Przekąski, dobre dla naszych jelit

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 1198

Wszystko co jemy ma wpływ na nasze zdrowie. Bombardując się jedzeniem na szybko jakim są przekąski, nie zwracając uwagi na to co mają w składzie, często padamy ofiarą własnego apetytu, którego nieprzyjemne skutki, odczuwamy na końcu przewodu pokarmowego.

Magiczne pigułki, herbatki itp. metody lecznicze mające usprawnić funkcje jelita grubego, często wcale nie służą mu jak należy. Warto zatem rozważyć zdrowszą dietę, bogatą w dobroczynne dla całego układu pokarmowego, w tym jelita grubego składniki, które pomogą tanio i zdrowo usprawnić cały proces trawienny na zdrowym wypróżnieniu skończywszy. Oto przekąski, które bez wątpienia warto regularnie spożywać w codziennej diecie, gdyż dzięki nim, nasze jelita będą działać jak natura chciała!

Probiotyki

Nasze jelita działają sprawnie dzięki sporym koloniom drobnych żywych kultur bakterii oraz drożdży. Pomimo że nie jest łatwo to sobie wyobrazić, to właśnie one pomagają pomóc rozdrobnić i usunąć odpady pokarmowe z naszego organizmu. Warto zatem zadbać o ich odpowiedni skład oraz ich zdrowe ilości, dla zapewnienia kontroli nad złymi bakteriami i prawidłowego funkcjonowania naszych jelit.

Gdyby nie fakt, że nasza ogólna dieta uległa znaczącym zmianom, w naturalnych okolicznościach, nie byłoby koniecznym doładowywanie naszych jelit dodatkowymi porcjami probiotyków – wbrew temu co mówią reklamy. Jeżeli jednak występują problemy trawienne, takie jak częste biegunki, wzdęcia, zaparcia itp. warto pomóc naszym bakteriom zachować naturalną formę, utrzymując te złe dla nas w ryzach.

Sfermentowana żywność jak jogurty czy kefiry, to przekąki które mogą pomóc nam zapewnić zdrowy rozwój dobroczynnych dla naszych jelit bakterii, zrównoważając cały układ trawienny.

Ciemne warzywa liściaste

Nie chodzi jednak jedynie o warzywa takie jak szpinak. Istnieje bowiem ogrom odmian zielonych warzyw liściastych jak jarmuż, kapusta włoska, stała rzymska, brukiew, rukola, i wiele innych. Te niezwykłe pokarmy roślinne, są istnym bogactwem błonnika, który wspiera nasz układ trawienny, a w szczególności jelito grube. Dodatkowo naładowane są one kwasem foliowym i innymi licznymi witaminami, minerałami oraz przeciwutleniaczami. Pamiętać jednak należy, iż wszystkie te warzywa liściaste, nie są równie wartościowe. Im ciemniejsze tym więcej składników odżywczych w sobie kryją, dlatego wybierając zieleniny kierujmy się intensywnością koloru, gdyż razem z nią idzie w parze moc korzyści i stworzą idealne przekąski na każdą okazję.

Czosnek

Ten niezwykle aromatyczny składnik niemal każdej kuchni, to niezliczone wartości i właściwości. Wśród jego najważniejszych właściwości wymienić należy naturalne działanie antybakteryjne. Jak wykazały badania, zajadanie czosnku regularnie pozwala skutecznie zmniejszyć ryzyko występowania gruczolaków – nienowotworowych wyrostków w okrężnicy. Naturalne związki, znajdujące się w czosnku takie jak selen, argininy, ajoen i wiele, wiele innych, są odpowiedzialne za mnóstwo potencjalnych korzyści zdrowotnych. Wśród pozytywnych oddziaływań związków czosnkowych można wymienić te związane z usuwaniem odpadów z organizmu, działania naprawcze itp.

Warto jednak pamiętać, że badania wykazujące dobroczynne działanie czosnku, mówią jedynie o jego surowej, świeżej postaci. Ten w postaci proszku czy oleje nim aromatyzowane, mogą prowadzić do zupełnie odwrotnych skutków w postaci zaburzeń żołądkowych, zgagi czy biegunek.

Siemię lniane

Być może wizja wcinania garściami nasion lnu nie brzmi zbyt zachęcająco, ale warto rozważyć ich użycie w kulinariach, w postaci dodatku do koktajli, sałatek, wypieku domowego pieczywa itp. Nasiona lnu to cudowne źródło dobroczynnego błonnika, a dodatkowo, zawierają niezwykłe składniki odżywcze w postaci lignany. Są one niezwykle dobre dla naszych jelit i są naturalnym źródłem dobroczynnych kwasów tłuszczowych omega-3, które słyną z wielu znanych korzyści zdrowotnych.

Rośliny strączkowe

Fasole i im podobne rośliny strączkowe, to niskotłuszczowe, niezwykle bogate źródło białka, które stanowi doskonałą pożywkę dla dobroczynnych bakterii w okrężnicy. Dodatkowo rośliny strączkowe są doskonałym źródłem kwasu foliowego, przeciwutleniaczy, jak również lignany fitochemicznej oraz saponiny. Te ostatnie związki, które znajdują się w fasolkach, pomagają wzmacniać także nasz układ odpornościowy. Nie należy zatem rezygnować ze spożywania roślin strączkowych, a wręcz przeciwnie służyć nam mogą nawet codziennie. Te wszechstronne i bogate w składniki odżywcze produkty mają mnóstwo odmian, smaków i zastosowań, a służyć mogą jako obiad, przystawka, przekąski a nawet deser!

Poza super produktami i przekąskami powyżej, naszym jelitom służą także inne, rozmaite zdrowe produkty jak warzywa, owoce jagodowe, produkty pełnoziarniste… Próby włączenia tych produktów do diety są warte zachodu, gdyż ich moc pozwala cieszyć się zdrowym układem trawiennym. Początkowo mogą występować np. po roślinach strączkowych wzdęcia czy gazy, ale gdy nauczymy się jeść je regularnie, z czasem objawy znikną.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu