "light" zawsze najzdrowsze
Wiele osób sięga po produkty z obniżoną zawartością energetyczną, albo zmniejszoną ilością cukru, czy tłuszczu, nie tylko w celach odchudzania, ale również po to, żeby odżywiać się zdrowiej. Tymczasem osoby wypuszczające na rynek takie produkty dobrze wiedzą, że społeczeństwo oczekuje zdrowej żywności, a także tej sprzyjającej odchudzaniu. Na szczęście wymogi prawne nie pozwalają nazwać dowolnego produktu "produktem light". Trzeba w tym celu spełnić pewne standardy i sprostać wymaganiom. Mało kto jednak zwraca uwagę na to, czym naprawdę różni się skład standardowego produktu od produktu typu "light". Tymczasem okazuje się, że czasem jest to nieznaczna modyfikacja tylko jednego składnika, który wprawdzie może powodować, że całość jest nieco zdrowsza, jednakże nie zawsze musi to iść w parze ze specjalną dietetycznością ani spektakularnym działaniem prozdrowotnym.
Im mniej chemii, tym lepiej
To akurat szczera prawda. W obecnych czasach żywność często jest wysoko przetworzona i zawiera różnego rodzaju dodatki, konserwanty, ulepszacze i wzmacniacze smaku. Nawet naturalne produkty są nieraz pryskane różnymi nawożącymi substancjami, które raczej nie są dla nas dobre. Jeżeli chcemy odżywiać się zdrowo, lepiej wybierać produkty, które są jak najbardziej naturalne. Nawet jeżeli nie wszystkie substancje chemiczne dodawane do poszczególnych produktów, czy używane w procesie produkcji są szkodliwe, to często mogą one wpływać na zawartość witamin i składników odżywczych w żywności.
Owoce to samo zdrowie
Osoby na diecie często decydują się na owoce zamiast ciast. Jest to zazwyczaj dobre posunięcie, jednak należy pamiętać, że wszystko należy jeść z umiarem. Wbrew pozorom, nawet owoce mogą okazać się szkodliwe, jeżeli będziemy spożywać je niewłaściwie, albo w nadmiarze. Zawierają one bowiem cukier prosty - fruktozę. Spożycie ich doładowuje nas na chwilę energię, jednak później możemy wyraźnie odczuć jej spadek i senność - łatwo więc wpaść w spiralę "owocowego szaleństwa". Cukier zawsze pozostaje cukrem, a zatem nie powinniśmy przesadzać. Nie dość, że jest to niedietetyczne, to dodatkowo nadmiar fruktozy może powodować cukrzycę. Ponadto, cytrusy spożywane razem z lekami, albo popijanie medykamentów cytrusowym sokiem może być śmiertelnie niebezpieczne.
Głodówka najlepszym sposobem na dietę
Wiele osób, licząc na szybkie efekty w odchudzaniu, decyduje się na zastosowanie głodówki. Tymczasem tego rodzaju redukcja spożywanego pokarmu raczej nie pomoże nam schudnąć. Wręcz przeciwnie. Odcinając swój organizm od regularnego jedzenia, destabilizujemy jego działanie. Spowalnia się nasz metabolizm, a to w rezultacie utrudnia zrzucenie zbędnych kilogramów. W dodatku jest to bardzo wielki stres dla całego organizmu, dlatego może mieć negatywne skutki dla naszego samopoczucia. Poza tym, po zakończeniu głodówki bardzo łatwo o efekt jojo. Nasze ciało chce odreagować stres i okres posuchy, dlatego mamy ogromny apetyt i ostatecznie jemy o wiele za dużo. W ten sposób niweczymy cały wysiłek, który włożyliśmy w głodowanie. Tego rodzaju dieta nie jest wskazana dla nikogo - osłabiony organizm gorzej pracuje i zwyczajnie źle się czujemy, a poza tym ewentualne efekty nie są na tyle zachwycające, by były warte takiego zachodu.
Dwa litry wody dziennie
Mówi się, że każdy powinien pić około dwóch litrów wody dziennie. Tymczasem lekarze twierdzą, że nie chodzi o samą wodę, lecz o wszelkiego rodzaju płyny (choć napoje słodzone i gazowane nie nawadniają najlepiej). Jeżeli zbyt mało pijemy w ciągu dnia, możemy czuć się osłabieni, a wszystko za sprawą obniżonego poziomu elektrolitów, które również odgrywają bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Odwodnienie, wbrew pozorom, jest bardzo poważną sprawą, której nie należy lekceważyć. Oczywiście, ilość wypijanych płynów zależy od indywidualnych potrzeb - ktoś, kto jest narażony na wielki wysiłek fizyczny będzie potrzebował ich więcej niż ktoś, kto cały dzień siedzi na kanapie.
Restrykcyjna dieta przyspiesza odchudzanie
Kiedy chcemy schudnąć, oczekujemy efektów jak najszybciej. Jednakże, podobnie jak głodówka, restrykcyjna dieta nie jest najlepszym rozwiązaniem. Po pierwsze, trudno się stosować do jej zasad, bo ciągle chodzimy głodni, a po drugie powoduje ona spowolnienie metabolizmu przez co trudniej jest stracić na wadze. Organizm przyzwyczaja się do braku pożywienia i magazynuje wszystko, co mu dostarczamy, ponieważ jest przekonany, że nadszedł kryzys i trzeba jakoś go przetrwać. Poza tym długotrwała dieta tego typu (podobnie jak zresztą długotrwała głodówka) powoduje wyczerpanie i osłabienie, a nawet różnego rodzaju dolegliwości. Wszystko przez nieprzestrzeganie zbilansowanej diety i niedostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników.
Czym więcej witamin i minerałów tym lepiej
Wszędzie słyszymy o tym, że potrzebujemy witamin i minerałów, aby właściwie funkcjonować i dobrze się czuć. Niektórzy wpadają w prawdziwą obsesję i konstruują swoje jadłospisy wyłącznie pod tym kątem, a potem dodatkowo biorą jeszcze różnego rodzaju suplementy. Tymczasem zarówno niedobór, jak i nadmiar witamin jest szkodliwy i prowadzi do różnych dolegliwości. Nasz organizm potrzebuje optymalnej dawki wszelkiego rodzaju substancji odżywczych, aby wydajnie pracować. Należy mieć pod kontrolą poziom poszczególnych witamin i minerałów, ponieważ w skrajnych przypadkach ich nieodpowiedni poziom może być nawet zagrożeniem dla naszego zdrowia. Warto zatem działać z głową, aby nie "przedobrzyć".
Gotowanie w domu jest zdrowsze
Tutaj wszystko zależy od nas. Nie zawsze jedzenie poza domem oznacza, że posiłek będzie niezdrowy. Wystarczy jedynie odpowiednio dobierać zamawiane dania, aby cieszyć się pełnowartościowymi obiadem bez konieczności przygotowywania i tracenia czasu. Takie rozwiązanie może być bardzo wygodne dla zapracowanych osób, które cenią sobie kuchnię dobrej jakości. Jednakże pamiętać należy, że gotując w domu mamy pełną kontrolę nad tym, co się dzieje w kuchni i jakie składniki stosujemy. Jeśli rezygnujemy z tej kontroli na rzecz jedzenia na mieście, warto wybierać sprawdzone i pewne miejsca.
Należy ograniczać sól
Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele soli spożywamy przy okazji jedzenia każdego posiłku. Produkty obecne na rynku obfitują w sól, a my z kolei tak bardzo przyzwyczailiśmy się już do przyprawionych w ten sposób potraw, że jeszcze zwiększamy nasze spożycie przez nieustanne dosalanie wszystkiego. Dzienne spożycie soli według specjalistów powinno wynosić maksymalnie jedną płaską łyżeczkę, gdy tymczasem nieświadomie nieraz zjadamy o wiele więcej. Choć sól jest nam potrzebna, to pozytywne działanie ma w niewielkich ilościach. W nadmiarze natomiast może być przyczyną, chociażby, nadciśnienia.
Zdrowe odżywianie powinno być świadomą decyzją, a nie działaniem wywołanym przez presję ze strony mediów, czy znajomych. Wiele rzeczy, które na co dzień uważamy za prawdziwe, okazuje się być jedynie mitem. Oczywiście, poglądy w różnych środowiskach mogą się różnić, podobnie jak wiele przeprowadzonych badań stoi do siebie w opozycji. Te sprzeczności sprawiają, że ocena co jest prawdą, a co nie, jest znacznie utrudniona. Tym więcej trudu powinniśmy włożyć w pozyskanie wartościowych informacji, które przybliżą nas do poznania tajników zdrowego żywienia. W zależności od tego, jaki przyświeca nam cel - czy jest to odchudzanie, czy zwyczajnie zadbanie o odpowiednie funkcjonowanie organizmu - powinniśmy dobierać odpowiednie wiadomości, które mogą nas dobrze ukierunkować. Pamiętajmy jednak, aby nie pozostawać bezkrytycznym. Ostatecznie to my decydujemy o tym, co jemy i to na nasz organizm spożywane produkty będą miały bezpośredni wpływ. Dlatego właśnie konsultacje lekarskie w zakresie odżywiania są coraz bardziej popularne - w wielu przypadkach mogą się okazać naprawdę przydatne. Czasem nawet osoby cierpiące na konkretną przypadłość nie zdają sobie sprawy z tego, jak dany produkt wpłynie na ich samopoczucie. Ludzie, którzy nie borykają się z żadnymi poważniejszymi dolegliwościami, o rzeczywistym wpływie diety na funkcjonowanie organizmu wiedzą najczęściej bardzo niewiele. Najważniejszą zasadą jest to, aby z niczym nie przesadzać. Odpowiednio zbilansowana i pełnowartościowa dieta powinna dostarczać naszemu ciału wszystkiego, co niezbędne. Powinniśmy przywiązywać wagę do tego, co jemy.
Komentarze
Napisz komentarz