Nasz mózg, tak samo jak wszystkie inne narządy, potrzebuje pożywnego posiłku, by działać sprawnie. Ta świadomość cały czas nie jest zbyt wyraźnie zakorzeniona w społeczeństwie, choć naukowcy już wiele lat temu udowodnili, że praca naszego mózgu zależy od tego, jakie witaminy i minerały dostarczamy organizmowi. Odpowiednie dieta ma zatem znaczenie nie tylko dla wyglądu naszego ciała, sprawności układu odpornościowego, wątroby, jelit czy żołądka, ale także jednego z najważniejszych narządów, który cały czas pracuje na naprawdę wysokich obrotach. Chodzi tu nie tylko o wpływ na pamięć czy koncentrację lecz również na stabilność emocjonalną. Dbanie o pożywny posiłek dla mózgu może zatem uchronić nas przed apatią, niemożnością skupienia się, problemami z zapamiętywaniem a nawet depresją. Co zatem powinniśmy jeść, by dostarczyć naszemu umysłowi wszystkich potrzebnych składników? Czym żywi się mózg i jak dane składniki wpływają na jego pracę?
Nienasycone kwasy tłuszczowe
Z pewnością nieraz słyszeliście, że spożywanie dużej ilości ryb oraz owoców morza, ma znaczący wpływ na Wasze zdrowie. Wiąże się to oczywiście z występującą w nich dużą ilością kwasów Omega-3 i Omega-6. Jednak nienasycone kwasy tłuszczowe nie tylko zapobiegają chorobom oraz wspomagają serce, ale także są doskonałym paliwem dla naszego umysłu. Kwasy mają za zadanie przede wszystkim chronić neurony oraz przyspieszać przewodzenie impulsów, przez co mózg działa sprawniej, na wyższych obrotach. Warto także pamiętać, że niedobór kwasów Omega-3 i Omega-6 może powodować poważne problemy, zwłaszcza jeśli nie dostarczamy ich organizmowi przez dłuższy czas. Ich brak powoduje problemy z wydzielaniem serotoniny, która odpowiada za przekazywanie informacji między komórkami mózgowymi, a także endorfin, czyli hormonów szczęścia, co może prowadzić do otępienia, a nawet depresji. Brak nienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie może także być przyczyną ADHD u dzieci i dorosłych oraz rozwoju Alzheimera.
Gdzie szukać nienasyconych kwasów tłuszczowych? Przede wszystkim w rybach morskich (na przykład w łososiu), ale także w orzechach włoskich, pestkach dyni czy nasionach lnu (bądź oleju lnianym).
Witaminy z grupy B
Chociaż o witaminach z grupy B słyszymy przede wszystkim w kontekście urody, nie odpowiadają one tylko za piękny wygląd naszych włosów, skóry i paznokci. Niacyna oraz cholina (B3 i B4) opowiadają za odpowiednie funkcjonowanie układu nerwowego. Są niezbędne do syntezy neuroprzekaźników. Ich brak w organizmie może mieć poważne skutki. Wszystko może zacząć się od drobnych problemów z pamięcią i koncentracją, jednak jeśli nie będziemy dostarczać mózgowi witamin z grupy B, możemy nawet przyczynić się do szybkiego rozwoju demencji. Dodatkowo warto wspomnieć o wpływie niedoboru tych witamin na kłopoty z kojarzeniem faktów a nawet bezsennością. Warto także pamiętać, że osoby, które piją alkohol, potrzebują nawet trzy razy większej dawki witamin z grupy B.
Gdzie je znajdziemy? Przede wszystkim w drożdżach, otrębach pszennych, awokado, roślinach strączkowych, kaszy gryczanej i jogurcie naturalnym.
Magnez
Obecność magnezu w organizmie jest istotna nie tylko dla sprawności naszych mięśni, ale także nerwów. To właśnie on pomaga nam radzić sobie ze stresem. Niedobór magnezu może zatem powodować rozdrażnienie, senność oraz właśnie słabość mięśni. Ten pierwiastek ma ogromny wpływ na nasz układ nerwowy oraz prawidłowe funkcjonowanie szarych komórek. Należy także podkreślić, iż magnez ma za zadanie chronić mózg przed działaniem metali ciężkich, które mogą go uszkodzić. Jest wypłukiwany przez duże ilości kawy oraz alkoholu, dlatego powinniśmy dbać o to, by nie zabrakło go w naszym organizmie.
Znajdziemy go w migdałach, orzechach czy suszonych owocach, jednak w każdej aptece znajdziemy także suplementy diety z magnezem, który jest bardzo łatwo przyswajalny.
Węglowodany złożone.
A na sam koniec najistotniejszy składnik dla naszego mózgu, prawdziwy pokarm, który zapewnia mu sprawność przez cały dzień. Mózg jest niezwykle zapracowanym organem - odpoczywa dopiero wtedy, gdy usypiamy, lecz nawet wtedy nie jest do końca wyłączony. Ciągłe przesyłanie informacji wymaga od niego ogromnego nakładu pracy i energii. Dostarczamy jej za pomocą tlenu oraz glukozy. Mózg zużywa nawet 25% energii naszego ciała, a wiadomo, że ona pochodzi przede wszystkim z węglowodanów. Oczywiście nie oznacza to, że by odżywić mózg musimy spożywać cukier w czystej postaci - to nie skończyłoby się dobrze dla naszego organizmu. Dlatego właśnie najlepszym pożywieniem są węglowodany złożone, które nie utrudniają pracy trzustki, ani nie stanowią dużego zagrożenia dla wyglądu ciała.
Gdzie znajdziemy węglowodany złożone? Przede wszystkim w nasionach, ziarnach, kaszach, fasoli i soczewicy. Tam znajdują się najbardziej wartościowe cukry, które uwalniane są do krwi stopniowo, umożliwiając mózgowi stały dostęp do odżywczej glukozy. Poza tym nie ryzykujemy, iż organizm będzie musiał radzić sobie z nagłym skokiem a następnie spadkiem cukrowym.
Komentarze
Napisz komentarz