Przewodnik po suplementach – jagody Acai

Dodane przez: . Komentarze: 0 1090

Jak wynika z licznych badań, jagody Acai to źródło cennych i niezwykle korzystnych dla naszego organizmu składników odżywczych.

Pochodzące z tradycyjnych amazońskich plemion zastosowanie jagód Acai sprawiało, że uznane zostały za superfood w świecie zachodnim. Owoce te stanowią bogactwo licznych przeciwutleniaczy, minerałów i witamin, które dają wspaniałe wzmocnienie dla naszego ogólnego stanu zdrowia oraz kondycji.

Jagody Acai (Euterpe oleracea) to ciemnofioletowe, okrągłe jagody, które zbierane są z drzewa palmowego Acai. Drzewa te rosną do 15-25 m, a każda łodyga drzewa nosi średnio od 3 do 5 pęczków kiści bogatych w jagody. Owoce mają średnio 2-3 cm średnicy, a ich niedojrzałe owoce są początkowo zielone, po czym przybierają głęboko purpurowy odcień. Jadalny owoc stanowi jedynie 10-15% masy całości, gdyż wnętrze wypełnione jest dużą pestką.

Korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania jagód Acai

Owoce Acai stanowią wspaniałe źródło licznych przeciwutleniaczy, minerałów i witamin, które mają liczne właściwości prozdrowotne.

W przeciwieństwie do innych owoców jagodowych, Acai mają wysoką zawartość tłuszczy i kalorii. 100 gram jagód dostarcza bowiem około 80-250 kcal w zależności od metod przygotowania i serwowania. Świeże jagody Acai stanowią odwieczne źródło składników odżywczych dla rodzimych mieszkańców Amazonii, którzy zjadają je tak jak my stosujemy jagody, borówki czy granaty.

Jagody Acai zawierają wiele związków polifenolowych – resweratrol, cyjanidyny-3, galaktozyd, kwas ferulowy, definidyny, petunidyny, pro-anthocyanidyn, garbniki, kwas proktokatechowy i kwas elagowy. Badania naukowe wskazują, że związki te mają działanie przeciwstarzeniowe, przeciwzapalne oraz antynowotworowe, gdyż działają przeciwko wolnym rodnikom. Garbniki zawarte w jagodach, są także przeciwinfekcyjne, przeciwzapalne i przeciwkrwotoczne.

Badania naukowe sugerują również, że kwas elagowy zawarty w owocach ma właściwości antyproliferacyjne, gdyż hamując wiązanie w DNA niektórych rakotwórczych toksyn znajdujących się w żywności.

Jagody te bogate są także w kwasy tłuszczowe o średniej długości łańcucha jak kwas oleinowy (omega-9) i kwas linolowy (omega-6). Związki te pomagają obniżać poziom cholesterolu LDL i podnoszą poziom HDL w organizmie, co pozwala obniżać ryzyko chorób serca. Dodatkowo, niezbędne tłuszcze zawarte w tych niepozornych owocach, pomagają zapobiegać przesuszeniu skóry, poprzez utrzymanie w niej odpowiedniej wilgoci.

Pulpa z owoców jest doskonałym źródłem błonnika, który pozwala zachować zdrowy układ pokarmowy i oczyszcza organizm.

Jagody te bogate są także w minerały jak potas, mangan, miedź, żelazo i magnez. Pierwszy z nich jest niezbędnym składnikiem komórek i płynów ustrojowych, pomaga kontrolować tętno i ciśnienie krwi. Mangan z kolei wykorzystywany jest przez nasz organizm jako katalizator dla przeciwutleniaczy.

Dodatkową zaletą jagód jest bogactwo w kompleks witamin B oraz K. Niacyna,witamina B6 i ryboflawina pomagają naszemu organizmowi w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczów.

Zastosowanie jagód Acai

Acai wykorzystywane są w tradycyjnej medycynie, a stosowany był już od dawna przez amazońskich tubylców jako środek do leczenia biegunki, infekcji pasożytniczych, krwotoków i w leczeniu wrzodów.

Wywar otrzymywany ze zmiażdżonych nasion acai stosowano także w leczeniu gorączki, a wywar z korzeni skutecznie wspomaga w leczeniu bóli menstruacyjnych, chorobie wątroby czy malarii.

Jagody dostępne są w formach:

  • jagód suszonych;
  • zewnętrznej skórki i pulpy.

Wskazówki i ciekawostki odnośnie jagód Acai

  • Sok z Acai stanowi świetny napój orzeźwiający, owoce moczone w ciepłej wodzie są następnie wyciskane, tworząc fioletowy płyn o charakterystycznym orzechowym smaku.
  • Napoje, liofilizowane owoce i preparaty w proszku są niezwykle popularne w Ameryce, szczególnie w Brazylii.
  • Tradycyjnie w plemionach Amazońskich, ekstrakt z jagód dodawano do warzyw korzeniowych i manioku, a nastąpienie spożywano jako główny posiłek dnia.
  • Ekstrakt z jagód połączony z cukrem lub sokiem z trzciny cukrowej po schłodzeniu stanowi bardzo zdrowy napój.
  • Ekstrakt stosowany jest również w kremach, lodach, koktajlach, alkoholach i licznych deserach.
  • Jagody stanowią składnik licznych suplementów jak kapsułki, tabletki czy batony energetyczne.
  • Drzewo Acai należy do bliskiej rodziny palm takich jak kokosowa, daktylowa czy olejowa – wszystkie one dają owoce kaloryczne i o wysokiej zawartości odżywczej.

Uwaga!

Spożywanie jagód uznawane jest za bezpieczne i nie ma przeciwwskazań odnośnie ich stosowania. Mogą je spożywać także kobiety w ciąży, gdyż nie stwierdzono jak do tej pory żadnych przypadków alergii czy toksyczności.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu