Forskolina to naturalnie występujący związek chemiczny, który jest ceniony za sprawą tego, że jest potencjalnym katalizatorem utraty masy ciała i wspomaga budowanie mięśni.
Forskolina to ekstrakt, który pochodzi z ziół, a dokładnie z rośliny Plectranthus Barbatus / Lamiaceae, i był już znany i ceniony w tradycyjnej indyjskiej medycynie ajurwedyjskiej. Jego właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne uzupełniają różnorodne funkcje farmakologiczne.
Stosowanie forskoliny jest głęboko zakorzenione szczególnie na półkóli wschodniej w Tajlandii, Indiach, w Birmie, Brazylii i części Afryki. Tonik ziołowy z jej zawartością stosowany był w starożytnej medycynie do leczenia:
- problemów układu pokarmowego i zaburzeń trawienia,
- wspomagania krążenia i ośrodkowego układu nerwowego,
- zaburzeń układu oddechowego i kaszlu,
- problemów skórnych, infekcji, czyraków i wyprysków.
Forskolina jest powszechnie znana jako naturalny aktywator, sterownik oraz regulator cyklazy adenylanowej – enzymu związanego z wieloma pożytecznymi funkcjami jak wspomaganie metabolizmu lipidów i glikogenu. Wspiera ona także ważny enzym, który stymuluje wytwarzanie cyklicznego monofosforanu adenozyny.
Jako suplement forskolina pomaga chudnąć, przyspieszając spalanie tkanki tłuszczowej, niemniej ma również pewne działanie w budowaniu mięśni bez skutków ubocznych.
Zalety forskoliny
Suplementacja forskoliny to przede wszystkim doskonałe wsparcie dla układu krążenia, pomaga również przy zaburzeniach oddychania. Działa na mięśnie serca i wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, co powoduje mocniejsze bicie serca i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Pomagać może w astmie. Bierze również czynny udział w licznych biochemicznych i fizjologicznych funkcjach organizmu.
Ma bardzo pozytywne efekty w spalaniu tkanki tłuszczowej, przez co może być składnikiem diety, wspomagającym walkę z otyłością, a także dbałość o zgrabną sylwetkę.
Nie ma naukowych, w pełni wiarygodnych danych wśród badań medycznych, które potwierdzają doskonałe działanie ekstraktu forskoliny. Niektóre testy wykazały jednak, że stosowanie jej może wspomóc utratę tkanki tłuszczowej u osób z nadwagą i otyłych – w badaniu zastosowano 250 mg 10% czystego ekstraktu forskoliny dwa razy dziennie przez 9 tygodni, czego efektem była utrata tkanki tłuszczowej średnio o 8% u poszczególnych osób poddanych doświadczeniu. Można zatem uznać, iż może stanowić ona bezpieczną alternatywę dla osób odchudzających się i chcących utrzymać zdrowy skład ciała.
Dozowanie forskoliny
Dla osiągnięcia potencjalnych korzyści stosowania forskoliny, zaleca się nie więcej niż dawki 25 do 60 mg dziennie – z uwzględnieniem pierwszych dni o zmniejszonych dawkach, które pozwolą organizmowi dostosować się do działania substancji.
Ne rynku dostępne są suplementy w tabletkach 125 mg i kapsułkach 250 mg, niemniej na początek warto rozważyć czysty ekstrakt naturalny i mniejsze dawki.
Uwaga!
Pytanie – czy forskolina może być niebezpieczna? Jak wynika z badań toksyczności forskoliny, jej działania niepożądane dla naszego organizmu są nieistotne. Może ona jednak obniżać ciśnienie tętnicze krwi, przez co uważać na jej stosowanie powinny osoby o niskim ciśnieniu. Tolerancja naszego organizmu i bezpieczeństwo stosowania forskoliny jest jak najbardziej zapewnione w przypadku przestrzegania zalecanej dawki suplementu.
W niektórych, wyjątkowych przypadkach, suplement może powodować jednak pewne skutki uboczne jak lekkie zawroty głowy i nudności, dlatego warto mieć to na uwadze podczas podejmowaniu decyzji o zwiększeniu dawki lub sposoby suplementacji.
Osoby mające problemy z sercem również powinny uważać podczas stosowania suplementu, gdyż może on być niebezpieczny – najprościej jest zatem skonsultować jego stosowanie z lekarzem.
Komentarze
Napisz komentarz