Beta – ekdysteron to naturalna substancja, która kontroluje procesy linienia i metamorfozy u stawonogów. Jest najczęstszym z hormonów występujących u owadów, krabów itp. Fitoekdysteron występuje z kolei w roślinach. Substancja ta ma jednak również biologiczne działanie na ludzi, niemniej nie jest ono jeszcze do końca zbadane.
Po raz pierwszy odkryto ekdysteron w 1976 roku, kiedy to wykazano, że może mieć właściwości związane z aktywnością anaboliczną i zwiększaniem syntezy białek. Późniejsze badania potwierdzały te działania, a dodatkowo wykazały, że może on wspomagać masę mięśniową oraz utratę tkanki tłuszczowej. Dodatkowo może także wpływać na obniżanie poziomu glukozy we krwi, bez wpływu na poziom insuliny, co sprawdzić się może u osób chorych na cukrzycę typu 2. Ponadto, co udowodniły kolejne testy, ekdysteron może także działać przeciwnowotworowo, jako adaptogen i przeciwutleniacz.
Co daje spożywanie beta- ekdysteronu?
Wśród głównych zalet tej substancji warto wymienić:
- zwiększanie syntezy białek,
- zwiększenie absorpcji białek i glikogenu w mięśniach,
- stabilizowanie poziomu cukru we krwi, co pomaga poprawić stan hipoglikemii u sportowców,
- zapobieganie procesowi osadzania się tłuszczy poprzez stabilizację poziomu cukru we krwi i insuliny,
- wpływ na obniżanie poziomy cholesterolu we krwi,
- stabilizacja błon komórkowych,
- korzystne działanie na częstość akcji serca,
- działanie antyoksydacyjne,
- efekty antykataboliczne,
- pomoc przy oczyszczaniu skóry,
- zwiększanie siły i wytrzymałości,
- zwiększenie „suchej” masy mięśniowej,
- zmniejszanie masy tłuszczowej.
Jak działa na człowieka?
Naukowcy twierdzą, że ekdysteron stymuluje syntezę białka w cytoplazmie komórek mięśni przyspieszając syntezę łańcuchów białkowych aminokwasów. Zakłada się, że wzrost stężenia ekdysteronu w komórkach mięśni jonów wapnia i potasu, powoduje wzrost syntezy DNA, RNA oraz białek. Ponadto działając w komórkach normalizuje syntezę kreatyny, pomaga zwiększyć zdolność adaptacyjną serca, poprawiając także stan wątroby i krew. Potężne uderzenie ekdysteronu nie hamuje wydzielania testosteronu w organizmie, a przy tym zwiększa produkcję hormonu wzrostu.
Ekdysteron pomaga także zwiększać siłę, objętość mięśni i zdolności regeneracyjne, dlatego jest jednym z popularniejszych suplementów sportowych.
Jak dozować ekdysteron?
Nie ma jak do tej pory ostatecznych testów wskazujących maksymalne bezpieczne ilości suplementu. Niemniej ilości te nie powinny być większe niż 500 mg na dobę. Producenci z reguły zalecają znacznie mniejsze ilości, które najlepiej spożywać po posiłku lub przed treningiem.
Uwaga!
Ekdysteron jest naturalnie występującym środkiem niehormonalnym, który nie ma wpływy na gospodarkę hormonów płciowych. Nie powoduje skutków ubocznych, gdyż ma inny mechanizm działania. Nie jest szkodliwy dla organizmu, nawet w bardzo wysokich dawkach, osiągających do kilku gramów, niemniej większe niż 1000 mg dawki na dobę, nie powinno być przekraczane, lekarze zalecają maksymalnie 800 mg.
Dobrze jest stosować suplement w połączeniu z białkami lub kreatyną z kompleksem witamin i minerałów, ponieważ procesy anaboliczne wymagają znacznych ilości tych wszystkich składników dla zwiększenia wytrzymałości i wzrostu mięśni.
Komentarze
Napisz komentarz