Do spożywania ryb zachęcają wszyscy dietetycy i eksperci. Mają ku temu świetne powody, ponieważ ryby według wielu badań bardzo pozytywnie oddziaływują na prawie cały nasz organizm. Warto zawsze jednak wiedzieć które ryby mają najwyższe wartości odżywcze i jak wybierać te najlepsze okazy.
Jakie okazy wybierać podczas zakupów?
Najważniejsze jest żeby ryba była świeża. Świeża ryba musi mieć ciemnoczerwone skrzela i nie posiadać dodatkowych nut zapachowych innych niż zapach morza. Najważniejsze jest jednak to żeby jej oczy nie były zmętniałe, gdyż taka ryba może być jeszcze zdatna do zjedzenia, ale nie jest już tak świeża. Jeśli zaś kupujemy gotowe filety w supermarkecie to sprawa wygląda inaczej. Musimy zwracać uwagę na to czy skóra jest lśniąca, co jest oznaką świeżości. Powinna być też bez pęknięć, sprężysta i zwarta.
Warto też pamiętać o tym że świeże ryby najlepiej trzymać w lodówce maksymalnie jeden dzień lub dwa gdy owiniemy je wilgotną ściereczką najlepiej na najzimniejszej półce (dolnej).
Ranking ryb
1) Makrela
To prawdopodobnie jedna z bardziej popularnych ryb na naszym rynku. Mimo, że niedoceniana przez wielu jest kopalnią składników odżywczych. Dzięki jej spożywaniu możemy zyskać wiele witamin, A, D, E które poprawią stan naszej skóry, będą chronić oczy, a także wzmacniać kości i zęby. Do tego jest bogata w wapń i fosfor co wpłynie na nasz układ kostny, cynk który ochroni serce, a także selen, miedź i jod. Jest też bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które są niezbędne, a jednocześnie niewytwarzane przez nasz organizm.
2) Tuńczyk
To ryba bardzo popularna wśród sportowców. Należy jednak uważać na jej spożywanie, ponieważ ma ona tendencję do kumulowania rtęci w swoim organizmie. Najlepiej spożywać jej niedużo, około puszki tygodniowo. Taka ilość nie będzie stanowić niebezpieczeństwa, a zapewni organizmowi takie niezbędne składniki jak potas( pomaga regulować ciśnienie), nicynę ( podwyższającą poziom dobrego cholesterolu oraz wpływającą pozytywnie na stan skóry), witaminy D i B12 ( zadbają o nasze kości, metabolizm i poprawią pracę układu nerwowego), a także wapń, żelazo i fosfor ( odgrywają one ważną rolę w funkcjonowaniu układów kostnego i krwionośnego)
3) Łosoś
Tak jak makrela dostarcza naszemu organizmowi dużych ilości kwasów omega-3 i omega-6. Jest ona jednak jedną z najtłustszych ryb. Dodatkowo przyczynia się ona do podwyższenie HDL, czyli dobre dobrej frakcji cholesterolu, wspomaga pracę naszego serca chroniąc je przed zawałem czy zakrzepami, łagodzi bóle stawów, chroni nasze oczy, kości i mięśnie, a także opóźnia procesy starzenia.
Warto jednak spożywać łososia żyjącego dziko, gdyż ten hodowlany może być faszerowany hormonami lub antybiotykami.
4) Sardynki
To dość niepozorne rybki, które mimo to są zaliczane do najlepszych źródeł kwasów omega-3. Na rynku mamy do wyboru wiele ich rodzajów, ale warto wybierać te świeże lub w sosie własnym ponad sardynki w oleju lub pomidorach, bo te w porównaniu do pierwszych nie posiadają tyle wspomnianych kwasów tłuszczowych. Sardynki pozytywnie wpływają także na nasz układ krwionośny, zawierają także koenzym Q10 (ubichinol), który reguluje poziom cholesterolu. Do tego są także bogate w witaminy D i wapń, co pozytywnie wpływa na nasze kości.
5)Śledź
To ryba, która pojawia się na naszych stołach bardzo często, choć przeważnie w odsłonach, które nie są najkorzystniejsze. Warto więc przyrządzać śledzia na parze lub w piekarniku, a nie w oleju lub sosie śmietanowo- majonezowym. Jako tłusta ryba śledź jest pełen kwasów tłuszczowych, zawiera witaminy A, D, E chroniące nasz układ krwionośny, opóźniające procesy starzenia się skóry, a także dbające o prawidłowe funkcjonowanie naszych oczu. Dzięki witaminie D oraz fosforowi wpłynie on także pozytywnie na nasz układ kostnych.
Może on jednak niektórych odrzucić swoim specyficznym smakiem, ale warto się przełamać i spróbować go w pomidorach lub z przyprawami, które dodadzą mu aromatu, a można go naprawdę polubić.
6) Pstrąg
To ryba którą można przyrządzić na wiele różnych sposobów, a do tego jest bardzo smaczna. To nie jedyne jej walory. Jest ona również bogata w wiele składników odżywczych. Jest pełen fosforu żelaza, wapnia, potasu, magnezu czy selenu. Jako że jest to ryba słodkowodna posiada ona mniej nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, ale nadrabia to ilością witamin z grupy B.
Jest to ryba idealna dla osób, które nie gustują w tłustych rybach.
7) Halibut
To droga i charakterystyczna w smaku ryba co spowoduje, że ma zarówno wielu zwolenników jak i przeciwników. Warto się jednak na nią skusić od czasu do czasu, gdyż zawiera ona duże ilości przyswajalnego białka, które są prawie tak duże jak w przypadku pstrąga, jest bogata w wiele składników mineralnych i nienasyconych kwasów tłuszczowych, a ponadto jest niskokaloryczna, co powinno spodobać się osobą, które dbają o linię.
8) Dorsz
To ryba obfitująca w składniki odżywcze, nienasycone kwasy omega-3 i omega-6, a do tego jest bogata w selen, fosfor, jod oraz witaminy B1, B2, B5 oraz B12, które to zadbają o nasze sercem, skórę oraz układ nerwowy. Do tego warto zwrócić że z jego wątroby pozyskuje się tran.
9) Mintaj
To ryba która nie jest popularna, a w sklepach możemy ją spotkać jako paluszki rybne albo imitującą mięso kraba. Nie jest ona tak bogata w właściwości zdrowotne jak wcześniejsze ryby, ale mimo to warto włączyć ją do diety. Jest ona niskokaloryczna, więc tak jak halibut jest świetna dla dbających o linię. Do tego dostarcza d organizmu witaminy A i D oraz selen i jest bogata w białka. Przy zakupie lepiej wybrać filety, które potem przygotujemy samemu niż przetworzone wcześniej ryby.
10) Karp
To ryba, którą najczęściej widuje się w wigilię. Jest ona wtedy przygotowana w dość kaloryczny sposób, a do tego jest pełna ości. Z pozytywnej strony zawiera one dużo przyswajalnego białka, a także spore ilości składników mineralnych takich jak potas, fosfor, wapń czy żelazo. Jako, że jest to ryba słodkowodna nie posiada ona jednak dużych ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, ale mimo to ma ich więcej niż mięso zwierząt lądowych.
Komentarze
Napisz komentarz