Malutkie nasionka lnu, kryją w sobie ogrom możliwości. Siemię lniane nie bez powodu urasta do rangi produktu, do którego stosuje się przypis "super". Roślina ta ma wiele dobroczynnych właściwości, odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Zdrowotne wpływy siemienia lnianego są znane ludzkości od zarania dziejów. Znajdowały one zastosowanie już w czasach starożytnych i zawsze cieszyły się ogromną popularnością. Doceniane były zawsze zwłaszcza przez te osoby, które zmuszone zostały do borykania się z różnymi, przykrymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Siemię lniane, zarówno pod postacią całych ziarek, jak i w zmielonej formie. ma ogromną liczbę zastosowań zdrowotnych. Jego spożywanie może być pomocne między innymi w profilaktyce zachorowań na raka piersi, w razie potrzeby obniżenia poziomu złego cholesterolu oraz w wielu innych przypadkach.
Jakie są inne właściwości siemienia lnianego? W jaki sposób należy je przygotowywać? Jak stosować siemię lniane? Na te, a także na wiele innych istotnych pytań związanych z tym tematem, postaramy się odpowiedzieć Państwu na łamach prezentowanego dziś przez nas artykułu. Zapraszamy zatem do lektury. Postaramy się przestawić wszelkie możliwości zastosowania siemienia lnianego w diecie oraz określić pozytywne wpływy tej rośliny na zdrowie ludzkiego organizmu. Nie ulega wątpliwości, że siemię lniane nie bez powodu gości w ludzkich domach od lat. Z jakiego powodu roślina ta cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem i popularnością? Co składa się na konsumpcyjny sukces siemienia lnianego? Jakie właściwości ukryte są w maleńkich ziarenkach lnu? Sprawdźmy to!
Siemię lniane w roli "superproduktu"
Siemię lniane to nic innego jak niewielkie nasiona lnu o płaskim kształcie, których barwa jest lekko złota lub intensywnie brązowa. Siemię lniane w zetknięciu z wodą lub inną cieczą zaczyna pęcznieć, a pojedyncze nasionka wydają się być powoli otaczane dużą ilością specyficznego dla tej rośliny śluzu. Siemię lniane posiada liczne właściwości zdrowotne o pozytywnym wpływie na ludzki organizm oraz dostarcza mu licznych wartości odżywczych. Ludzkość docenia niezwykłe właściwości siemienia lnianego od wieków, a nawet tysięcy lat. Pierwsze uprawy tej rośliny, o których wiemy występowały już na terytorium starożytnego Egiptu, Chin oraz Babilonu i miały miejsce co najmniej trzy tysiące lat przed narodzeniem Chrystusa.
W czasach obecnych siemię lniane znane jest przede wszystkim jako jeden z niezbędnych elementów zdrowej diety. Można je bez trudu kupić w wielu sklepach ze zdrową żywnością, sklepach zielarskich, a nawet w niektórych aptekach. To sam przez siebie mówi, jak bardzo popularny jest ten właśnie produkt spożywczy. Społeczeństwo jest w żywy sposób zainteresowane siemieniem lnianym. zainteresowanie tym produktem z pewnością potęgowane jest faktem, że stanowi on jeden z tak zwanych "superproduktów", które podbijają konsumenckie serca na całym świecie. Siemienia lnianego nie powinno zabraknąć również w Twojej spiżarni.
Siemię lniane i jego właściwości odżywcze
To ogromna ilość zawartego w siemieniu lnianym błonnika oraz lignanów i kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 decyduje o tym, jak niezwykle dobry wpływ ma ono na stan zdrowia ludzkiego organizmu. W jednej łyżce ziaren siemienia lnianego można odnaleźć aż trzy gramy błonnika pokarmowego, który w takiej ilości odpowiada około dziesięciu procentom dziennej dawki tego elementu odżywczego, którą powinniśmy przyjąć w ciągu dnia. Włókno pokarmowe jest bardzo ważnym składnikiem odżywczym i każdorazowo powinno być ono uwzględniane w diecie każdego typu.
Nasiona siemienia lnianego to bogactwo zarówno błonnika rozpuszczalnego, jak i tego, który nie ulega rozpuszczaniu się pod wpływem cieczy. Cechami charakterystycznymi błonnika rozpuszczalnego są cechy żelujące produktu, które mają korzystne działanie na związywanie ze sobą treści znajdujących się w przewodzie pokarmowym. W efekcie opróżnianie się żołądka ulega spowolnieniu, co skutkuje dłuższym utrzymywaniem się uczucia sytości. A taka sytuacja sprzyja z kolei wszystkim, którzy przebywają na diecie odchudzającej i chcą jak najdłużej powstrzymać się od spożywania kolejnych posiłków w ciągu dnia.
Włókno pokarmowe ma korzystny wpływ na obniżenie się złego cholesterolu w organizmie ludzkim oraz ma znaczenie dla zmniejszenia się w nim poziomu glukozy. Obecność błonnika nierozpuszczalnego ma znaczenie dla znacznego zwiększenia się objętości powstających mas kałowych. Jest to konsekwencją faktu, że błonnik nierozpuszczalny znajdujący się w siemieniu lnianym przyczynia się do wiązania ze sobą większych ilości wody. W efekcie ruchy perystaltyczne jelit stają się silniejsze, co przyczynia się w znaczący sposób do uregulowania czasu wypróżniania się organizmu. Błonnik jest pomocny w profilaktyce zaparć, jednak należy pamiętać o piciu dużych ilości wody w przypadku jego przyjmowania. Jeśli ten etap zostanie pominięty, może niestety dojść do zwiększenia się zaparć, co z pewnością jest efektem odwrotnym do porządnego.
Siemię lniane, a dobra kondycja układu pokarmowego
Siemię lniane jest znane przede wszystkim z tego, że w doskonały sposób radzi sobie ono z łagodzeniem dolegliwości skupionych wokół układu żołądkowo-jelitowego. Wszystko dzięki wysokiej zawartości włókna pokarmowego, któremu został niemal w całości poświęcony powyższy akapit. Błonnik pokarmowy znajdujący się w składzie siemienia lnianego, jeśli jest przyjmowany w towarzystwie dużej ilości wody i innych płynów, poprawia jakość ruchów perystaltycznych jelit i tym samym przyczynia się do wyregulowania czasu wypróżniania się, eliminując tym samym zaparcia.
Jest on także doskonałą pożywką dla wszelkiego typu bakterii, które zamieszkują nasze jelita. Bierze on czynny udział w oczyszczaniu jelit człowieka z nieporządanych złogów. Nasiona lnu po kontakcie z wodą nabierają konsystencji przypominającej kisiel, taka sytuacja przyczynia się do ich działania osłonowego, które w konsekwencji jest zdolne do łagodzenia rozmaitych dolegliwości bólowych nękających nasz układ pokarmowy.
Nie należy także zapominać o obecnym w siemieniu lnianym kwasie tłuszczowym ALA. Jest on niezwykle istotnym dla ludzkiego zdrowia składnikiem odżywczym, którego w żadnym wypadku nie należy bagatelizować. Jego działanie wykazuje właściwości ochronne dla śluzówki, co jest szczególnie dobrą wiadomością dla wszystkich, którzy cierpią z powodu choroby Leśniowskiego-Crohna. Kwasy tłuszczowe ALA mają także fundamentalne znaczenie dla zmniejszenia się wszelkich już istniejących stanów zapalnych w jelitach.
Dla osób, które aspirują do zrzucenia swojej wagi, ważnym z pewnością wyda się fakt, że włączenie do swojej codziennej diety siemienia lnianego powoduje znaczne obniżenie się wskaźnika BMI, znaczący spadek ciśnienia krwi, a także polepszenie się profilu lipidowego. Tak naprawdę wystarczy przyjmować przez okres trzech miesięcy około trzydziestu gram siemienia lnianego dziennie, aby mieć szansę zaobserwowania pierwszych korzystnych dla naszej wagi efektów.
Jak stosować w codziennej diecie siemię lniane?
Siemię lniane może być spożywane zarówno pod postacią całych ziaren, jak i w zmielonej formie. Bardziej pożądana przez organizm opcja zmielonego siemienia lnianego, ponieważ wówczas jest szansa przyswojenia większej ilości drogocennych składników przez organizm człowieka. Siemię lniane powinno być mielone na kilka chwil przed jego spożyciem. Można się posłużyć w tym celu na przykład młynkiem do kawy.
Tłuszcz, który znajduje się w nasionach lnu bardzo łatwo poddaje się procesowi utleniania. W wyniku tego procesu siemię lniane może bardzo szybko utracić wiele ze swoich drogocennych właściwości. To właśnie dlatego powinno być mielone tuż przed jego spożyciem. Ziarna lnu powinno zalać się gorącą wodą i wypić od razu po ich nasączeniu się. Można także dodawać je do różnych jogurtów, owsianek, kaszy manny, koktajli oraz zdrowych smoothie.
Nasiona lnu świetnie będą się także komponowały z różnego rodzaju sałatkami, uzupełniały skład niektórych wypieków, jak ciasta, muffinki, babeczki lub nawet poszczególne gatunki pieczywa. Siemię lniane może być także wykorzystywane przez osoby będące na diecie wegańskiej, czyli rezygnujące ze spożycia mięsa oraz wszystkich produktów pochodzenia odzwierzęcego, wówczas siemię lniane może występować jako zamiennik dla... jajek! Aby uzyskać pastę z siemienia lnianego należy zalać jedną łyżkę stołową nasion, trzema łyżkami gorącej wody i dokładnie wymieszać.
Siemię lniane najlepsze efekty dla zdrowia zaczyna przynosić w chwili, w której jest włączone do diety konsumenta w ilości około dziesięciu gram na dobę. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak w przypadku każdego innego produktu spożywczego, również w przypadku siemienia lnianego nie należy wykazywać skłonności do przesady. Nasion lnu nie powinno zjadać się w ciągu jednej doby więcej, niż pięćdziesiąt gram. Przekroczenie takiej dawki może skutkować pojawieniem się już nasileniem uciążliwych zaparć, bóli brzucha oraz innymi nieprzyjemnościami, których zwyczajnie lepiej jest uniknąć. We wszystkim należy zachować zdrowy umiar. Jeśli chodzi o spożywanie siemienia lnianego, również nie powinno się przekraczać spożywania jego zalecanej dawki w ciągu dnia.
Komentarze
Napisz komentarz