Poznaj Pycnogenol

Dodane przez: . Komentarze: 0 1494

Pycnogenol to ekstrakt z sosny, budzący wielkie zainteresowanie wielu badaczy, jako środek o wielkim potencjale zdrowotnym. Badania pokazały, że wykazuje on silne działanie antyoksydacyjne, a jego przyjmowanie znacznie zmniejsza wskazania markerów stanów zapalnych. Niemniej jednak eksperci nie są jednoznacznie przekonani do działania pycnogenolu na organizm. Obecnie istnieje niewiele badań odnośnie pycnogenolu, które zostały przeprowadzone na ludziach. Warto jednak przyjrzeć się mu z bliska, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, jest to bardzo wartościowy preparat.

Pycnogenol i funkcjonowanie śródbłonka

Śródbłonek stanowi wyściółkę naszych naczyń krwionośnych, która posiada szereg istotnych funkcji. Wpływa chociażby na regulowanie przepływu krwi do całego ciała. Funkcjonowanie śródbłonka można zmierzyć przy pomocy metod naukowych. Niewłaściwe funkcjonowanie tejże tkanki jest nierzadko spotykane pośród osób, które cierpią na choroby sercowo-naczyniowe, cukrzycę i na nadciśnienie tętnicze. W tychże chorobach najważniejszym czynnikiem jest przywrócenie odpowiedniego funkcjonowania śródbłonka. Badania wykazały, że pycnogenol poprawia odpowiednie funkcjonowanie śródbłonka. 

Pycnogenol i nadciśnienie

U osób, które cierpią na choroby sercowo-naczyniowe jednym z bardziej istotnych czynników ryzyka jest za wysokie ciśnienie. Większość leków, które obniżają ciśnienie krwi mają za zadanie zminimalizować ryzyko choroby wieńcowej i zawału serca. Pozytywne działanie pycnogenolu zostało udowodnione podczas badań, w których podawano pacjentom 200 mg tej substancji przez 16 tygodni. Przyjmowanie pycnogenolu miało bardzo korzystny wpływ na obniżenie ciśnienia krwi. 

Pycnogenol i cukrzyca

Naukowcy zajęli się również sprawdzeniem, czy pycnogenol będzie pomocy przy leczeniu cukrzycy typu drugiego. Badania pokazały, że substancja ta wykazuje działanie obniżające poziom glukozy we krwi. Jedne z badań pokazały, że pycnogenol zmniejsza przyswajanie cukrów złożonych w jelitach. Pycnogenol może być stosowany nie tylko do obniżenia poziomu glukozy we krwi, ale również do odchudzania. Pycnogenol może również istotnie zmniejszać objawy retinopatii cukrzycowej, jak również wspierać wzrok osób chorujących na cukrzycę. 

Pycnogenol i poziom lipidów we krwi

Niewielkie badania wykazały także, że u osób które przyjmowały niewielkie dawki pycnogenolu, doszło do znacznego obniżenia poziomu cholesterolu LDL, jak również podwyższenia poziomu dobrego cholesterolu HDL. Pycnogenol jest równie skuteczny u osób, które chorują jednocześnie na cukrzycę, jak i cierpią z powodu wysokiego poziomu cholesterolu LDL. 

Pycnogenol i zaburzenia potencji

Większość osób lekceważy impotencję, jednakże jest to niezwykle poważny problem. Dotyka on ponad połowy mężczyzn w wieku 40 do 70 lat. Lekarze cały czas zastanawiają się nad tym, co jest przyczyną takiego stanu i wszystko wskazuje na to, że są to właśnie zaburzenia funkcjonowania śródbłonka, o których wspomniano kilka akapitów powyżej. Zaburzenia erekcji to problem sam w sobie, jednakże tak naprawdę jest on znacznie poważniejszy. Może to być bowiem pierwszy objaw choroby sercowo - naczyniowej. Pycnogenol może poprawiać prawidłowe funkcjonowanie nabłonka, dlatego dzięki niemu można z powodzeniem wyleczyć zaburzenia erekcji. 

Pycnogenol w sporcie

Medycyna sportowa nadal poszukuje rozwiązań, które będą pomagałaby w osiągnięciu lepszych wyników zawodników w bezpieczny dla ich organizmów sposób. Przeprowadzone we Włoszech badania na 147 sportowcach, którym podawano 100 mg pycnogenolu dziennie, aby wzmocnić wydajność organizmu pokazały, że po zażyciu tejże substancji zawodnicy poprawiali swoje wyniki w bieganiu, czy też w robieniu pompek. Osoby, którym nie podawano pycnogenolu miały dużo gorsze wyniki.

Wniosek

Podsumowując powyższe warto zauważyć, że pycnogenol to substancja, która podlega badaniom od przeszło 40 lat. Na jego temat powstało ponad 300 prac naukowych, jak i artykułów, które miały za zadanie sprawdzić jego bezpieczeństwo stosowania i skuteczność działania. Największa ilość badań pokazuje, że pycnogenol ma zbawienny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Potencjalnych możliwości zastosowań tejże substancji jest znacznie więcej. Jak wspomniano w artykule ma ona korzystny wpływ na obniżanie ciśnienia tętniczego krwi, czy zapobieganie miażdżycy. Ponadto potrafi obniżać poziom cukru we krwi, co jest niezwykle pomocne podczas leczenia cukrzycy typu drugiego. Nie bez znaczenia pozostaje również jego pozytywne oddziaływanie u mężczyzn z zaburzeniami erekcji. Pycnogenol pomaga również sportowcom w osiąganiu znacznie lepszych wyników, aniżeli miało to miejsce dotychczas. Potencjalnych zastosowań tejże substancji jest dużo więcej. Obecnie można ją nabyć w formie suplementu diety, albo w preparatach multiwitaminowych. Zdecydowanie pycnogenol stanowi środek warty uwagi, gdyż wyniki przeprowadzonych jak dotąd badań są bardzo obiecujące. W przypadku wielu innych produktów nie możemy znaleźć potwierdzonych informacji, a pomimo tego są reklamowane jako leki na wszystko, dlatego w przypadku pycnogenolu nie mamy się czego obawiać.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu