Popularny rozmaryn
Rozmaryn zna każdy – to prawdopodobnie częsty gość w kuchennej szafce. To zioło nie tylko dobrze smakuje w potrawach kulinarnych, takich jak na przykład kurczak lub jagnięcina z dodatkiem rozmarynu, ale jest również dobrym źródłem żelaza, wapnia i witaminy B6. Rozmaryn to intensywnie i dość charakterystycznie pachnące, wiecznie zielone zioło, które wywodzi się z obszarów basenu Morza Śródziemnego. Pochodzi z tej samej grupy roślin co oregano, tymianek, bazylia i lawenda, czyli zioła śródziemnomorskie. Obecnie jest wykorzystywany głównie w gastronomii – jako przyprawa, w kosmetyce – jako dodatek zapachowy i składnik naturalnych kosmetyków, ale posiada także bardzo duże walory zdrowotne dla ludzkiego organizmu. Zazwyczaj jest wykorzystywany w niezmienionej formie jako suszone zioło lub wysuszony sproszkowany ekstrakt - przyprawa, podczas gdy herbaty i ekstrakty płynne rozmarynu wytwarza się zazwyczaj ze świeżych liści tej rośliny. Przy jakichkolwiek dolegliwościach zdrowotnych i chęci uodpornienia się w naturalny sposób z pomocą przychodzi niedoceniane do niedawna, a kiedyś będące podstawą medycyny naturalnej – ziołolecznictwo. Można śmiało powiedzieć, że obecnie przeżywa ono swój renesans. I słusznie! Można śmiało domniemywać, że większość skutecznych i nieinwazyjnych leków na nawet najpoważniejsze choroby, dziesiątkujące populację - leży bardzo blisko - w otaczającej naturze. Ziołolecznictwo od zarania dziejów wspomagało ludzkie zdrowie, usuwało objawy chorób (nawet tych przewlekłych), wzmacniało organizm, działało pozytywnie na płodność i wnosiło wiele innych, niewymiernych korzyści. Rozmaryn jest jedną z roślin o bogatych walorach - nie tylko smakowych, lecz korzystnych dla naszego zdrowia. Wykorzystując go w kuchni, lub decydując się na zażywanie suplementu zawierającego ekstrakt z rozmarynu, można w prosty i przyjemny sposób kompleksowo zadbać o własny organizm.
Działanie zdrowotne
Rozmaryn już od czasów starożytnych był wykorzystywany w medycynie naturalnej i ceniony za wyjątkowe właściwości wpływające korzystanie na zdrowie i różnego typu dolegliwości. Stosowano go w celu łagodzenia bólu mięśni po intensywnym wysiłku, lub spowodowanego chorobą, poprawy pamięci i funkcji poznawczych, wzmocnienia układu immunologicznego w stanach obniżonej odporności a także do poprawy krążenia i wzrostu i zagęszczenia włosów.
Ciekawostki dotyczące rozmarynu
- Jest rośliną wieloletnią. Cykl jej życia wynosi średnio ponad 2 lata
- Rozmaryn jest bardzo powszechną przyprawą wykorzystywaną do gotowania
- Możliwe korzyści zdrowotne rozmarynu obejmują polepszenie koncentracji, trawienia i zapobiegają „starzeniu się” mózgu
- Z rozmarynem nie można przesadzać! Za wysokie dawki dobowe mogą wywoływać całkiem poważne skutki uboczne takie jak wymioty, obrzęk płuc a nawet śpiączka.
- Jego liście mają kształt małych igieł, a kwiaty, jeśli zakwitnie mają kolor niebieski, biały, różowy lub fioletowy – zależy od jego odmiany
- Jest bardzo mocnym antyoksydantem – odgrywa ważną rolę w neutralizacji wolnych rodników, które niszczą zdrowe komórki ludzkiego organizmu i mogą doprowadzić do stanu nazywanego stresem oksydacyjnym
- Posiada udowodnione naukowo właściwości przeciwzapalne
Na co wpływa rozmaryn?
- Poprawa trawienia - W Europie rozmaryn jest często stosowany w leczeniu niestrawności. Warto wiedzieć, że w Niemczech, tamtejsza komisja zajmująca się farmaceutyką, oficjalnie zatwierdziła rozmaryn, jako pomocny w leczeniu niestrawności. Należy jednak zauważyć, że obecnie nie ma znaczących naukowych dowodów na poparcie tego twierdzenia.
- Poprawa pamięci i koncentracji – olejki eteryczne pochodzące z rozmarynu mogą poprawić koncentrację, wydajność, szybkość i dokładność umysłu a także wpłynąć pozytywnie na nastrój – są lekkim, naturalnym antydepresantem i mogą wpłynąć na redukcję odczuwania stresu.
- Ochrona neurologiczna - naukowcy odkryli, że rozmaryn może mieć pozytywne właściwości lecznicze wpływające na prawidłowe funkcjonowanie mózgu człowieka. Rozmaryn zawiera składnik zwany kwasem karnozowym, który może zwalczać uszkodzenia mózgu dokonane przez niszczycielskie działanie wolnych rodników. Rozmaryn może być także przydatny osobom, które doznały udaru mózgu. Rozmaryn prawdopodobnie posiada działanie ochronne – osłania mózg i poprawia jego regenerację. Wedle niektórych doniesień naukowych, substancje zawarte w rozmarynie mogą mieć znaczący wpływ na łagodzenie objawów przewlekłej neurologicznej choroby – Alzheimera.
- Nowotwór – pewne amerykańskie źródła naukowe, z kolei dowodzą, na skuteczność ekstraktu z rozmarynu etanolowego w przebiegu leczenie białaczki i raka sutka. Prawdopodobnie jego działanie jest spowodowane silnym właściwościami przeciwzapalnymi. Dodanie rozmarynu do mielonego mięsa wołowego jest w stanie zmniejszyć prawdopodobieństwo powstania czynników kancerogennych, które mogą powstać podczas gotowania.
- Ochrona przed zwyrodnieniem plamki żółtej - kwas karnozowy, który jest głównym składnikiem rozmarynu, może znacznie wpływać na zdrowie oczu. Ta substancja działa prewencyjnie – zapobiega uszkodzeniom wzroku a także łagodzi objawy aktualnie trwającej choroby oka. Rozmaryn może więc posiadać zastosowanie kliniczne w przypadku zwyrodnienia plamki żółtej – choroby, która często pojawia się wraz z postępującym wiekiem
- Łysienie - jest to choroba, która powoduje wypadanie włosów i zazwyczaj jest dużym źródłem dyskomfortu psychicznego – często powoduje kompleksy. W niektórych przypadkach okazało się, że rozmaryn pomaga w leczeniu tejże choroby. Regularnie wykonywany masaż skóry głowy olejkami eterycznymi z rozmarynu, tymianku, lawendy i drzewa cedrowego może przyczynić się do wzrostu włosów, poprawy gęstości i grubości tych już obecnych, a także ogólnej poprawie ich wyglądu. Olejki eteryczne mogą stać się bezpiecznym produktem wspomagającym walkę z łysieniem i przerzedzaniem się włosów.
Ostrożnie z rozmarynem!
Rozmaryn jest zwykle bezpieczny i zażywany w małych dawkach. Niezwykle trudno byłoby przekroczyć dopuszczalną dobową dawkę uznaną za bezpieczną. Jednakże warto wiedzieć, że bardzo duże dawki rozmarynu – niezależne od formy jego spożycia, mogą wywoływać poważne działania niepożądane, chociaż naprawdę jest to niezwykle rzadkie. Efekty uboczne obejmują między innymi: wymioty, skurcze, śpiączkę, obrzęk płuc powstały w wyniku nagromadzenia się w nich płynu. Kobiety ciężarne powinny szczególnie uważać na ilość spożywanego rozmarynu ponieważ zbyt wysokie dawki tego zioła mogą spowodować poronienie. Przekroczenie dopuszczalnej dozy rozmarynu może prowadzić do interakcji z niektórymi lekami osłabiając ich działanie- dotyczy to leków przeciwzakrzepowych, inhibitorów, diuretyków i w przypadku litu – włączanego do leczenia depresji maniakalnej.
Rozmaryn i kulinaria
Liście rozmarynu są często używane jako przyprawa do różnorodnych potraw, mają szczególne zastosowanie w kuchni włoskiej oraz śródziemnomorskiej. Ponieważ liście rozmarynu są niezwykle aromatyczne i posiadają słodki smak, można je dodawać jako aromatyczny dodatek do mięs i zup. Do przyprawiania drobiu, na przykład pieczonego kurczaka warto sięgnąć po tę roślinę w świeżej formie – jako gałązka i ułożyć koło mięsa podczas pieczenia. Zioło to, jest również doskonałym dodatkiem do pieczonych w naczyniu żaroodpornym warzyw, takich jak marchew, słodkie ziemniaki – bataty, pietruszka i dynia.
Aromaterapia
Olejek rozmarynowy jest często stosowany w aromaterapii – wpływa oczyszczająco na umysł, koi nerwy, łagodzi lęki i pozwala się odstresować. Podobno wdychanie olejku rozmarynowego może zwiększyć aktywność fal mózgowych, zmniejszyć senność, a nawet poprawić nastrój. Aromaterapia to niezwykle skuteczna metoda na walkę z różnego rodzaju chorobami, przeziębieniem i przygnębieniem. Aromatyczna kąpiel z dodatkiem dosłanie paru kropel olejku pozytywnie wpływa na zmniejszenie uczuciu napięcia. To doskonały pomysł na zapobieganie narażeniu swojego zdrowia na długotrwałe odczuwanie stresu, który nie leczony, niesie za sobą dość poważne skutki zdrowotne.
Ekstrakt z rozmarynu – suplement diety
Zawsze kiedy poszukuje się w 100% naturalnych produktów z dobrym, roślinnym składem pochodzącym wyłącznie z certyfikowanych plantacji, warto sięgnąć po preparaty marki Swanson. Ekstrakt z rozmarynu - 500mg to dwumiesięczna kuracja ziołowa w jednym opakowaniu.
Regularna suplementacja, w odpowiednich dawkach wskazanych przez producenta, bardzo korzystnie wpływa na samopoczucie i ogólny stan zdrowia. Ekstrakt z rozmarynu ma przede wszystkim silne działanie antyoksydacyjne. Substancja czynna zawarta w tym preparacie, działa ochronnie na zdrowie komórki ludzkiego organizmu i zapobiega ich niszczeniu przed wolne rodniki, pomaga także usuwać toksyny z krwioobiegu. Dla osób aktywnych fizycznie i ćwiczących regularnie – ekstrakt z rozmarynu złagodzi skutki bólu mięśni, spowodowanych uszkodzeniem ich, które naturalnie występuje po każdym mocniejszym wysiłku fizycznym – dzięki tym fizjologicznym uszkodzeniom buduje się właśnie masa mięśniowa.
Pamiętaj
Rozmaryn posiada niezwykle szerokie i korzystne zastosowanie zdrowotne, jednak niestety nie dla wszystkich. Zioło to powinno być przyjmowane tylko w małych dawkach. Najlepiej unikać przyjęcia nadmiaru rozmarynu przez kobiety karmiące piersią i będące w ciąży. Zbyt wysoka dawka rozmarynu może wywoływać przedwczesne skurcze i doprowadzić nawet do poronienia. Pacjenci z wysokim ciśnieniem krwi także nie powinni korzystać z rozmarynu w formie suplementu diety.
Chociaż kulinarne stosowanie rozmarynu jest bezpieczne, zawsze przed zastosowaniem nowych suplementów diety warto omówić tę kwestię z lekarzem. Czasami bywa tak, że produkt na pierwszy rzut oka bezpieczny i zdrowy, u osób chorujących i przebywających na kuracji farmakologicznej może okazać się niekorzystny.
Komentarze
Napisz komentarz