Przewodnik po suplementach – ekstrakt z zielonej herbaty

Dodane przez: . Komentarze: 0 1290

Ekstrakt z zielonej herbaty uważany jest za silny przeciwutleniacz, który ma odgrywać ważną rolę w zapobieganiu chorobom układu krążenia, nowotworom i innym schorzeniom.

Niektóre badania wykazały, że ekstrakt z zielonej herbaty, który jest niezwykle bogaty w polifenole i katechiny, może sprawdzić się w spalaniu tłuszczy i co za tym idzie wspomaga odchudzanie. Uznaje się go jako przydatny w leczeniu otyłości, ponieważ indukuje termogenezę i stymuluje utlenianie tłuszczów. W zielonej herbacie występuje rodzaj katechin zwanych galusan epigalokatechiny (EGCG), który pomaga przyspieszać metabolizm spoczynkowy i stymuluje spalanie tłuszczu.

Zielona herbata to specjalny rodzaj herbaty z listków pochodzącej z Azji Camellia sinesis. Czarna herbata wykonywana jest z tej samej rośliny, lecz różnica między nimi polega na sposobie w jaki są przetwarzane. Zielona herbata poddawana jest specyficznej obróbce, która zapewnia zachowanie w niej jak największej ilości składników odżywczych, w porównaniu do innych herbat.

Zielona herbata jest stosowana przez tysiące lat, pochodzi z Chin i została przyjęta przez większość kultur w Azji i na całym świecie. W ciągu ostatnich dziesięcioleci popularna stała się za sprawą jej ogromnych zalet zdrowotnych.

Holenderscy naukowcy pomogli schudnąć grupie 76 osób, podając im w przeciągu trzech miesięcy 270 miligrama zielonej herbaty. Druga grupa stosująca placebo również schudła, niemniej po zaprzestaniu odchudzania, nastąpił efekt jojo i szybko odzyskała ona utraconą wagę.

EGCG ma potencjał, aby zwiększać utlenianie tłuszczów i może przyczyniać się do skutecznej walki z otyłością za pomocą zielonej herbaty.

Warto również pamiętać, że wypicie o poranku zielonej herbaty jest znacznie lepsze niż solidna porcja kawy z cukrem i śmietanką, gdyż jest ona wolna od kalorii i tym samym wspomaga utratę wagi. Regularne spożywanie zielonej herbaty samo w sobie nie odchudzi, ale może być dobrym sposobem na cięcie kalorii.

Zielona herbata, jak wynika z badań przeprowadzonych na Stanowym Uniwersytecie w Appalachach, jest doskonałym sposobem na uodpornienie organizmu, zwłaszcza gdy osłabiony jest ciągłym stresem i wysiłkiem fizycznym. Przebadane w testach osoby spożywające 1000 mg kwercetyny (zielona herbata jest jej bogatym źródłem) wykazało nawet o 45% zwiększoną odporność na infekcje górnych dróg oddechowych.

Jak dozować ekstrakt z zielonej herbaty?

Jak w przypadku większości ziół i specyfików nie istnieją sprecyzowane dawki zalecane do jej spożycia. Jedna filiżanka zielonej herbaty zawiera około 50 mg kofeiny i od 80 do 100 miligramów polifenoli, w zależności od mocy herbaty i wielkości porcji. Postać kapsułek jest bardziej zróżnicowana i może wynosić od 10 do 750 miligramów na tabletkę.

Co lepsze -tabletki czy napar? Większość badań, wykazuje obiecujące wyniki działania antyoksydacyjnego zielonej herbaty w formie napoju. Jest to najlepszy sposób, który pomaga przyswoić wartości jak i nawodnić organizm. Warto pamiętać również o kojących, łagodzących i relaksujących aspektach picia ciepłej zielonej herbaty.

Uwaga!

Podobnie jak w przypadku większości ziół i suplementów, warto zachować ostrożność. Zielona herbata zawiera duże ilości kofeiny, które mogą wpływać na problemy ze snem, przyczynić się do kołatania serca i zwiększać odczuwanie lęku u niektórych osób. Zbyt duże ilości kofeiny powodują także problemy żołądkowo – jelitowe.

Skoncentrowany ekstrakt z zielonej herbaty stosowany w nadmiarze, może powodować także zaburzenia czynności wątroby. Ważne jest, aby skonsultować spożywanie suplementów z lekarzem, zwłaszcza jeżeli zażywamy leki, co do których łączenia z zieloną herbatą mogą istnieć szczególne przeciwwskazania.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu