Przewodnik po suplementach – karnityna

Dodane przez: . Komentarze: 0 1111

Karnityna oraz L-karnityna to składniki odżywcze, które pomagają organizmowi w rozbijaniu tkanki tłuszczowej i przekształcaniu jej w energię.

Substancje te są również doskonałym rozwiązaniem na zwiększenie aktywności pewnych komórek nerwowych w ośrodkowym układzie nerwowym. Karnityna jest aminokwasem naturalnie wytwarzanym w wątrobie i nerkach, a następnie przechowywana zostaje w mięśniach szkieletowych, sercu, mózgu oraz męskim nasieniu. Te składniki odżywcze występują również w rybach, drobiu, mięsach czerwonych i niektórych rodzajach produktów mlecznych.

Jak na nasz organizm działa karnityna?

Przede wszystkim L-karnityna, stosowana jest jako narzędzie wspomagające utratę wagi, a jak wykazują niektóre badania, stosowana doustnie karnityna, może przyczyniać się do zmniejszania masy tłuszczowej, zwiększania masy mięśniowej i wzmacniania organizmu, przez co możemy zyskać dodatkową dawkę energii, zapobiegającą nadmiernemu zmęczeniu. Wszystkie te cechy są doskonałym zestawem dla odchudzających się. Warto jednak pamiętać, iż jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Meryland, nie ma dowodów na to, aby wpływała ona także na poprawę kondycji.

Inną zaletą karnityny jest jej korzystny wpływ na zdrowie serca. Jest ona niezwykle pomocna podczas przyswajania kwasów tłuszczowych, które stanowią paliwo do pompowania krwi. Naukowcy mając to na uwadze, wykonali wiele badań, które wykazały, że suplementacja L-karnityny, może poprawić stan osłabionych mięśni i wspomóc pracę serca, które za jej sprawą działa efektywniej, szczególnie u osób, u których rozpoznano choroby serca.

Najbardziej obiecujące badania potwierdzają, że suplementy karnitynowe są doskonałe dla pacjentów z dusznicą bolesną, ponieważ te składniki odżywcze pomagają łagodzić bóle w klatce piersiowej. Podobnie w przypadku tych, którzy odbyli zawał serca – karnityna poprawiła wydolność serca, dając mu także wiele innych korzyści. Naukowcy polecają kuracje z L-karnityną osobom z uszkodzeniami mięśnia sercowego, a stosowanie ich w profilaktyce, zmniejsza ryzyko licznych chorób sercowo-naczyniowych.

Jak wykazują badania, spadek liczby plemników i osłabienie zdrowia seksualnego ma w wielu przypadkach nieodłączny związek z niskim poziomem karnityny u mężczyzn. Jak sugerują wyniki licznych testów, suplementacja L-karnityny może pomóc zwiększyć liczbę i ruchliwość plemników. Ciekawostką jest również fakt, iż karnityna może również wspomagać skuteczność sildenafil – Viagry u mężczyzn z cukrzycą, którzy nie zareagowali wcześniej na lek.

Ważną zaletą karnityny jest również jej wpływ na spowalnianie starzenia. Kilka badań klinicznych wskazuje na to, że suplementacja karnityny (od dwóch do trzech gramów dziennie) może spowolnić spadek zdolności poznawczych u pacjentów z chorobą Alzheimera, niemniej nadal potrzebne są dodatkowe badania.

Jak stosować karnitynę?

Nasze ciało jest tak skonstruowane, aby w przypadku pełni zdrowia, nie potrzebne były dodatkowe suplementy, niemniej w zależności od diety i jej składu, możemy potrzebować jej wzbogacenia w takie składniki jak właśnie karnityna. Dieta bogata w mięsa pozwala zaspokoić od 20 do 200 miligramów karnityny dziennie, podczas gdy przy diecie wegetariańskiej ilość ta często maleje do zaledwie jednego miligrama dziennie. Owoce, warzywa czy zboża, nie zawierają zbyt dużo L-karnityny, a poza mięsami czerwonymi, doskonałym jej źródłem jest drób, ryby i produkty mleczne.

Suplementacja karnityny jest bezpieczna o ile mieści się w granicach od 500 do 1000 miligramów dziennie, jeżeli pragniemy zwiększyć intensywność przekształcania tłuszczu w energię. Nie ma również zbyt wielu dowodów na to, że suplement karnityny może być niebezpieczny. Wśród produktów, na które warto się zdecydować podczas uzupełniania diety w karnityny są doustne L-karnityna oraz acetylo-L-karnityna, z których ta druga stosowana jest w tworzeniu neuroprzekaźników.

Uwaga!

L-karnityna, wydaje się być dobrze tolerowana przez nasz organizm, jednak jak w przypadku innych suplementów, warto skonsultować jej spożycie z lekarzem, gdyż może ona kolidować z niektórymi lekami. Nadmierne spożycie suplementu może powodować łagodne objawy ze strony przewodu pokarmowego, w tym nudności, wymioty, bóle brzucha czy biegunki. Stosowanie ilości większej niż 3000 miligramów dziennie, może powodować nieprzyjemny zapach z ust.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu