Rabarbar – smaczniejszy seler?

Dodane przez: Paulina M. Komentarze: 0 1563

Rabarbar najczęściej gości w naszej kuchni jako smaczny dodatek do ciast i kompotów. Z pewnością każda babcia stwierdzi, że rabarbar jest najlepszy do szarlotki. Okazuje się jednak, że rabarbar kryje sporo niespodzianek, a podstawową z nich jest to, że… rabarbar jest warzywem! Dowiedz się, co jeszcze kryje ten bardziej kolorowy i smaczniejszy seler.

Rabarbar – co musisz wiedzieć?

Rabarbar, czyli rzewień, to roślina należąca do rodziny rdestowatych. Obejmuje aż 60 gatunków, występujących w Azji. W Chinach uprawiano go już trzy tysiąca lat przed naszą erą, jednak wtedy stosowano rabarbar głównie w celach leczniczych. Dziś używamy głównie korzenia, a rabarbar ląduje w naszej kuchni, jednak okazuje się, że jego korzeń jest równie cenny. To właśnie korzeń rabarbaru jest chętnie wykorzystywany przez zwolenników medycyny naturalnej.

Rabarbar to bylina, należąca do warzyw. Ma on delikatnie kwaśny smak i niezwykłe barwy – od zieleni, przez róż, aż po intensywny fiolet i czerwień. Im bardziej czerwony jest rabarbar, tym jest słodszy. Z uwagi na to, że dodajemy go najczęściej do deserów, wiele osób niesłusznie uważa go za owoc.

Właściwości rabarbaru

Rabarbar ma wiele ciekawych właściwości zdrowotnych. Przede wszystkim można jeść go bez obaw – posiada niski indeks glikemiczny i zaledwie 9 kcal w 100 gramach. Rabarbar doskonale oczyszcza organizm, szybko usuwając z niego wszelkie toksyny. Zawiera on bardzo dużo błonnika, przez co powoduje uczucie sytości oraz poprawia pracę jelit i usuwa z nich niestrawione resztki pokarmowe.

Rzewień, czyli rabarbar, ma silne właściwości przeciwutleniające. Skutecznie niweluje skutki szkodliwego działania wolnych rodników w organizmie, przeciwdziałając stresowi oksydacyjnemu. To właśnie wolne rodniki mogą powodować przedwczesne starzenie się organizmu, pojawianie się zmarszczek oraz wiele chorób, w tym nowotwory Z tego powodu w codziennym menu nie powinno zabraknąć produktów o właściwościach antyoksydacyjnych – takich, jak rabarbar.

Rabarbar to doskonałe źródło wielu cennych witamin i składników mineralnych. Zawiera duże ilości witamin C i E, beta-karotenu i witamin z grupy B. Ponadto jest świetnym źródłem wapnia, potasu i fosforu. Rabarbar doskonale podnosi odporność organizmu. Działa odkwaszająco, poprawiając równowagę kwasowo-zasadową. Może być dobrym sprzymierzeńcem w walce z trądzikiem.

Rabarbar – przeciwwskazania

Duża ilość rabarbaru może spowodować wypłukiwanie wapnia z organizmu. Zawarty w rabarbarze kwas szczawiowy przekształcany jest w szczawian wapnia – ten z kolei może odkładać się w postaci kamieni nerkowych. Z tego powodu rabarbar nie powinien znaleźć się w menu osób, które cierpią na problemy z nerkami.

Rabarbar w kuchni

Istnieje mnóstwo sposobów na wykorzystanie rabarbaru w kuchni, dlatego jeśli podczas kolejnej wizyty na bazarku zauważysz to kolorowe warzywo, nie wahaj się przynieść go do domu. Nie musisz od razu piec ciast czy przygotowywać słoików z przetworami. Doskonale sprawdzi się on jako dodatek do naleśników, prostych deserów czy jako samodzielna przekąska. Jeśli zalezy Ci na tym, aby urozmaicać swoje menu, przynajmniej raz na jakiś czas powinien znaleźć się w nim rabarbar. Kto wie, może zdecydujesz się na upieczenie szarlotki z rabarbarem i zachwycisz domowników?

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu