RZS inaczej reumatoidalne zapalenie stawów to schorzenie, które charakteryzuje się bardzo dużym stanem zapalnym w stawach oraz dużą bolesnością. Uniemożliwia ono prawidłowy ruch, przez co chory posiada problemy nawet ze zwyczajnym poruszaniem się. Odczuwalny jest także ostry i ciągnący ból w mięśniach, który promieniuje od obolałych stawów. RZS leczy się niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi oraz lekami przeciwbólowymi, typu ibuprofen, który wykazuje działanie przeciwzapalne. Mimo, że choroba może odebrać radość z aktywności, nie powinniśmy z niego rezygnować, bowiem pomaga on w uruchomieniu stawów, a nawet zwalcza dokuczliwy ból. Ćwiczenia powinny być jednak odpowiednio dobrane do danego schorzenia.
Krok 1 - rozciąganie
Rozciąganie jest bardzo dobrym pomysłem na ruch przy tak groźnej chorobie stawów. Pomocna okazuje się być joga, która bardzo uspokaja, a jednocześnie nie obciąża stawów, a jedynie wzmacnia mięśnie, na zasadzie spięcia podczas wykonywania kolejnych pozycji. Dobrymi asanami dla osób z RZS będą np. pozycja drzewa, pozycja lotosu czy sekwencja powitania słońca. Pozycja drzewa wzmacnia nasze nogi, ale również pomaga wzmocnić mięśnie kręgosłupa. Stajemy na jednej nodze, a drugą zgiętą opieramy na wewnętrznej stronie uda. Plecy są wyprostowane a ręce ułożone jak do modlitwy na wysokości klatki piersiowej. Stoimy tak jak najdłużej możemy, po czym zmieniamy pozycję.
Osoby z RZS często skarżą się na ból w kolanach, dlatego warto rozciągnąć nogi. Pomocna będzie w tym pozycja powitanie słońca. Stajemy w rozkroku tak, by nasza głowa skierowana była w stronę nogi będącej z przodu. Biodra i tułów kierujemy również w tę stronę. Następnie podpieramy się dłońmi o podłogę, by dłonie były ułożone w jednej linii ze stopą – stopa jest między dłońmi. Nogę wykroczną stawiamy na równi z nogą pozostającą z tyłu i staramy się powoli położyć na ziemi, pozostawiając ręce wyprostowane. Kiedy leżymy na brzuchu, opierając się rękomam staramy się unieść głowę jak najwyżej. Biodra pozostają na ziemi. Po tej sekwencji jeszcze raz podnosimy biodra ku górze, by nasze stopy leżały na ziemi, a głowę chowamy między ramionami. Powinniśmy czuć rozluźnienie pleców oraz nóg.
Krok 2 - ćwiczenia kręgosłupa
Nie bez znaczenia będzie również ćwiczenie naszego kręgosłupa. Pomocny będzie tzw. koci grzbiet. Będąc w podporze przodem, opierając się na kolanach oraz dłoniach, „chowamy” nasz kręgosłup tak, jakbyśmy chcieli obniżyć maksymalnie brzuch. Po tym ruchu staramy się jak najmocniej wypiąć kręgosłup do góry, by tworzył łuk. Głowę chowamy między barkami. Powtarzamy taką sekwencję około 10 razy.
Krok 3 - pływanie
Pływanie na basenie jest formą relaksu, która bardzo pomoże nam w rehabilitacji przy RZS. Nie tylko sprawimy, że nasze stawy odpoczną od przeciążenia, ale również wzmocnimy mięśnie na tyle, by były one w stanie je przytrzymać. Basen działa odprężająco i kojąco, a także bardzo pomaga w zwalczaniu bólu. Jest bardzo dobrym sposobem na masaż i działa regenerująco na mięśnie i stawy. Ruch w wodzie nie spowoduje dolegliwości bólowych, które występują np. w przypadku biegania, które może zbytnio obciążyć stawy.
Komentarze
Napisz komentarz