Poranny trening siłowy – na czczo czy może po posiłku?

Dodane przez: . Komentarze: 0 4397

Większość osób ćwiczy rano lub wieczorem. Wymusza to niejako prowadzony na co dzień styl życia czy obowiązki zawodowe. Czy trening rano jest jednak w pełni efektywny? Co jeść przed treningiem, a co warto konsumować po treningu? Czy w ogóle przed planowanym treningiem powinno się jeść?

Wielu osobom poranny trening kojarzy się przede wszystkim z treningiem cardio. Rzeczywiście nie są to ćwiczenia złe, ale rano niekoniecznie trzeba od razu postawić na spalanie tłuszczu. Czy budowanie masy mięśniowej bądź zwiększanie siły mięśni rano ma sens?

Trening rano - jakie daje  efekty?

Trening rano wykonywany jest na ogół 45-60 minut po przebudzeniu. Wcześniej jest to oczywiście niemożliwe, gdyż na siłownię czy do klubu fitness trzeba wcześniej dotrzeć. Trening rano to kwestia, która wciąż budzi wiele kontrowersji, ale mimo to cieszy się coraz większą popularnością. Z jakiego powodu? Nie każdy ma czas trenować po pracy czy uczelni.

Czy trening rano daje takie same efekty jak ten wykonywany po południu? Okazuje się, że trzeba wcześniej przeanalizować proces regeneracji potreningowej oraz sposób odżywiania się. Osoby, które mają czas odpocząć po treningu i spożywają odpowiednie posiłki mogą z powodzeniem trenować rano. Są osoby, które uważają, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu całego dnia, dlatego trzeba je zjeść przed treningiem. Są jednak i eksperci, którzy twierdzą wręcz odwrotnie. Tutaj warto wspomnieć o diecie Intermittent Fasting - okresowa głodówka.

Posiłek przed treningiem - co warto zjeść rano?

Są osoby, które nie wyobrażają sobie porannego treningu bez zjedzenia śniadania. Rzeczywiście niektórzy trening na czczo po prostu źle znoszą. Co w takiej sytuacji warto zjeść i wypić? Sporo zależy w tym przypadku od tego ile czasu mija od przebudzenia do treningu.

Jeśli ćwiczenia odbywają się do 60 minut od wstania z łóżka niemożliwe jest tak naprawdę wstępne strawienie żadnego klasycznego dania śniadaniowego. Jest to dla żołądka uciążliwe. W takiej sytuacji lepiej sięgnąć po suplementy, które zawierają podstawowe składniki odżywcze. Można wykorzystać m.in. BCAA z węglowodanami prostymi czy mini szejk z białka serwatkowego.

Gdy trening ma miejsce około 2 godzin od przebudzenia można pozwolić sobie na znacznie więcej. Wprawdzie od wstania z łóżka nie mija wówczas dużo czasu, ale można pokusić się o lekkostrawny posiłek, który nie będzie zalegać na żołądku w czasie ćwiczeń. W przypadku 90 minut może być to szejk bananowo-białkowy. Zalecane są również owoce. Czasem pozwolić sobie można na ryż, który ludzki organizm trawi dość szybko.

Jeśli trening odbywa się po 3 godzinach od przebudzenia problemu żadnego ze śniadaniem już nie ma. Można pokusić się nawet o zjedzenie pełnowartościowego śniadania. Zostanie ono strawione przed aktywnością fizyczną.

Trening na czczo - czy to jest dobry pomysł?

Czy ćwiczenie bez zjedzenia śniadania jest dobrym rozwiązaniem? Sporo w tym przypadku zależy od preferencji trenującego. Są osoby, które nie wyobrażają sobie treningu bez obfitego śniadania. Dla innych lepszym rozwiązaniem jest trening bez obciążenia w żołądku, a więc na czczo. Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedni na pytanie zadane w tytule. Warto jednak wcześniej zastanowić się nad tym, jak dany organizm reaguje na aktywność fizyczną po jedzeniu i bez niego. Jeśli stosuje się trening na czczo, warto dzień wcześniej zjeść na kolację sporo węglowodanów, które dodadzą energii do działania.

Co trzeba wiedzieć w czasie treningu na czczo?

Na pewno dnia poprzedniego warto zjeść na kolację więcej węglowodanów niż normalnie. Dzięki temu trenując z samego rana można zachować energię przez dłuższy czas. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że pokarm dodaje energii do działania nie tylko w czasie trawienia, ale i przez kilka godzin po jego zakończeniu. Dlatego też kolacja ma tak duże znaczenie.

Ponadto przed treningiem warto do organizmu dostarczyć również aminokwasy BCAA. W zupełności wystarczyć powinna dawka 5-10 gram na 20-40 minut przed treningiem. W ten sposób mięśnie będą chronione przed procesami katabolicznymi, a przy okazji nie dojdzie do obciążenia żołądka.

Posiłek potreningowy powinien być naprawdę pełnowartościowy. Jeśli trening odbywa się na czczo jest to niezwykle istotne. Jednak jeść nie należy od razu po ćwiczeniach. Najlepiej odczekać 30-60 minut od zakończenia sesji treningowej i dopiero zjeść śniadanie. Wcześniej nie ma to większego sensu, gdyż układ trawienny nie działa jeszcze na 100% swoich możliwości.

Trening rano - na czczo czy po śniadaniu?

Okazuje się więc, że wszelkiego rodzaju mity na temat tego, że poranny trening jest nieskuteczny można odłożyć na bok. Tak naprawdę zarówno trening na czczo, jak i ten po bardzo obfitym śniadaniu mogą być bardzo skuteczne. Podstawą jest jednak zachowanie odpowiedniej podaży kalorycznej. Nie wolno również doprowadzić do zbyt dużego obciążenia organizmu. Warto pamiętać o tym, aby w przypadku treningu na czczo, po jego zakończeniu zjeść za około 30 minut pełnowartościowe, dobrze zbilansowane śniadanie.

 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu