Rumianek

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 1397

Rumianek -roślina popularna w ziołolecznictwie oraz  w kosmetykach.

Rumianek pospolity (łac. Matricaria recutita) jest rośliną leczniczą, którą zna każdy z nas. Jest niezwykle popularna i każdy z nas z niej kiedyś korzystał lub korzysta. Z rośliny rumianku do ziołolecznictwa wykorzystuje się wysuszone koszyczki. Rumianek, który obecnie jest bardzo mocno rozpowszechnioną rośliną (również w Polsce) ma bardzo szerokie wykorzystanie jako środek pomocniczy w zwalczaniu różnego typu dolegliwości zdrowotnych oraz ma bogatego wykorzystanie jako składnik kosmetyków. Rumianek posiada wiele ciekawy właściwości, ponieważ zawierają unikatowe substancje, które są niezwykłą rzadkością.

Rumianek, którego kwiat jest koloru biało-żółtego posiada, przede wszystkim sporą ilość olejku eterycznego, który jest doskonałym źródłem związków o charakterystycznych właściwościach leczniczych. Olejek eteryczny działa np. przeciwalergicznie, dzięki związkom takim jak chamazulen, alfa-bisabolol oraz jego tlenki. Ponadto kwiaty rumianku zawierają:

  • Flawonoidy,
  • Witaminę C,
  • Liczne sole mineralne,
  • Fenelokwasy,
  • Spiroeter,
  • Fitosterole,
  • Gorycze,
  • Związki kumarynowe,
  • Gorycze,
  • Garbniki katechinowe,
  • Związki kumarynowe.

Roślina ta nie bez przyczyny jest uważana za jedną z lepszych roślin leczniczych, to właśnie jej skład, który jest tak bardzo różnorodny czyni z niej tak cenne zioło.

Rumianek – bardzo powszechna roślina lecznicza.

Rumianek ma bardzo charakterystyczny zapach, a ponadto jest rośliną jednoroczną. Wysokość rumianku to 15 do 50 cm, jest rośliną o licznych rozgałęzieniach, a na samej górze rozgałęzienia tworzą się koszyczki rumianku o średnicy 1,5 do 2,5 cm, które posiadają puste dno kwiatowe o stożkowatym kształcie. Biały kolor kwiaty rumianku mają jego części brzegowe i nazywają się kwiatami języczkowymi. Część wewnętrzna posiada żółte kwiaty, które noszą nazwę rurkowatych. Okres kwitnienia rumianku to początek maja do końca września.

Rumianek pospolity jest znany każdemu, ponieważ jest jedną z najbardziej popularnych roślin leczniczych. Do ziołolecznictwa wykorzystuje się koszyczku rumianku, które są w formie wysuszonej oraz są zbierane na początku okresu kwitnienia, wtedy gdy biały kwiat rumianku jeszcze nie obwisa. Najwięcej substancji czynnych rumianek posiada wtedy, kiedy dokona się jego zbioru w dni słoneczne oraz suche w godzinach popołudniowych, z uwagi na fakt, że właśnie wtedy rośliny posiadają najwięcej substancji czynnych. Suszenie koszyczków kwiatu rumianku odbywa się w pomieszczeniu, które jest zacienione oraz przewiewne. Ułożenie powinno być takie, aby warstwy koszyczka rumianku były odpowiednio cienkie.  Rumianek ze względu na unikatowe substancje jakie zawiera jest składnikiem wielu gotowych preparatów oraz mieszanek leczniczych.


Jak działa i jak się stosuje rumianek pospolity?

Rumianek ma różne zastosowanie ze względu na to jakie ma różnorodne substancje w koszyczku kwiatowym.  Jego właściwości to działanie przeciwzapalne, rozkurczowe (dot. mięśni gładkich), wpływa na szybsze gojenie się ran, działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjne, dezodorująco,  ponadto neutralizuje toksyny bakteryjne, wpływa pobudzająco na przemianę materii w skórze. Wykorzystanie zioła jest bardzo szerokie i można stosować także wewnętrzne w przypadkach stanów zapalnych jelit oraz żołądka i w skurczach. Do wykorzystania zewnętrznego rumianek jest doskonały  przy stanach zapalnych skóry i błon śluzowych, w schorzeniach skóry i jamy ustnej o charakterze bakteryjnym, ranach, oparzeniach oraz owrzodzeniach, nadaje się także do stosowania przy alergiach skórnych, wykorzystuje się w stanach zapalnych dróg oddechowych w postaci inhalacji.  Koszyczki rumianku także są szeroko wykorzystywane w kosmetyce.

Rumianek wpływa dobroczynnie przy zapaleniu spojówek.

Napar  z rumianku ze względu na jego skład ma działanie przeciwzapalne, antyseptycznie oraz ściągające. Dodatkowo ma działania hamujące wydzielanie histaminy. Dzięki tym właściwościom napar jest bardzo efektywnym środkiem do przemywania i sporządzania kompresów na oczy, które z powodu stanu zapalanego spojówek, czy z powodu uczulenia są podrażnione.

Rumianek ma działanie kojące w przypadku podrażnień skóry.

Napar z rumianku, dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym oraz przeciwbakteryjnym jest rewelacyjnym środkiem pomocniczym w różnych problemach skórnych.  Ma to związek z substancjami, które zawiera, czyli alfa-bisabololem i spiroeterem oraz w mniejszym stopniu chamazulenem. Rumianek stosuje się przykładowo jako kompres albo parówkę do złagodzenia podrażnień, a nawet zmian skórnych, które zostały spowodowane grzybicą. Jest również niezwykle pomocny przy różnego typu owrzodzeniach, oparzeniach, świądzie. Właśnie z tego powodu rumianek jest także cenionym składnikiem wielu kosmetyków, płynów do higieny, maseczek, płynów do kąpieli dedykowanych dla osób, które mają delikatną i wrażliwą skórę.

Rumianek działa pielęgnacyjne na włosy.

Wyciąg z rumianku wchodzi w skład bardzo wielu kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów, natomiast zdecydowanie jest przeznaczony do włosów blond, co jest związane z jego silnymi właściwościami rozjaśniającymi. Działanie rumianku polega na przywróceniu włosom ich naturalnej jasnej barwy, nadaniu połysku i elastyczności, pozwala na ich łatwe ułożenie. Działa także przeciwłupieżowo w przypadku włosów przetłuszczających się. Ma do tego działanie zapobiegające wypadaniu włosów, z kolei co jest związane z odżywieniem cebulek włosów przez liczne związki mineralne zawarte w ziole.

Rumianek wpływa na szybsze gojenie się ran.

Rumianek wpływa na skórę pobudzając jej przemianę materii, ponadto ze względu na jego działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne powoduje przyspieszenie gojenia się drobnych ran. Koszyczek rumianku jest składnikiem wielu kremów leczniczych, maści, żelów, które mają działanie ułatwiające gojenie się skóry oraz działanie antyseptyczne.

Rumianek ma działanie uspokajające oraz pomaga w zasypianiu.

Rumianek, dzięki zawartości spiroeteru i związków kumaryny ma działanie, które pozwala na rozluźnienie się, pomaga w odprężeniu się i działa kojąco na skołatane nerwy. Jeżeli mamy za sobą ciężki dzień, pełen trudów i stresu warto go zakończyć przygotowaniem kąpieli z dodatkiem naparu z rumianku. Przygotowanie takiej kąpieli nie zajmie dużo czasu i jest świetnym niedrogim rozwiązaniem dla osób ceniących sobie naturalne metody w codziennym życiu i ziołolecznictwo. Na problemy z zasypianiem antidotum może się stać położenie głowy na małej poduszeczce na którą wsypiemy garść suszonych kwiatów rumianku.

Rumianek jest pomocny w problemach trawiennych.

Rumianek przynosi ulgę w różnego typu problemach trawiennych, a to dzięki zawartej w nim substancjach o dużej aktywności. Po pierwsze dzięki zawartości Spiroeteru działa hamująco na te substancje w organizmie, które wywołują stany zapalne. Z kolei zawarte w rumianku  pochodne kumaryny, flawonoidy mają działanie rozkurczowe mięśni gładkich jelit oraz przewodów żółciowych. Napar z rumianku ma działanie przeciwzapalne na błonę śluzową żołądka, wpływa korzystnie na przepływ żółci oraz ma dobroczynny wpływ na przewód pokarmowy oraz wątrobę. Rumianek warto zaparzyć i wypić po posiłku, który był tłusty i obfity, ponieważ pomoże od w jego trawieniu. Co ciekawe zioło jest także zalecane jako pomocniczy środek w nadkwaśności żołądka oraz nadmiernym wydzielaniu soku żołądkowego, jak również przynosi ulgę w przebiegu choroby wrzodowej. Rumianek jest bezecną rośliną w przypadku tego rodzaju dolegliwości.

Rumianek zmniejsza bóle brzucha.

Rumianek, dzięki zawartych w nim związków kumaryny oraz flawonoidom powoduje zmniejszenie napięcia mięśni gładkich żołądka oraz jelit. Napar z rumianku sprawdzi się także w nadmiernych wzdęciach, ponieważ jest też skutecznym środkiem wiatropędnym. Daje uczucie ulgi przy zbyt dużej fermentacji, w kolkach jelitowych, doskonale sobie radzi z bólami brzucha. Ponadto sprawdzi się także przy dolegliwościach związanych z nerkami oraz pęcherzem moczowym, z uwagi na jego równoległe działanie rozkurczowe oraz antyseptyczne.

Rumianek pomaga  w walce z zapaleniem gardła oraz jamy ustnej.

Na błony śluzowe jamy ustnej działa przeciwbakteryjnie oraz przeciwzapalnie zawarte w koszyczkach rumianki olejki eteryczne, w szczególności substancje takie jak: alfa-bisabolol i spiroeter. W związku z tym rumianek doskonale pomaga w zwalczaniu infekcji gardła, zakażeniami grzybiczymi jamy ustnej, zapaleniu dziąseł. Z tego właśnie powodu wyciąg rumianku jest doskonałym i bardzo istotnym składnikiem past do zębów oraz płukanek do ust i gardeł.

Przygotowanie rumianku w domu.

Każdy z nas może skorzystać z pozytywnego działania rumianku w zaciszu domowym przygotowując sobie kąpiel z rumianku lub odprężającą kąpiel.

Przygotowanie naparu  z rumianku

Zalewamy 2 łyżki kwiatostanu rumianku 2 szklankami wrzącej wody, a następnie zaparzamy około 15 minut pod przykryciem, a w kolejnym kroku przecedzamy. Napar, który jest przygotowany w taki sposób możemy wypijać 3 razy dziennie po pół szklanki między posiłkami, jeżeli chcemy leczyć różnego typu problemy z prawidłowym funkcjonowaniem przewodu pokarmowego (przykładowo na kolki lub wzdęcia). Tak przygotowany napar wykorzystamy, także do płukania jamy ustnej oraz można wykorzystać jako podstawę do okładów na oparzenia, owrzodzenia, rany oraz w zapaleniach spojówek.

Przygotowanie kąpieli z rumianku.

Przygotowanie naparu do kąpieli wygląda nieco inaczej pod względem proporcji. W tym przypadku 3 litrami wrzącej wody zalewamy 100g koszyczków rumianku. Należy przykryć i odcedzić po 15 minutach. Przygotowany w ten sposób napar możemy wlać do wanny z ciepłą wodą i możemy się cieszyć relaksacyjną kąpielą, która w bonusie działa łagodząco na różnego rodzaju podrażnienia skóry oraz dezynfekuje całe ciało.

Uwaga

Dobrze wiedzieć, że rumianek chociaż posiada właściwości przeciwalergiczne ze względu na chamazulen wchodzący w skład olejku rumiankowego,  może jednak w przypadku stosowania zewnętrznego spowodować reakcję uczuleniową u osób ze szczególnie wrażliwą skórą.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu