Podczas przyjmowania suplementów różnego typu, bardzo istotną rolę odgrywa czas ich brania. Nie wszystkie witaminy czy składniki mineralne mogą być przyjmowane przez cały rok. W niektórych przypadkach potrzebna jest przerwa pomiędzy przyjmowaniem suplementów. Przy stosowaniu których suplementów, trzeba zachować szczególną ostrożność?
Żeń-szeń
Żeń-szeń należy do grupy suplementów, których nie można przyjmować przez cały rok, bez żadnej przerwy. Korzeń żeń-szenia musi być stosowany z umiarem, w ograniczonym czasie, jest to bardzo ważne, aby nie wyrządzić krzywdy organizmowi. Suplement mający go w składzie jest wykorzystywany do stymulacji układu odpornościowego, obniża również cholesterol i dodaje energii. Stosowany jest również w przypadku rekonwalescencji, stanach wyczerpania organizmu oraz mniejszej tolerancji na wysiłek fizyczny czy psychiczny. Żeń-szeń znajduje się najczęściej w preparatach dedykowanych osobom w zaawansowanym wieku. Przyjmowanie jednak do w bardzo dużych dawkach prowadzi do zespołu uzależnienia. W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki osoba może odczuć takie skutki uboczne jak: nadmierna pobudliwość nerwowa, wysypka, biegunka, zaburzenia snu i nadciśnienie. Żeń-szenia nie powinno się stosować w połączeniu z lekami z grupy inhibitorów MAO oraz z kofeiną. Można go dawkować w ilości 80-350 mg na dobę przez okres do maksymalnie 2 miesięcy. Po ukończeniu suplementacji należy zrobić koniecznie przerwę paru miesięczną.
Selen
Selen podlega czasowym ograniczeniom przyjmowania go pod postacią suplementu, tak samo, jak inne witaminy i minerały, mające niski indeks bezpieczeństwa. Składniki objęte tym indeksem, można w bardzo łatwy sposób przedawkować. Przyjmowanie ich przez dłuższy czas niż dozwolony, może przynieść wiele szkód organizmowi, zamiast korzyści. Selen powinny przyjmować osoby cierpiące na chorobę Hashimoto, czy niedoczynność tarczycy. W dozwolonych dawkach selen przynosi wiele korzyści organizmowi, w przypadku gdy jednak przyjmie się go więcej niż 200mcg na dzień, może podnieść ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, nawrotu złośliwego nowotworu prostaty czy nawrotu nowotworu skóry. Z codzienną dietą przyjmujemy już pewne ilości selenu, więc należy pilnować tego, aby nie przekraczać dozwolonych dawek. Długość stosowania suplementu z selenem należy uzgodnić z lekarzem, nie powinno się stosować suplementu cały rok, należy również w trakcie suplementacji uwzględnić przerwy.
Witamina D
Przez położenie geograficzne naszego kraju, naturalna synteza tej witaminy nie zachodzi w naszej skórze od września do końca marca. Lekarze coraz częściej uświadamiają społeczeństwo o niedoborach tejże witaminy. Przyjmować suplementy z witaminą D należy zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym. Na lato i wiosnę można zrobić przerwę w suplementacji, gdyż w tych okresach dostarczamy skórze wystarczającą ilość witaminy D wraz z promieniami słonecznymi. O odpowiedniej suplementacji witaminą D powinny pamiętać osoby starsze, cierpiące na pewne schorzenia, a także rodzice małych dzieci.
Przerwa w suplementacji kreatyny
Często osoby stosujące kreatynę, zastanawiają się, czy należy co jakiś czas robić przerwę w jej przyjmowaniu.
Rodzaj suplementu a przerwa
To właśnie od rodzaju suplementu, na jaki się zdecydujemy, zależy to, czy powinniśmy co jakiś czas robić przerwę w jego podaży.
1. Suplementacja stała, stosowana jest przez cały rok, osoby przyjmujące kreatynę stosują dawki od 3 do 5g na dobę. Nie trzeba robić wówczas przerwy w trakcje jej podaży, jednak w niektórych przypadkach osoby decydują się jednak dla bezpieczeństwa, na przerwę trwającą parę tygodni.
2. Suplementacja cykliczna, w niej osoby stosują okresowo duże dawki suplementu z kreatyną w ilości od 8 do 10 g dziennie, w tym przypadku przerwa jest obowiązkowa i powinna trwać od 4 do 5 tygodni, po przyjmowaniu suplementu przez okres 10- 12 dni.
Zmiana suplementacji cyklicznej na suplementacje stałą
Kończąc cykl, nie trzeba kończyć przyjmowania kreatyny. Wystarczy, kiedy zmniejszymy jedynie jej dawkę do 3g na dobę i będziemy kontynuować cykl, już w suplementacji stałej.
Blokada syntezy kreatyny
Synteza w ludzkim organizmie jest zmniejszona do minimalnego stopnia w trakcie suplementacji kreatyny od zewnątrz. Dzieje się tak, ponieważ ludzki organizm nie ma już potrzeby produkowania tego związku, jeśli ma go w dostatecznej ilości. W momencie, kiedy zakończymy stosować suplement z kreatyną, organizm rozpocznie znowu swoją produkcję, a poziom kreatyny wróci do normy. Nie blokuje się więc produkcja kreatyny endogennej i nie ma potrzeby uruchomienia procesów produkcyjnych od początku.
Jaką przerwę warto zastosować w trakcie przyjmowania kreatyny?
Wystarczy zastosować przerwę trwającą około 4 tygodnie, a organizm wówczas zużyje wszystkie rezerwy kreatyny wynikające z przyjmowanej suplementacji. W przypadku cyklu trwającego 10- 12 dni wystarczy przerwa trwająca miesiąc. Tak samo jest w przypadku suplementacji stałej.
Efektywność w przerwy
Wiele osób wybiera nieco dłuższe przerwy pomiędzy przyjmowaniem suplementów z kreatyną, ponieważ w trakcie suplementacji cyklicznej, łatwiej jest im się przygotować na parę tygodni jej przyjmowania, jeśli chodzi o treningi, dietę i nastawienie psychiczne. Daje im to również większą motywację, aby osiągnąć jak najlepsze rezultatu ze stosowania dużych dawek w krótkim czasie. Dzięki przerwie mogą zebrać siły na kolejny cykl, odpocząć również psychicznie i zdobyć motywację do treningów.
Jeśli chcemy uzyskać jak najlepsze rezultaty z dawkowania suplementu z kreatyną w sposób cykliczny, warto robić przerwy. Czas odpoczynku od podaży kreatyny powinien trwać co najmniej 4 tygodnie. Wiele osób uważa, iż dłuższy odpoczynek zwiększa działanie kreatyny. W trakcie suplementacji metodą stałą nie trzeba przeprowadzać przerw, kreatynę można stosować cały rok. Duże grono osób wypowiada się bardzo pozytywnie o suplementach marki REAL PHARM, MUSCLE CARE. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek produktu warto jednak skonsultować się z lekarzem.
Komentarze
Napisz komentarz