Rezygnacja z glutenu - poprawa wyników sportowych ?

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 1301

Lekarze i eksperci przyznają, że alergie pokarmowe różnego rodzaju znacznie utrudniają trening sportowy. Jednak nie należy ślepo decydować się na popularną od jakiegoś czasu dietę bezglutenową, tylko dlatego, że ktoś osiąga lepsze wyniki.

Kilka słów o glutenie

Gluten jest mieszaniną białek roślinnych, gluteniny oraz gladiny, która znajduje się w ziarnach wybranych zbóż - jęczmienia, żyta czy pszenicy. Czy gluten rzeczywiście jest szkodliwy? Okazuje się, że tylko w dwóch przypadkach należy go unikać. Powodem może być nietolerancja glugenu lub nadwrażliwość na gluten. Problem ten dotyczy jednak tylko niewielkiej grupy osób. Mimo to dieta bezglutenowa od jakiegoś czasu cieszy się ogromną popularnością. W praktyce  jest bezużyteczna i droga. Prawidłowa dieta ma tymczasem kluczowe znacznie dla sportowców i osób, które na co dzień dużo trenują.

Alergie pokarmowe a treningi sportowe

Dietę sporowca może bardzo ograniczyć wystąpienie alergii pokarmowej. Profesjonalni zawodnicy przykładają bowiem bardzo dużą wagę do diety i jej składu. Jeśli pojawia się podejrzenie nadwrażliwości czy alergii pokarmowej, może to skłonić sportowca do wykluczenia z diety sporej grupy pokarmów, co utrudnia nie tylko codzienne treningi, ale i zwykłe życie.

Co ciekawe, niekiedy nie tylko dana substancja może być alergenem. Czasami białko w połączeniu z intensywnym wysiłkiem fizycznym czy innym czynnikiem generuje wysokie ryzyko. Zakres składników pokarmowych, na które można być uczulonym jest bardzo szeroki.

Czy dieta bezglutenowa służy sportowcom?

Dieta bezglutenowa od kilku lat cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród zawodowych sportowców, ale i amatorów. Oczywiście osoby uczulone na gluten powinny unikać pokarmów, które go zawierają. Jednak taka dieta nie ma żadnego uzasadnienia w przypadku osób, które alergii na gluten nie mają. Z medycznego punktu widzenia nie powinny one jej stosować. Dieta bezglutenowa jest bowiem dietą dla osób chorych. U osób zdrowych jej skutki nie są jeszcze do końca zbadane.

Mimo to wielu sportowców decyduje się na stosowanie diety wykluczającej gluten. Tak zrobił już kilka lat temu słynny serbski tenisista Novak Djokovic, którego zdaniem dieta bezglutenowa przyczyniła się do jego sukcesów sportowych. Eksperci ostrzegają jednak przed przechodzeniem na dietę tylko dlatego, że komuś ona pomogła. Dzisiaj nie ma żadnych badań, które potwierdzałyby fakt, że wykluczenie z diety glutenu może wpływać pozytywnie na wyniki sportowe. Dotyczy to zarówno amatorów, jak i profesjonalistów.

 

Czy rezygnacja z glutenu ma sens?

Dieta bezglutenowa wciąż została mało poznana pod kątem jej wpływ na organizmy osób, które nie są chore na celiakię. Problemem jest przede wszystkim przebieg chorób związanych z nietolerancją glutenu. Schorzenia te obejmują bowiem pełnoobjawowe jednostki chorobowe np. celiakię, alergię na pszenicę czy nadwrażliwość na gluten. Mogą się one w różny sposób objawiać lub przebiegać w zasadzie bezobjawowo. W każdym z przypadków ma jednak miejsce obniżenie absorpcji składników mineralnych i odżywczych w  jelitach oraz dysbioza jelitowa. Aktywni sportowcy są na pewno grupą mocno narażoną na wszelkiego rodzaju niedobory składników pokarmowych, co wynika z intensywnego wysiłku fizycznego.

Objawem problemów związanych z podażą glutenu często jest przewlekły niedobór wapnia, niedobór żelaza, zaburzona równowaga elektrolitowa itd. Problemy związane z wchłanianiem mogą przekładać się także na gorszą regenerację mięśni po treningach. Wszystko to zmniejsza ogólną wydolność organizmu. Sportowcy mogą się też skarżyć na bóle, w tym bóle stawowe nieznanego pochodzenia. Czasami objawy te pojawiają się pojedynczo, dlatego nie od razu kojarzy się je z podażą glutenu. Z pomocą przychodzą dopiero dokładne badania laboratoryjne. Do najważniejszych z nich należą biopsja kosmków jelitowych, oznaczenie ozuliny w kale, oznaczenie miana przeciwciał w surowicy czy badanie przezierności jelit. Na ich podstawie można wybrać optymalny sposób żywienia dla danego sportowca.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu