Istnieje wiele mitów i prawd, na temat tego, jak zapobiegać czy też zwalczać już powstałe rozstępy. Niestety rzeczywistość jest taka, że nie sposób, jest ich uniknąć całkowicie, ale można czynić je mniej widocznymi.
Skąd się biorą rozstępy?
Rozstępy to swego rodzaju blizny, powstałe na skutek „rozerwania” włókien kolagenowych i elastyny zawartych w skórze, na skutek dojrzewania, ciąży, znacznego przyrostu lub utraty masy ciała, które wystąpiły w krótkim czasie. Powstają najogólniej rzecz biorąc, wówczas, gdy skóra zwyczajnie nie nadążyła za postępującymi zmianami ciała. Nie są one jednak jedynie wynikiem rozciągnięcia się skóry, jak to zwykle jest tłumaczone. W okresie, dojrzewania, ciąży czy przy zmianie masy ciała, podwyższony zostaje poziom hormonów zwanych glikokortykosteroidami, produkowanych w nadnerczach. Hormony te, są tym co może powodować osłabienie kolagenu i elastyny, gdy skóra nadmiernie i gwałtownie się rozciąga. Zwiększenie masy ciała, nie powoduje samo w sobie powstawania rozstępów, niemniej promuje ono zmiany hormonalne, które je wywołują.
Lekarze są zgodni co do tego, że nie można zapobiec powstawaniu rozstępów całkowicie, niemniej często także genetyka odgrywa przy tym znaczącą rolę. Bywają osoby, które nie maja z nimi żadnych problemów, podczas gdy inne mają prążkowaną niczym tygrys skórę i taka jest ich natura...
Jak zminimalizować powstawanie rozstępów?
Ważna jest szybka reakcja. Jeżeli wiesz, że mogą Ci się przydarzyć, warto zadbać o tę minimalizacje, jeszcze zanim tak naprawdę się pojawią. Jeżeli zauważysz różowe, czerwone lub wręcz purpurowe rozstępy ze stanem zapalnym, niestety najczęściej już trudno będzie je całkowicie zneutralizować, gdyż pomimo że z czasem zbledną i staną się srebrzystobiałe, nadal pozostaną widoczne.
Aby zmniejszyć widoczność (szczególnie nowo powstających rozstępów) można korzystać z dobroczynnego działania olejku z witaminą A lub kremów z retinolem (pochodną witaminy A, która stymuluje produkcję kolagenu) co najmniej raz na dobę. Wyniki kuracji powinny być widoczne po 6 tygodniach, czasami trwa to nieco dłużej.
Na półkach drogerii, znaleźć można mnóstwo kremów i balsamów z retinolem, jednak są one najlepsze w czasie gdy zapobiegamy powstawaniu rozstępów, lub też wówczas, gdy są w ich początkowym stadium. Na większe i głębsze ślady, warto stosować czystą postać retinolu, który przepisywany jest na receptę.
Ważne jest jednak to, aby tej intensywniejszej kuracji retinolem, nie stosować w ciąży i odczekać z nią do czasu rozwiązania. Retinol może jednak uczulać i podrażniać skórę, powodując zaczerwienienia i złuszczanie się naskórka.
Jeżeli zatem okaże się że powyższy sposób nie jest dla Ciebie, warto wykorzystać inne opcje np. kremy z ekstraktem z cebuli i ziela Centella asiatica, które mają działanie przeciwzapalne, jak również zawierają kwas hialuronowy, który nawilża skórę, łagodząc wykwity rozstępów.
Wszystkie środki stosowane na rozstępy koniecznie należy konsultować z lekarzem gdy dotyczą kobiety w ciąży!
Z kolei produkty z witaminą C lub peptydami, które stymulują kolagen, również mogą okazać się pomocne, chociaż w mniejszym stopniu. Są one również bezpieczne w ciąży.
Wśród najbardziej kosztownych i na ogół najskuteczniejszych metod, jest leczenie laserowe. Wykorzystuje ono leser impulsowy z barwnikiem, który zmniejsza zaczerwienienia. Pochłaniane przez hemoglobinę światło lasera rozjaśnia miejsca naznaczone rozstępami. Innym rodzajem lasera jest ten wykorzystujący cząstkowe CO2, „wiercąc” w skórze mikroskopijne otwory, które następnie stymulowane są kolagenem, do pobudzenia jego naturalnych właściwości i tym samym łagodzenia rozstępów. Obie te metody są dosyć kosztowne i wymagają kilku zabiegów, niemniej nie dają też 100 % gwarancji usunięcia niechcianych blizn.
Komentarze
Napisz komentarz