Przewodnik po suplementach – kwas alfa-liponowy (ALA)

Dodane przez: . Komentarze: 0 3799

Kwas alfa-liponowy (ALA) jest witaminą podobną chemicznie do przeciwutleniaczy.

Cennymi źródłami ALA są drożdże, wątroba, nerki, szpinak, brokuły i ziemniaki. Pozyskiwana laboratoryjnie jest również stosowana jako lek.

Co daje spożywanie kwasu alfa-liponowego?

Jego główne zastosowanie spotkać można w leczeniu cukrzycy i przy objawach związanych z nerwobólami, pieczeniem, innymi bólami czy drętwieniem nóg i ramion. Wysokie dawki kwasu alfa-liponowego uznano jako skuteczny sposób na leczenie tych objawów.

Niektórzy widzą kwas alfa-liponowy jako sposób na wspomaganie leczenia przy utracie pamięci, zespole chronicznego zmęczenia, HIV/AIDS, nowotworów różnych rodzajów, choroby wątroby, choroby serca i naczyń krwionośnych w tym choroby zwane autonomiczną neuropatią serca i choroby z Lyme.

Kwas alfa-liponowy jest stosowany także w leczeniu zaburzeń związanych z oczami, w tym takimi jak uszkodzenia siatkówki, zaćma, jaskra czy choroba oczu zwana chorobą Wilsona.

Jak działa kwas alfa-liponowy?

Kwas alfa-liponowy, wydaje się być doskonałym sposobem na zapobieganie uszkodzeniom komórek w organizmie. Przywraca on właściwy poziom witamin, takich jak witamina E czy C. Istnieją również dowody na to, że kwas alfa-liponowy może poprawić działanie i przewodnictwo neuronów w cukrzycy.

Kwas a-liponowy jest wykorzystywany w organizmie do rozkładania węglowodanów, aby wspomóc dostarczanie energii dla narządów. Wydaje się on działać jako przeciwutleniacz, co oznacza, że może on zapewnić ochronę mózgu w warunkach uszkodzenia lub urazu. Działanie przeciwutleniające może również być pomocne w przypadku niektórych chorób wątroby.

Co daje spożywanie kwasu alfa-liponowego?

Jak wykazują badania, przyjmowanie produktów zawierających kwas alfa-liponowy, magnez, koenzym Q10, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz selen przez miesiąc po zabiegach operacyjnych, pomaga zmniejszać ryzyko komplikacji oraz ułatwia gojenie.

Przy cukrzycy, kwas ten pomaga stabilizować poziom cukru we krwi, jednakże nie ma dowodów na to działanie u osób zdrowych. Inne badania z kolei sugerują, że może on, stosowany w dawce 600 mg raz dziennie, obniżać poziom cukru we krwi po spożyciu posiłków, co doskonale sprawdza się w stanach przedcukrzycowych.

Cukrzycy cierpiący na nerwobóle, przy stosowaniu kwasu alfa-liponowego odczuwają zmniejszenie objawów pieczenia, bólu, drętwienia w nogach i rękach już po 3 do 5 tygodniowej kuracji.

Ciekawą korzyścią wynikającą ze stosowania suplementacji kwasu, witaminy C oraz E, a także polinienasyconych kwasów tłuszczowych w połączeniu z terapią światłem jest to, iż może ona pomagać zwalczać przebarwienia skóry u osób cierpiących na nierówny koloryt jak również przy bielactwie.

Jak wykazują inne badania, kwas alfa-liponowy, może wspomagać także utratę masy ciała, gdyż przyjmowany w ilości 1800 mg dziennie, pomaga skutecznie zwalczać nadwagę.

Działa także wspaniale na gojenie się ran, a niektóre badania sugerują że dawka 300 mg kwasu dziennie stosowana przed i zaraz po terapii tlenowej, może zmniejszać obszar ran u osób z chorobą wrzodową.

Uwaga!

Jest on bezpieczny dla większości dorosłych, przy stosowaniu dożylnie lub po nałożeniu na skórę. Przyjmowany doustnie może powodować wysypkę. Zdarza się także, iż wymaga on stosowania dodatkowej suplementacji tiaminy, zwłaszcza jeżeli pijemy alkohol, który wypłukuje tę witaminę (B1) z organizmu.
Osoby chorujące na cukrzycę, powinny regularne weryfikować poziom cukru we krwi podczas stosowania suplementacji z kwasem alfa-liponowym, a kobiety w ciąży i karmiące powinny unikać jego suplementacji, ponieważ nie ma jeszcze w pełni ukończonych badań, na temat wpływu kwasu alfa-liponowego na płód i niemowlęta.
Przy chorobach tarczycy kwas alfa-liponowy może kolidować z metodami leczenia zwłaszcza gdy mamy do czynienia z nadczynnością tarczycy.

Dozowanie

Doustnie, zupełnie bezpieczna dawka ALA, wynosi pomiędzy 600 a 1200 mg na dobę.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu