Rozstępy - skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 1573

W czasach szczególnej dbałości o wygląd zewnętrzny oraz szerokiej wiedzy medycznej z nim związanej, dla wielu osób defekty urody są problemem. Z wieloma z nich można radzić sobie na różne sposoby, zarówno zapobiegając, jak i lecząc gdy już wystąpią. Do takich problemów natury głównie estetycznej należą rozstępy.

Czym są rozstępy?

Kiedy zaobserwujemy na skórze różowawe lub czerwonawe pasma, rozchodzące się w różny, zwykle nieregularny wrzecionowaty sposób, zapewne mamy do czynienia z początkową fazą rozstępów. Mogą być lekko wypukłe, gdyż w tkankach podskórnych pojawiają się drobne stany zapalne i opuchlizna. Towarzyszą im często uczucie napięcia naskórka, połączone ze swędzeniem. W późniejszym czasie zmieniają one kolor na jaśniejszy, stają się nieco wklęsłe, przypominają blizny. Rozstępy pojawiają się w wielu miejscach na ciele, najczęściej jednak na brzuchu, udach, pośladkach, rękach czy plecach.

Rozstępy są spowodowane nadmiernym rozciąganiem się osłabionej skóry w której brakuje kolagenu opowiadającego za jej elastyczność. Włókna kolagenowe i elastynowe odpowiedzialne za wewnętrzną strukturę skóry się zrywają, powodując najpierw czerwone, potem sine pręgi. Taki stan trwa zwykle kilka miesięcy, po czym następuje swego rodzaju zabliźnianie - pasma bledną, stają się bardziej wklęsłe a stan zapalny ustępuje. Niemniej ślady są trwałe i zaburzają wygląd skóry, zwłaszcza jeżeli jest ona opalona, co u wielu osób powoduje duży dyskomfort psychiczny i nieakceptowanie w pełni własnego ciała.

Do pierwotnych przyczyn występowania rozstępów może należeć wiele czynników. Najczęstsze z nich to uwarunkowania genetyczne, szybkie zmiany wagi, ciąża, albo szybki przyrost masy mięśniowej. Niektóre choroby oraz przyjmowane leki mogą również sprzyjać występowaniu rozstępów. Nie ma wszystkie czynniki mamy wpływ, dlatego problem ten może być niezależny od nas. 

Sposoby na rozstępy

Podobno lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego najlepiej wyeliminować wszystkie możliwe czynniki mogące mieć wpływ na występowanie rozstępów. Niestety, jak już zostało wspomniane, istnieją także czynniki niezależne od nas, więc nie zawsze może nam się udać całkowicie zapobiec występowaniu problemu. Warto mimo to jeżeli na przykład przewidujemy zmiany wagi - na przykład w przypadku ciąży czy masy mięśniowej w wyniku intensywnego treningu już wcześniej zadbać o dobrą kondycję skóry.

Pomocne w zapobieganiu będą z pewnością odpowiednia dieta poprawiająca krążenie i produkcję kolagenu, najlepiej połączona z suplementacją oraz odżywcze masaże najbardziej narażonych miejsc ciała, w trakcie których wchłaniane mogą być wzmacniające substancje z balsamów, serum czy olejków. Warto taki masaż poprzedzić delikatnym peelingiem złuszczającym, który poprawi absorpcję składników leczących. Istotna jest również regularna aktywność fizyczna, która poprawia ogólny stan organizmu, w tym również skóry, oraz zrezygnowanie z nałogów takich jak na przykład palenie.

Co jednak zrobić w przypadku gdy mimo działań problem wystąpił, albo nie robiliśmy wcześniej wystarczająco dużo? Z pewnością nie zaszkodzi wprowadzić w życie poprzednie działania, niemniej jeżeli mamy już widoczne rozstępy, należy działać bardziej intensywnie. Powinniśmy przyjmować środki wspomagające elastyczność skóry i łagodzące skutki wystąpienia rozstępów. Warto zadbać o nawodnienie organizmu. Wiele różnorakich zabiegów kosmetycznych zmniejsza widoczność problemu, jednak skuteczne jego usunięcie jest możliwe jedynie w sposób operacyjny.

Rozstępy w pewnych miejscach, na przykład na brzuchu dla kobiet po ciąży są niejako historią życia i istnieją osoby, które jako sposób radzenia sobie z rozstępami wybrały pełną akceptację siebie i dumę z historii, jaką pokazuje ich ciało. Takie podejście jest jednak niełatwe, ponadto nie zmieni ono patrzenia na ten problem innych osób i niekiedy raniących niestosownych komentarzy. 

Rozstępy są problemem natury estetycznej, generalnie nie wpływają bezpośrednio na komfort życia. Dla wielu osób są jednak krępujące. Można zapobiec ich występowaniu albo jeżeli już się pojawiły, to skutecznie wygrać walkę z rozstępami, ale wymaga to regularności i pełni zaangażowania.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu