Problemy tarczycowe - symptomy

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 1237

Problemy tarczycowe, objawiają się często w dość nietypowy sposób, dlatego warto dowiedzieć się, kiedy kumulacja kilku z pozoru niepowiązanych ze sobą dolegliwości może właśnie na nią wskazywać.

Bóle mięśni, stawów, zapalenia ścięgien, ucisk w różnych punktach ciała

Ból jest częstym, ale jednocześnie pomijalnym objawem jaki może pojawić się gdy mamy problemy tarczycowe.

U osób z niedoczynnością tarczycy mogą wystąpić bóle mięśni i stawów, zwłaszcza rąk i nóg. Istnieje u nich również tendencja rozwijania się cieśni w nadgarstkach, w ramionach itp.

Z kolei osoby z nadczynnością tarczycy cierpią często na bóle i osłabienie np. w okolicach ramion.

Dyskomfort w okolicach szyi, chrypka, wole

Bóle szyi lub poszerzone węzły chłonne w tym rejonie, mogą być oznaką problemów z tarczycą. Uczucie obrzęku na szyi, wyraźnie powiększony kark, uczucie dyskomfortu podczas noszenia golfów czy krawatów, trudności w połykaniu lub ochrypły, chrapliwy głos - to wszystko mogą być objawy choroby tarczycy.

Pojawiające się wole, może być oznaką nadczynności tarczycy, niemniej nie wyklucza też jej niedoczynności, dlatego warto się udać do lekarza celem dokładnej diagnozy i leczenia.

Wypadanie włosów, zmiany ich wyglądu, zmiany skórne

Włosy i skóra są szczególnie wrażliwe na zaburzenia czynności tarczycy. Jeżeli zatem pojawia się wypadanie włosów, warto rozważyć problemy z tarczycą.

Przy niedoczynności tarczycy, włosy często stają się kruche, suche i łamliwe. Skóra z kolei staje się gruba, szorstka, sucha i łuszcząca się. Dosyć charakterystyczne dla tego rodzaju problemów z tarczycą może być utrata włosów na zewnętrznej krawędzi brwi.

Z kolei przy nadczynności tarczycy, częste jest wypadanie włosów, stają się one cienkie i kruche, z kolei skóra staje się wrażliwa i delikatna. Zdarza się również, że jednym z objawów problemów z tarczycą jest wysypka na skórze goleni.

Zaparcia, problemy jelitowe, biegunki, drażliwość jelit

Ciężki i długotrwałe zaparcia, na które nie pomagają żadne zabiegi i środki zaradcze, mogą być związane z niedoczynnością tarczycy.

Z kolei biegunki, luźne stolce czy zespół jelita drażliwego jest często wiązany z nadczynnością tarczycy.

Zaburzenia miesiączkowania i płodności

Często zaburzenia miesiączkowania i problemy z zajściem w ciążę mogą być wywołane problemami z tarczycą. Cięższe i częstsze, a także bardziej bolesne miesiączki często związane są z niedoczynnością tarczycy.

Z kolei kobiety z nadczynnością tarczycy często doświadczają krótszych, lżejszych lub niezwykle rzadkich miesiączek – często nawet następuje ich całkowite wstrzymanie.

U kobiet z nierozpoznaną lub nieprawidłowo leczoną niedoczynnością tarczycy, może pojawić się problem z płodnością oraz nawracające poronienia.

Historia rodzinna z chorobami tarczycy oraz autoimmunologicznymi

Jeżeli w rodzinie zdarzały się przypadki problemów z tarczycą lub chorobami autoimmunologicznymi, jesteś w grupie ryzyka ich wystąpienia. Nie zawsze jednak jesteśmy świadomi problemów tarczycowych w rodzinie, ponieważ u osób starszych, często określane były one jako wola lub kłopoty gruczołowe. Warto zatem zwrócić uwagę na wszelkie historie rodzinnych chorób, które uwzględniały właśnie pojawiające się wole, zwiększanie masy ciała ze względu na nie, ponieważ mogą one być pośrednimi sposobami odnoszącymi się do chorób tarczycowych.

W kwestii chorób autoimmunologicznych, również nie łatwo się zorientować, gdyż choroby jak reumatoidalne zapalenie stawów czy stwardnienie rozsiane występujące w historii chorób rodzinnych nie przywodzi tej kwestii na myśl. Choroba autoimmunologiczna u krewnych pierwszego stopnia - rodzice, rodzeństwo i dzieci - zwiększa ryzyko wystąpienia tych chorób oraz problemów z tarczycą jak choroba Hashimoto i choroba Gravesa-Basedowa.

Wysoki poziom cholesterolu

Jest to kolejny symptom, który warto wziąć pod uwagę gdy pojawiają się problemy tarczycowe. Istotne jest to zwłaszcza jeśli tryb życia i zdrowa dieta czy leki obniżające cholesterol nie przynoszą poprawy, gdyż może to oznaczać nierozpinaną niedoczynność tarczycy.

Niezwykle niski poziom cholesterolu, wiąże się natomiast z nadczynnością tarczycy.

Depresja i lęki

Depresja i stany lękowe, w tym nagłe zaburzenia paranoiczne, mogą być objawem choroby tarczycy. Niedoczynność tarczycy często jest wiązana z depresją, a nadczynność z pojawianiem się lęków, ataków paniki i choroby dwubiegunowej.

Jeżeli leki antydepresyjne nie pomagają, może to być sygnał, że masz nierozpoznaną chorobę tarczycy.

Gwałtowne zmiany masy ciała bez zmian w diecie i stylu życia

Niewyjaśnione zmiany masy ciała i problemy ze schudnięciem lub tyciem, mogą mieć objawy w nadczynności lub niedoczynności tarczycy.

Jeżeli jesteś na diecie o niskiej zawartości tłuszczu lub niskokalorycznej, która rygorystycznie ogranicza kalorie, a do tego ostro trenujesz bez żadnych efektów być może cierpisz na niedoczynność tarczycy.

Z kolei jeżeli gwałtownie chudniesz jedząc tyle samo, a waga nadal spada, iż zaczynasz nawet mieć niedowagę, może to oznaczać, że cierpisz na nadczynność tarczycy.

Nie należy się tym jednak sugerować w 100%, gdyż symptomy te bywają czasami zupełnie odwrotne i osoby z nadczynnością tarczycy tyją, a z niedoczynnością chudną bez względu na stosowaną dietę i styl życia.

Chroniczne zmęczenie, wyczerpanie

Jeżeli towarzyszy Ci stałe zmęczenie, bez względu na to czy dopiero się budzisz czy odpoczywasz i nie robisz nic, może to być symptom jaki dają problemy tarczycowe. Jeżeli nie możesz przetrwać dnia bez drzemki i czujesz się chronicznie zmęczony, często wskazuje to na niedoczynność tarczycy.

W przypadku nadczynności tarczycy, możesz z kolei cierpieć na bezsenność, której efektem jest zmęczenie w ciągu dnia.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu