Przewodnik po suplementach – olej rybny

Dodane przez: . Komentarze: 0 1359

Olej rybny to przede wszystkim bogactwo kwasów tłuszczowych omega-3. Pochodzi z tkanki tłuszczowej ryb morskich, takich jak tuńczyk, wątroba dorsza czy łososia.

Prozdrowotne właściwości jakie posiada olej rybny, wykorzystano po raz pierwszy pod koniec 1700 roku w społeczności rybackiej w okolicach Północnego Atlantyku, gdzie leczono nim zakażenia i niektóre choroby. Dozowanie oleju rybnego w tych czasach również było nietypowe – jedzono porcję wątroby dorsza pomiędzy dwoma kawałkami chleba. W latach 1800 opracowano proces przetwarzania tego dobroczynnego morskiego specyfiku na parze, co sprawiło, że intensywny smak i zapach stały się bardziej znośne. Obecnie olej rybny przyjmujemy w bardziej przyjemnej formie kapsułek lub płynnej.

Jakie korzyści płyną ze stosowania oleju rybnego?

Lista zalet stosowania oleju rybnego jest bardzo długa. Wśród najważniejszych wymienić należy wspaniałe działanie na zdrowie naszego serca. Naukowcy z Harvarda wykazali, że spożywanie około 2 gramów kwasów tłuszczowych omega 3 tygodniowo (równowartość jednej lub dwóch porcji tłustej ryby), pozwala zmniejszyć ryzyko chorób serca o ponad jedną trzecią. Kwasy te pozwalają rozbijać skrzepy krwi, obniżają poziom cholesterolu LDL, trójglicerydów i normują ciśnienie krwi. Wpływają także na podniesienie poziomu dobrego cholesterolu HDL.

Innym dobroczynnym działaniem oleju rybnego jest wspomaganie organizmu w walce z nowotworami, takimi jak rak piersi, jelita grubego czy prostaty. Kwasy tłuszczowe wpływają na zatrzymanie zmian nowotworowych w komórkach. Naukowcy stale badają czy oleje rybne mogą odegrać jeszcze większą rolę w profilaktyce nowotworowej.

Jak wykazały badania wykonane na Uniwersytecie Sheffield, stosowanie suplementu oleju rybnego może łagodzić objawy depresji, schizofrenii i zaburzeń afektywnych dwubiegunowych. Badacze z Chin odkryli badając 100 przypadków samobójstwa, że u osób, które targnęły się na swoje życie, dieta uboga była w tłuszcze rybne. Inne badania dowiodły z kolei, że osoby chore na depresję, wykazują sporą poprawę samopoczucia, stosując w leczeniu suplementy bogate w kwasy tłuszczowe omega -3. Ciekawe jest również to, że dieta bogata w tłuszcze rybne, poprawia pamięć i zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera.

Naukowcy z Nowego Orleanu dowiedli dodatkowo, że stosowanie tłuszczy rybnych uniemożliwia zmianę konformacyjną i formowanie mutacji genowych w chorobach zwyrodnieniowych, takich jak choroba Parkinsona i Huntingtona. Inne dowody naukowe mówią, że osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów, stosujące olej rybny, mogą obniżać dawki niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Jak dozować olej rybny?

Sugerowane spożycie kwasów tłuszczowych omega – 3 to ilość do 3 gramów dziennie, z czego najlepiej, jeżeli część tej ilości pochodzi ze spożywania ryb (1-2 razy w tygodniu). Wszystko to dlatego, że tłuszcze rybne, najlepiej przyswajamy poprzez żywność, co dowiodły liczne badania. Najlepsze ich źródła to ryby takie jak łosoś, makrela, dorsz, pstrąg i tuńczyk. Same w sobie kwasy omega -3 znaleźć można także w oleju lnianym, oleju rzepakowym, soi, nasionach dyni czy orzechach włoskich.

Stosując suplement oleju rybnego, warto skonsultować ten fakt z lekarzem, ponieważ nazbyt duże dawki, mogą mieć pewne konsekwencje zdrowotne.

Wśród suplementów z olejem rybnym, warto wybierać takie, które zawierają EPA i DHA w jak największej ilości, gdyż ich symboliczny dodatek, świadczy o zbędnych wypełniaczach. Olej rybny w kapsułkach powinien być w 100% czysty, bez żadnych dodatków, gdyż zdarzają się wersje z toksynami, metalami ciężkimi, a nawet pestycydami.

Uwaga!

Wysokie dawki omega 3 mogą powodować nadmierne rozrzedzenie krwi, a niektóre gatunki ryb z których pobierany jest olej, mogą zawierać szkodliwą rtęć. Nadmiar oleju rybnego przyczyniać się może do zmniejszonej aktywności układu odpornościowego, zmniejszając zdolność organizmu do zwalczania infekcji i przyczyniając się do wzrostu poziomu złego cholesterolu. Stosując nadmierne dawki oleju rybnego możemy zwiększyć ryzyko udaru mózgu.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu