Agmatyna to inaczej kwas guanidyny, który jest pochodną aminokwasu L-argininy. Jest to związek przechowywany w neuronach, wspomagający funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, przede wszystkim jako neuromodulator i neuroprzekaźnik.
Jak wynika z badań, agmatyna wykazuje potencjalne właściwości wpływające na zmniejszenie objawów związanych z bólami neuropatycznymi oraz może pomagać w leczeniu uzależnień zwłaszcza od narkotyków. Pomaga również regulować tlenek azotu w organizmie. Stanowi ona niezwykle popularny suplement stosowany przez sportowców i kulturystów, gdyż pomaga on przy budowie mięśni i zwiększa wydajność.
Korzyści stosowania agmatyny
- pomaga poprawić stan mięśni poprzez hamowanie syntazy tlenku azotu;
- dodaje energii przed treningiem;
- pozwala rozjaśniać umysł, ułatwia radzenie sobie ze stresem i wpływa na zdrowie psychiczne;
- wspomaga organizm przy nadwrażliwości na insulinę, ułatwia odchudzanie i budowanie mięśni;
- pomaga łagodzić bóle neuropatyczne, wspomaga przy leczeniu uzależnień.
Działanie agmatyny zapewnia silny atak na dwóch płaszczyznach: działa na nasz umysł – wzmagając jego jasność, obniżając poziom stresu, zwiększając koncentrację i poprawiając samopoczucie, z drugiej strony – działa regulując funkcjonowanie insuliny, co pozwala pomóc w procesie budowy tkanki mięśniowej. Działanie takie pozwala zwiększyć potencjalne korzyści stosowania suplementu agmatyny, gdyż umożliwia utrzymanie zgrabnej sylwetki, przyspieszając tym samym budowę mięśni.
Inną korzyścią jaką daje agmatyna jest możliwość krótkoterminowego łagodzenia bólów różnego rodzaju, co pomaga poprawić jakość treningu i zwiększać wydolność. Ciekawą funkcją kwasu guanidyny jest także zdolność obniżania poziomu glukozy we krwi, co wiąże się ze wzrostem p-endorfin. Pozwala to zwiększać wychwyt glukozy do tkanki mięśniowej, nawet podczas okresów bezczynności.
Zwalczanie negatywnych skutków stresu, zmniejszanie odczuwania lęków, pomoc w wyostrzaniu zdolności umysłowych, poprawa ogólnego stan zdrowia, wpływ na samopoczucie oraz ułatwianie relaksacji i regeneracji to niewątpliwe zalety stosowania suplementu. Działanie przeciwdepresyjne pomaga poprawić nie tylko zdrowie ogólne, ale i kondycję.
Dodatkowo działanie na regulację syntazy tlenku azotu, pozwala rozszerzyć naczynia krwionośne, co skutecznie poprawia budowę mięśni. Pozwala to nie tylko zwiększyć ilości dostarczanych do mięśni składników odżywczych, ale także wpływa na syntezę białek, umożliwiając przyspieszony rozrost tkanki mięśniowej.
Cenną zaletą agmatyny jest także jej zdolność w regulacji ciśnienia tętniczego krwi, które skutecznie poprawia ogólny stan zdrowia. Ważnym aspektem prawidłowego ciśnienia krwi, jest także zmniejszenie ryzyka występowania udarów mózgu.
Agmatyna ma również działanie pobudzające apetyt, działając w sposób odwrotny do johimbiny, dlatego też w przypadku problemów z nadwagą, należy uważać podczas jej stosowania. Jest ona jednak doskonała przy wytężonym wysiłku fizycznym, co sprawia, że możemy jeść więcej, nawet po przekroczeniu progu sytości.
Suplementacja agmatyny prowadzić może również do zwiększonego wydzielania się hormonu luteinizującego, niemniej efekt tez zależny jest od dawki. Hormon ten odgrywa niezwykle ważną rolę w produkcji męskiego testosteronu, który wspomaga budowę mięśni i ich utrzymanie.
Jak stosować agmatynę?
Najlepiej spożywać ją zgodnie z zaleceniami na opakowaniach suplementu, niemniej najbardziej miarodajne wyniki osiągnąć można unikając łączenia jej z białkami. Dietetyczne białko może spowolnić jej wchłanianie, co skutecznie zmniejsza korzyści z jej zastosowania.
Dawki zalecane wahają się pomiędzy 250 mg do 1000 mg, niemniej zależne jest to od koncentracji agmatyny w suplemencie. Odpowiednia dawka pomoże skutecznie intensyfikować proces budowy mięśni.
Uwaga!
Stosując agmatynę należy liczyć się ze zwiększonym apetytem, co sprawia, że stanowi ona suplement lepszy na czas przybierania na wadze. U niektórych osób, po zastosowaniu suplementu, mogą również występować problemy żołądkowo – jelitowe i nudności zwłaszcza przy zastosowaniu zbyt dużych dawek. Najlepsze korzyści można osiągnąć stosując suplement w ilości pomiędzy 500 a 2600 mg dziennie. Ponieważ agmatyna obniża ciśnienie krwi, należy stosować ją z rozwagą u osób z niskim ciśnieniem, gdyż nadmierne rozszerzenie naczyń krwionośnych, może być dla nich niebezpieczne.
Agmatynę można znaleźć także w produktach fermentowanych jak wino, piwo, a nawet kawy instant, niemniej jej stężenie jest minimalne.
Jak wynika z badań, lepiej nie łączyć agmatyny z L-argininą, L-cytruliną, johimbiną, kwasem D-asparaginowym i kreatyną, gdyż mogą one utrudniać jej wchłanianie, a co za tym idzie zmniejszać jej skuteczność.
Zwiększenie wydajności agmatyny, badania wiążą z jednoczesnym stosowaniem hormonu wzrostu oraz węglowodanów.
Komentarze
Napisz komentarz