Przewodnik po suplementach – Hoodia gordonii

Dodane przez: . Komentarze: 0 1830

Hoodia gordonii to suplement pochodzący z rośliny przypominającej kaktus, która rośnie na pustyni Kalahari w Afryce, głównie w suchych obszarach RPA, Botswany i Namibii.

Hoodia gordonii ta jest od wieków stosowana była przez San Buszmenów plemion koczowniczych, które zamieszkując te trudne trudne rejony, stosowały ją jako sposób na tłumienie apetytu podczas długich marszów i polowań na bezkresnych pustyniach.

Jak dotąd, nie ma żadnych szczegółowych badań na temat zastosowania Hoodii jako suplementu wspomagającego utratę wagi, nie wykazano również, że pomaga ona zmniejszać apetyt, niemniej tysiące lat wierzeń i zastosowania jej przez ludy afrykańskie, nie mogą być jedynie mitem.

Ekstrakt z Hoodia gordonii w praktyce pomaga niektórym skutecznie kontrolować apetyt, niemniej nie jest to zasada. Istnieją rozmaite suplementy z dodatkiem tej rośliny, niemniej są one dostępne w różnej intensywności oraz jakości surowców, dlatego ich działanie może być różne.

Co daje suplementacja specyfików z dodatkiem Hoodii?

Jak twierdzą producenci i amatorzy suplementacji, Hoodia może:

  • zmniejszać apetyt – przez co jemy mniej,
  • pomagać ustabilizować poziom cukru we krwi,
  • pomagać utrzymać zdrowy poziom cholesterolu i lipidów,
  • suplementy z hoodią oferują szereg przeciwutleniaczy, od dwóch do nawet kilkunastu ziół, a także liczne składniki odżywcze,
  • pomagać poprawić energię,
  • pomagać poprawić koncentrację i ogólne funkcjonowanie mózgu,
  • pomagać wytrwać w postanowieniach, gdyż wpływa korzystnie na siłę woli i pomaga racjonalniej dokonywać wyborów żywieniowych.

Hoodia gordonii zawiera związek o nazwie P57, który działa bezpośrednio w mózgu zmniejszając apetyt. Jak wynika z badań przeprowadzonych na szczurach, stosowanie suszonych łodyg Hoodii w czasie 8 dni, spowodowało spadek spożycia pokarmów oraz widoczne zmniejszenie masy ciała.

Uwaga!

Do tej pory nie opublikowano żadnych jednoznacznych badań, w których określono by ewentualne skutki uboczne stosowanie suplementów z Hoodią. Niemniej w dużych dawkach, może ona prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi i częstości akcji serca. Ponieważ San Buszmeni afrykańscy stosowali roślinę regularnie bez niepożądanych efektów, wydaje się być ona w pełni zdrowa, chociaż nie łatwo stwierdzić jak często i w jakich dawkach spożycie jej, jest bezpieczne.

Dodatkowym dylematem jest to, że stosowana w tradycjach plemiennych Hoodia, zjadana była w postaci świeżej, a nie ekstraktu z rośliny, dlatego też, należy założyć, że substancje roślinne mogą potencjalnie prowadzić do niepożądanych reakcji, niemniej jak dotąd nie stwierdzono żadnych przypadków wystąpienia alergii.

Osoby stosujące suplement z zawartością Hoodii, często nie zauważają żadnego wpływu na apetyt czy też metabolizm, czasami jednak stosowanie ich sprawia, że zjadają mniejsze posiłki. Jej smak może być odrobinę gorzki, ale łagodny.

Ponieważ suplementy nie podlegają szczególnym restrykcjom, często nie zawierają one optymalnych ilości ekstraktu z Hoodii, stąd jej działanie może być kwestionowane i uznawane za nieskuteczne. Warto w tej sytuacji szukać najwyższej jakości suplementów.

Jak dotąd nie przeprowadzono badań związanych z oddziaływaniem suplementu w połączeniu z lekami, dlatego należy zachować ostrożność i w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem. Możliwie, że wpływa ona na ciśnienie krwi, dlatego w sytuacji gdy mamy problemy z krążeniem, nie należy na własną rękę stosować suplementu.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu