Guarana to wysuszona pasta z rozgniecionych nasion krzewu bylinowego P. cupana lub P. sorbilis pochodzącego z Brazylii i innych rejonów lasów Amazońskich.
Nasiona rośliny o nazwie guarana znajdują się w pomarańczowo-żółtych owocach, z których każdy zawiera trzy sztuki. Nasiona zbiera się, suszy i opala na ogniu, rdzenie miele się na pastę z maniokiem i pozostawia do fermentacji, a następnie suszy na słońcu.
Najbardziej popularne formy guarany to syropy, ekstrakty i destylaty stosowane jako środki aromatyzujące, a także cenne źródło kofeiny do napojów energetycznych. Guarana stanowi także składnik odchudzających preparatów ziołowych, najczęściej w połączeniu z efedryną.
Jak działa guarana?
Guarana odgrywa ważną rolę w społeczeństwie Indian Amazonii, gdzie często stosowana jest w okresach postów celem poprawy tolerancji ograniczeń dietetycznych.
W niektórych regionach, ekstrakt z guarany uważany jest za afrodyzjak, a także lek chroniący przed malarią i czerwonką. W XIX wieku, guarana stała się niezwykle popularnym napojem pobudzającym we Francji, a w 1880, wprowadzono ją jako oficjalny lek w USA.
U Indian brazylijskich, stosowana jest ona jako napój – herbata lub kawa, czasami mieszana jest z alkoholem, tworząc bardziej odurzającą miksturę. Łodygi, liście i korzenie guarany są stosowane jako specyfik wspomagający połów ryb w Ameryce Południowej i Środkowej.
Guarana zawiera kofeinę, zatem jest to środek pobudzający. Dla porównania, ziarna kawy zawierają około 1-2 % kofeiny, a suszone liście guarany zawierają jej od 1 do 4%.
Guarana jest także środkiem pomocniczym podczas odchudzania, stąd często wykorzystywana jest ona jako składnik środków na utratę wagi. Ma ona skład chemiczny podobny do kofeiny i kokainy, ale może być stosowana jako środek wspomagający odchudzanie, bez skutków ubocznych jakie mają te dwie substancje.
W związku z zawartością kofeiny, guarana ma działanie hamujące łaknienie. Napoje energetyczne, tabletki z guaraną i inne specyfiki z jej zawartością, sprawiają, że nie czujemy łaknienia zbyt często. Liczne badania wykazały zdolność guarany z efedryną, w połączeniu z kofeiną do wpływania na zwiększenie tempa metabolizmu z późniejszym zwiększeniem wydatku energetycznego (termogenezy), a także efekty w postaci redukcji tkanki tłuszczowej (lipolityczne). Statystycznie zatem, połączenie suplementu z odpowiednią dietą, może dać wymierne skutki.
Guarana stała się naturalnym składnikiem bazowym stymulantów kognitywnych, aromatyzowanych napojów, a także produktów wspomagających utratę wagi.
Jak należy dozować guaranę?
Pasta z guarany jest stosowana jako stymulant w 1 g dawkach, zwykle rozpuszcza się ją w wodzie lub soku. Zawartość kofeiny wynosi w tym wypadki od 3,6 do 5,8%.
Uwaga!
Nie należy stosować guarany w okresie ciąży i laktacji. Warto uważać na nią także w przypadku problemów z chorobami krążenia. Ze względu na zawartość kofeiny, guarana może potencjalnie oddziaływać na niektóre składniki leków jak lit, teofilina i klozapiny.
Wśród skutków ubocznych nadmiernego jej stosowania wymienić należy nerwowość, kłopoty ze snem, a także inne zagrożenia i problemy zdrowotne u osób z wrażliwością na kofeinę.
Nie ma zbyt wielu danych na temat toksyczności guarany, niemniej nadmierne jej stosowania wiąże się z przyjmowaniem dużej ilości garbników, a to z kolei może prowadzić do wystąpienia nowotworów jamy ustnej i gardła.
Komentarze
Napisz komentarz