Przewodnik po suplementach – koenzym Q10

Dodane przez: . Komentarze: 0 809

Koenzym Q10 to substancja podobna do witamin i występuje ona w każdej komórce naszego ciała. Nasz organizm wykorzystuje go do produkcji energii niezbędnej do wzrostu i utrzymania zdrowia komórek.

Koenzym Q10 funkcjonuje również jako przeciwutleniacz, który chroni nasze ciało przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Jest on naturalnie obecny w niewielkich ilościach w różnych produktach spożywczych, a największe jego poziomy znajdują się w podrobach jak serce, wątróbka czy nerki, oraz w mięsie wołowym, oleju sojowym, sardynkach, makreli czy orzeszkach ziemnych i produktach pełnoziarnistych.

Q10 pozwala enzymom trawiennym działać wydajniej, a także wspomaga inne procesy naszego organizmu skupiając się m.in. na ochronie serca i mięśni szkieletowych. Można go stosować jako suplement diety.

Czemu służy koenzym Q10?

Zwolennicy uważają, że koenzym Q10 może pomagać w niewydolności serca, dystrofii mięśniowej, chorobach przyzębia, a także wleczeniu niektórych nowotworów. Może również zwiększać energię i wspomagać podczas intensywnych treningów. Niektórzy stosują go jako suplement wspomagający niektóre leki nasercowe, wspomagające mięśnie i inne narządy.

Przy niewydolności serca, należy konsultować z lekarzem stosowanie jakichkolwiek suplementów w tym koenzymu Q10, gdyż nie ma dowodów na to, że stosowanie witamin i im podobnych może pomagać w leczeniu. Jak wynika z kilku badań, stosowanie koenzymu może mieć wpływ na leczenie symptomów niewydolności serca, ale nie są one wyczerpujące.

Badania z 1961 roku wykazały, że osoby cierpiące na nowotwory, mają niewielkie ilości koenzymu Q10 we krwi. Stwierdzono to głównie u osób z chłoniakami, nowotworem sutków, płuc, trzustki, prostaty, okrężnicy, nerek oraz głowy i szyi. Sugeruje się, że koenzym Q10 może być stosowany w leczeniu nowotworów, gdyż wzmacnia on układ odpornościowy.

Doskonale sprawdza się on także w chorobach przyzębia (dziąseł), przy dystrofii mięśniowej lub jako pomoc przy regeneracji i zwiększeniu energii podczas treningów. Jest także polecany jako suplement wspomagający leczenie wysokiego ciśnienia krwi związanego z wiekiem, przy zwyrodnieniach plamki żółtej, a nawet przy zespole przewlekłego zmęczenia.

Wraz z wiekiem, nasz organizm wytwarza coraz mniej koenzymu Q10, a jego braki pojawiać się mogą również u osób z pewnymi zaburzeniami metabolicznymi. Cukrzyca, choroba Parkinsona czy choroby serca zazwyczaj łączone są również z niedoborami koenzymu Q10 w naszym organizmie, nie wiadomo jednak czy to choroby powodują jego braki, czy też ich pojawienie się objawia się najpierw, powodując szybszy postęp choroby.

Uwaga!

Stosując 100 mg suplementu z koenzymem Q10 dziennie zdarzają się łagodne objawy bezsenności u niektórych osób. Wykryto również podwyższone poziomy enzymów wątrobowych u osób, które przyjmowały dawki 300 mg dziennie przez dłuższy czas, niemniej nie były one toksyczne.

Wśród działań niepożądanych nadmiernego stosowania suplementu zauważono również pojawienie się wysypki, nudności, bólów w nadbrzuszu, zawrotów głowy, wrażliwości na światło, drażliwości, bólów głowy, zgagi czy zmęczenia.

Wśród przyczyn pojawienia się niedoboru koenzymu Q10 w naszym organizmie, można wymienić stosowanie leków obniżających poziom cholesterolu i tych stosowanych w regulacji poziomu cukru we krwi. Ponieważ koenzym Q10 działa na insulinę w naszym organizmie, chorując na cukrzycę, zawsze należy konsultować stosowanie suplementu z lekarzem.

Koenzym Q10 może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, w tym beta-blokerami zawartymi w niektórych lekach przeciwdepresyjnych czy tych stosowanych przy chemioterapii. Dla swojego zdrowia i bezpieczeństwa warto zatem informować lekarza o zamiarze stosowania suplementu.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu