Posiłek dla biegacza przed treningiem jest potrzebny, by dostarczyć do organizmu kalorie, które zostaną wykorzystane do wytworzenia energii do aktywności fizycznej. Natomiast posiłek po treningu jest niezbędny, by organizm mógł się prawidłowo regenerować po treningu, a następnie by widoczny był progres. Jak powinien wyglądać posiłek biegacza przed i po treningu? Dziś się tego dowiemy.
Co najlepiej jeść przed treningiem?
Przed bieganiem nie można posilić się produktami, które sprawią, że podczas treningu odczuwany będzie dyskomfort. To dlatego konieczne jest stworzenie odpowiedniego planu diety, by trening odbył się prawidłowo? Lepiej zrezygnować z dań o większej objętości tuż przed treningiem. Dania o dużej zawartości węglowodanów, na przykład makaronów, pierś z indyka po takie dania najlepiej sięgać co najmniej trzy-cztery godziny przed treningiem. Wiele osób przed treningiem nie je większych posiłków. To jednak nie jest dobre rozwiązanie. Jeśli przed bieganiem nie zjadłeś większego posiłku lub nie jadłeś wcale to godzinę przed treningiem najlepiej zjeść małą przekąskę. W posiłku przed bieganiem koniecznie powinny znaleźć się węglowodany oraz niewielka ilość białka. Najlepiej sięgać po dania lekkostrawne, dzięki temu zmniejsza się ryzyko dolegliwości żołądkowych podczas biegania. Specjaliści zalecają spożywanie produktów o niskim indeksie glikemiczny. Jeśli zastanawiasz się co najlepiej wybrać na posiłek przed treningiem biegacza, to najlepszy wyborem będzie zjedzenie jogurtu naturalnego, banana, koktajli owocowych. Jeśli nie jesteś zawodowym sporowcem, nie biegasz regularnie, jedynie od czasu do czasu decydujesz się na krótką przebieżkę, to nie musisz się przejmować kompletowaniem specjalnego posiłku przed treningiem. W takim przypadku nie jest to konieczne.
Co najlepiej jeść po treningu?
Jedzenie po każdym treningu, również po bieganiu jest koniecznością i o tym powinien pamiętać każdy sportowiec. Po treningu organizm potrzebuje składników, które wspomogą regenerację. Jest to proces odbudowy i rozbudowy mięśni. Podczas tego procesu zwiększa się również wytrzymałość siłowa układu mięśniowego. W posiłku po treningu obowiązkowo powinny znaleźć się produkty, które są źródłem białka i węglowodanów. Wiele osób zastanawia się na wyborem węglowodanów złożonych i prostych, jednak w większości przypadków nie ma to żadnego znaczenia, a wybór jest zależny od nas. Różnica pojawia się jednak u osób, które ćwiczą kilka razy dziennie. W ich przypadku najlepiej sprawdzą się węglowodany proste. Im częściej biegasz i im intensywniejsze są twoje treningi tym bardziej powinieneś przykładać się do tworzenia odpowiednio zbilansowanych posiłków. Twoje ciało organizm zaczyna potrzebować więcej określonych składników odżywczych, za zapotrzebowanie na witaminy i minerały znacząco wzrasta. Tak więc warto wiedzieć co i kiedy najlepiej spożywać.
Posiłek dla biegaczy po treningu wieczornym
Osoby biegające wieczorem często rezygnują z posiłku po treningu, ponieważ wydaje im się to niepotrzebne. Jednak po treningu konieczne jest wprowadzenie do organizmu odpowiednich składników odżywczych, które pozwolą na rozbudowę i odbudowę układu mięśniowego oraz spełnienie niedoborów, które powstały na skutek wysiłku fizycznego. Jeśli więc twój trening odbywa się wieczorem nie możesz rezygnować z posiłku. Jedzenie po treningu wieczorem nie jest konieczne jedynie wtedy, gdy prowadzisz trening, który nie trwa więcej niż półgodziny, a ty nie biegasz w tym czasie więcej niż dwa kilometry. Jednak jeśli twój trening jest dłuższy, to konieczne jest zadbanie o prawidłowo zbilansowany posiłek. Jakie są zasady jedzenia po treningu wieczornym? Niemal takie same jak w przypadku posiłku po treningu, który odbył się w ciągu dnia. Konieczne jest spożycie węglowodanów oraz białek. Pamiętać jednak trzeba, by posiłki miały mniej kalorii niż zawsze. Jeśli nie wiesz po jaki posiłek najlepiej sięgnąć, to najlepszym wyborem będzie zrobienie koktajlu owocowego. Na wieczór najlepsze będą te zrobione z banana i truskawki. Pamiętaj jednak, by do ich zrobienia używać mleka odtłuszczonego. Warto również sięgnąć po odżywki białkowe. Są one doskonałym posiłkiem po treningu, a wieczorem ich spożywanie jest bezpieczne, ponieważ białko w nich zawarte nie obciąża żołądka w czasie snu.
Posiłek dla biegacza na diecie?
Wiele osób zastanawia się jak połączyć bieganie z dietą redukcyjną. To połączenie jest częste i bardzo proste. Warto jednak pamiętać, że nie została jeszcze stworzona jedna dieta, która pomoże nam schudnąć podczas biegania. Możliwe jest jednak przygotowanie posiłku, który wspomoże redukcję masy tłuszczowej. O czym musisz pamiętać, przy odchudzaniu i bieganiu? Jeśli jesteś na diecie redukcyjnej to konieczne jest sumowanie kalorii, które spożywasz w ciągu dnia. Jest to potrzebne, by określić bilans kaloryczny. Po treningu nie możesz rezygnować z posiłków. Przygotuj posiłki, w których znajdzie się jeden gram węglowodanów na jeden kilogram masy ciała oraz ponad jeden gram białka również na jeden kilogram masy ciała. W odchudzaniu pomoże ci sięgnięcie po dania lekkostrawne, które składają się z produktów o niskim indeksie glikemiczny. Najlepiej zrobisz jeśli ograniczysz ilość spożywanych tłuszczy do minimum. Warto wiedzieć, że spożywanie tłuszczy spowalnia proces wchłaniania się składników odżywczych z przewodu pokarmowego. Nie rezygnuj z jedzenia przed i po treningu. To dla biegacza najważniejsze posiłki. Trzymaj się więc zasad diety dla biegaczy, pamiętając o tym, by zmniejszyć nieco ilość spożywanych w ciągu dnia kalorii.
Picie po treningu biegacza?
Picie tak samo jak jedzenie jest bardzo ważne dla osób aktywnych fizycznie. To przecież woda jest wytrącana z organizmu w największych ilościach podczas treningu. Po co więc najlepiej sięgać w czasie treningu i zaraz po nim? Najlepszym wyborem dla biegaczy i każdego sportowca jest woda mineralna, izotoniki, jednak najlepiej wybierać te domowej roboty, herbata, woda aloesowa i woda kokosowa.
Komentarze
Napisz komentarz