Siłownia bez diety?

Dodane przez: Kinga B. Komentarze: 0 332

Siłownia to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w ostatnim czasie. To w tym miejscu każda osoba, która chce stracić kilka zbędnych kilogramów lub po prostu poczuć się lepiej będzie mogła spełnić swoje marzenia o idealnej figurze i dobrym samopoczuciu. Niestety ze względu na natłok racy i brak czasu nie mamy czasu na przygotowywanie zbilansowanych posiłków, które uzupełniałyby niedobory witamin i zaspokajały dzienne zapotrzebowanie. Czy trening ma sens bez odpowiedniej diety?

Trening a dieta

Trening oraz zbilansowana dieta to uzupełniające się warunki, które należy spełnić, aby cieszyć się wysportowanym ciałem. Siłownia bez diety może przynieść jednak wiele korzyści. Efekty będą widoczne u osób początkujących i niezbyt zaawansowanych.  Zarówno trening, jak i dieta działają na siebie w sposób synergiczny. Trzymanie się obu elementów może dać widoczne i szybkie efekty. Dzięki temu uzyskamy lepsze samopoczucie i siłę. Tak przynajmniej zakładają gwiazdy sportu i kulturystyki. W wielu przypadkach zauważa się jednak rozłączanie tych elementów. Jakie funkcje pełnią te elementy?

Trening

Pełni on wiele ról, które odczuwane są po powrocie z siłowni. Dzięki niemu możemy zadbać o odpowiednie ukrwienie ciała, napływ cennych substancji rzez naczynia krwionośne oraz poprawić samopoczucie, którego niski poziom wynika często z powodu braku czasu i stresu oraz siedzącego trybu życia. Treningi wzmacniają przede wszystkim ścięgna, mięśnie i więzadła oraz poprawiają wydolność organizmu. Każdy następny trening powinien być łatwiejszy  i szybszy. Dobrane ćwiczenia do możliwości pozwalają na rozwijanie umiejętności fizycznych. Efekty treningowe poprawiają mobilizację i ją wzmacniają. Zakres ruchu zwiększa się na wielu płaszczyznach. Trening oddziałuje również na wiele układów, takich jak układ nerwowy, krwionośny i limfatyczny. Dzięki temu znacznie poprawia się odporność organizmu i zmniejsza się ryzyko zachorowań. Poprawia się ogólna jakość życia i zdrowia.

Dieta

Jakie znaczenie ma dieta? Czy jest ona niezbędna do uzyskania efektów na siłowni? Jeżeli chcemy dostarczyć do naszego organizmu cennych minerałów, witamin i substancji odżywczych, powinniśmy na bieżąco uzupełniać wszelkie niedobory Dzięki spożywaniu odpowiednich produktów, możemy te niedobory szybko zaspokoić. Jeżeli chcemy zapewnić sobie dobre funkcjonowanie, czyli wzrost mięśni, kondycji i siły, musimy zadbać o odpowiednią dietę. Mikroskładniki pozwalają zaspokoić wiele niedoborów kalorycznych, jakie powstają w organizmie w wyniku codziennego funkcjonowania. Zwiększa się też efektywność każdego kolejnego treningu. Przykładem może być podaż tłuszczy usprawniających jakość przyswajania mikroskładników.

Czy dieta jest ważna?

W kulturystyce ważna jest proporcja pomiędzy tkanką mięśniową a tkanką tłuszczową. Bez dopasowanej do potrzeb diety jest to zadanie wręcz niemożliwe do zrealizowania. Dobrej jakości jedzenie może wzmocnić znacznie efekty, jakie osiąga się na siłowni. Reguła ta dotyczy zarówno osób początkujących, jak i zaawansowanych. Dieta znacząco wpływa również na plan treningowy priorytetowy polegający na skupianiu się tylko na najsłabszych partiach ciała. Rozbudowuje on również mięśnie i zwiększa siłę. 

Trening na masę bez diety

W celu zwiększenia masy swojego ciała, konieczne jest dostarczanie odpowiedniej ilości kalorii. Dawka jest większa, niż przewiduje przemiana materii. Niestety w przypadku, kiedy nie zadbamy o zbilansowaną dawkę mikroskładników i dobrą jakość spożywanych produktów, uzyska się zbędną tkankę tłuszczową. Jeżeli chcemy temu zapobiegać, wystarczy dobrać odpowiednią dawkę kalorii do swoich potrzeb i trzymać się ściśle tego planu. Uzyskanie suchej masy mięśniowej będzie możliwe dla osób, które połączą trening i dietę. 

Redukcja bez diety

W celu zmniejszenia wagi, konieczne jest spalanie większej ilości kalorii, niż ilość przyjmowana. To gwarancja utraty wagi w wielu przypadkach. Śmiało można stwierdzić, że nawet w każdym przypadku. Jeżeli jednak mikroskładniki nie będą miały odpowiednich proporcji, procesom spalenia ulegnie nie tylko tłuszcz, ale również mięśnie. Warto zaznaczyć, że redukcja powinna opierać się nie tylko na planie treningowym, ale i żywieniowym. 

Rzeźba bez diety

Chyba każdy marzy o idealnym ciele. Wyrzeźbione mięśnie wyglądają imponująco i atrakcyjnie. Czy ich rozbudowa możliwa jest jednak bez odpowiedniej diety? Trzymając się zasad redukcji przy małej ilości przyjmowanych posiłków, możemy doprowadzić do znacznego zmęczenia organizmu. Wyczerpanie zablokuje możliwość odbywania kolejnych treningów. Rzeźba bez trzymania się diety nie ma żadnego sensu. 

Podsumowanie

Uzyskanie idealnej figury jest możliwe tylko dzięki odpowiednim ćwiczeniom i dostarczaniu cennych składników i mikroelementów uzyskiwanych z diety. W niektórych przypadkach wykonywanie ćwiczeń ma jednak sens, zwłaszcza u osób rozpoczynających swoją przygodę na siłowni.  Warto jednak pamiętać, że dieta i trening działają synergiczne. Dzięki obu elementom możemy zauważyć szybkie i widoczne efekty.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu