Przewodnik po suplementach – chrom

Dodane przez: . Komentarze: 0 1178

Chrom to minerał, którego potrzebujemy w śladowych ilościach, niemniej jest on niezbędny dla wielu mechanizmów funkcjonowania naszego organizmu.

Chrom występuje w dwóch postaciach:

  1. Trójwartościowy (chrom 3+) – biologicznie aktywny oraz występujący w żywności
  2. Sześciowartościowy (chrom 6+) – toksyczna forma, która wynika z zanieczyszczeń przemysłowych.

Dla naszego zdrowia ważny jest ten pierwszy rodzaj, a jego działanie jest bardzo obszerne:

  • Wzmacnia działanie insuliny.
  • Jest niezbędny dla metabolizmu węglowodanów, tłuszczy i białek.
  • Pomaga regulować poziom cukru we krwi, jest składnikiem aktywnym, który jest „czynnikiem tolerancji glukozy”.

Jakie są źródła chromu?

Chrom jest szeroko rozpowszechnionym w żywności minerałem, niemniej większość pokarmów zawiera jego minimalne ilości. Mięso, produkty pełnoziarniste, a także niektóre owoce, warzywa i przyprawy stanowią jego stosunkowo dobre źródła, w przeciwieństwie do pokarmów bogatych w cukry proste (sacharozę i fruktozę), które w zasadzie chromu nie zawierają.

Wśród produktów najcenniejszych pod względem zawartości chromu są brokuły, sok winogronowy, ziemniaki, czosnek, bazylia, mięso wołowe, sok pomarańczowy, mięso indycze, pieczywo pełnoziarniste, czerwone wino, jabłka, banany, fasolka szparagowa, ostrygi a także suplementy diety.

Ile należy spożywać chromu?

Średnio mężczyźni i kobiety w wieku od 14 do 50 lat potrzebują od 35 do 45 mikrogramów na dobę, niestety z żywnością spożywamy go około 20-29 mikrogramów, co nie uzupełnia w pełni naszego zapotrzebowania na ten cenny pierwiastek.

Wchłanianie chromu z przewodu pokarmowego jest niskie, gdyż z reguły jest to 0,4 do 2,5 %, podczas gdy pozostała jego część jest przez nas wydalana. Zwiększenie absorpcji minerału daje witamina C (w owocach i warzywach) i niacyna – witamina B (w mięsie, drobiu, rybach i produktach zbożowych). Absorbowany z układu pokarmowego chrom, magazynowany jest w wątrobie, śledzionie, tkankach miękkich i kościach.

Ograniczone wchłanianie chromu powodowane jest kilkoma czynnikami jak dieta bogata w cukry proste – co zwiększa wydalanie chromu wraz z moczem, zakażenia, nazbyt intensywna aktywność fizyczna, ciąża i laktacja, stany stresowe i im podobne. Wszystkie te warunki wymagają zwiększonej suplementacji chromu.

Dozowanie chromu w odpowiednich ilościach pozwala regulować problemy cukrzycowe, wpływa na metabolizm lipidów, promuje utratę masy ciała i poprawia skład ciała.

Uwaga!

Nie wykazano szczególnie szkodliwych działań niepożądanych stosowania chromu w nadmiarze. Zdarzać się jednak może, że chrom oddziaływał będzie na niektóre leki, dlatego warto skonsultować jego dodatkową suplementację z lekarzem.

Suplementy chromu dostępne są jako chlorek chromu, nikotynian chromu, pikolinian chromu, drożdże bogate w chrom i cytrynian chromu.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu