Progresja w treningu – co to takiego?

Dodane przez: . Komentarze: 0 1357

Chodzenie na regularne treningi powinno przynosić nam efekty w postaci odpowiedniej rzeźby mięśniowej. Aby jednak tak było musi zostać spełniony szereg warunków. 

Budowa masy mięśniowej

Warto wspomnieć również o tym, że każdy organizm jest inny i inaczej zareaguje na dany impuls. Właśnie dlatego, aby jak najszybciej i najefektowniej zbudować masę mięśniową w treningu siłowym musi występować progresja. Co to takiego? Jest to stopniowanie intensywności treningu lub jego objętości. Bez tego nawet z najlepszą dietą nie będziemy w stanie nic osiągnąć. Jest to zjawisko, które jest niezbędne, gdyż każdy z nas potrzebuje z czasem zwiększenia intensywności treningu po to, aby budować swoją masę mięśniową. Jak to wszystko w kulturystyce nawet progresja ma swoje wady i zalety. Nie da się uniknąć negatywnych skutków progresji.

Intensywność treningów

Jak najlepiej zwiększyć intensywność treningów? Najlepszym sposobem będzie po prostu dodawanie stopniowo kilku kilogramów co jakiś czas, aby nasz organizm był bardziej obciążony. Przy tym nie można zapominać o przerwach między ćwiczeniami. Objętość treningową, natomiast najlepiej jest zwiększyć poprzez dodanie ilości powtórzeń, bądź serii do danego ćwiczenia. Co powoduje progresja w naszym organizmie? Ma ona za zadanie wywołać stres przez co organizm musi przystosować się do danej sytuacji. Poprzez stres w naszym organizmie rozpoczynają się procesy adaptacyjne, które bezpośrednio prowadzą do wzrostu siły, bądź przyrostu masy mięśniowej. Wiadomą rzeczą jest, że wszystko to będzie przebiegało zgodnie z planem, gdy zostanie zastosowana odpowiednia dieta i progresja. Niektórzy uczęszczając na treningi nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że popełniają błędy. Z czego to wynika? Przyczyny mogą być różne. Jeden może być nie do końca poinformowany, natomiast ktoś inny być może nie traktuje treningów, aż tak poważnie.

Błędy

Najczęstsze błędy przez, które nie jesteśmy w stanie zbudować swojej sylwetki to:

  • - stosowanie nieprawidłowych metod treningowych,
  • - brak odpowiedniego systemu treningowego,
  • - zmienianie lub zbyt krótkie stosowanie danej metody treningowej,
  • - zbyt częste zmienianie obciążeń,
  • - nieprawidłowa dieta.

Obecnie istnieje co najmniej kilka metod progresji treningowych.

Metody progresji treningowych

Pierwszą chyba najprostszą jest zwiększenie stosowanych obciążeń poprzez dołożenie ciężaru. Jeżeli osiągniemy już moment, w którym nasz nowy ciężar nie będzie już dla nas wyzwaniem inną metodą jest redukcja ilości serii, zazwyczaj trzeba ją zwiększyć. Kolejna metoda to zwiększenie ilości powtórzeń. Jeżeli jednak i ona jest już nieskuteczna pozostaje wydłużenie czasu napięcia mięśnia, czyli po prostu np. przytrzymanie ręki w górze wraz z obciążeniem. Wiele z nas pewnie zadaje sobie teraz pytanie co jest ważniejsze – objętość czy intensywność? Zdania są podzielone, jednak nie zmienia to faktu, że to i to jest bardzo ważne, aby budować nasze mięśnie. Wiadomo, że nikt nie będzie zwiększał obciążenia na każdym treningu, bo jest to zwyczajnie fizycznie niemożliwe. Jeśli mamy tzw. zastój nie należy się tym przejmować, a dalej konsekwentnie realizować swój plan treningowy.

 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu