Jeżeli często zdarza Ci się odczuwać ostry ból i nieprzyjemny ucisk lub wzdęcia w okolicach brzucha które składniki posiłków, to znak, że być może któraś z Twoich ulubionych przekąsek nie służy najlepiej Twojemu brzuchowi.
Ponieważ posiłki składają się najczęściej z co najmniej kilku składników, trudno jest określić, co tak naprawdę szkodzi. Bóle jelitowe, niestrawności, gazy, biegunki, zaparcia i inne dolegliwości można często w łatwy sposób zneutralizować, eliminując ze swojej diety składniki posiłków, których nasz układ pokarmowy nie toleruje.
Mleko i przetwory mleczne
Nie trzeba być uczulonym na produkty mleczne, aby cierpieć na nietolerancję laktozy. Oznacza to, iż organizm nie może całkowicie strawić tego rodzaju naturalnie występującego w mleku cukru. Osoby, które cierpią na nietolerancję laktozy, często skarżą się na intensywne bóle podbrzusza czy wzdęcia po zjedzeniu produktów na bazie mleka. Ponieważ jest to dosyć powszechna nietolerancja, która dotyka średnio 10 % populacji, to ją warto wstępnie wykluczyć, jeżeli bóle zdarzają się po zjadaniu posiłków z dodatkiem mleka.
Inulina
To składnik dodawany do wielu produktów spożywczych, który jest substytutem cukru, szczególnie w pieczywie, słodyczach, dżemach itp., często spotkać go można w produktach dietetycznych, gdzie zastępuje również tłuszcze. Jest to rodzaj błonnika, który pochodzi min. z korzenia cykorii. Wiele osób cierpi na niestrawności, właśnie z racji nadmiernej wrażliwości na te składniki posiłków. Aby uniknąć problemów trawiennych związanych z inuliną, konieczne jest dokładne czytanie etykiet, co pozwoli wykluczyć przynajmniej na czas „testów” czy przypadkiem to nie ona, jest odpowiedzialna za wzdęcia, gazy i inne kłopoty gastryczne.
Siarczany
Te nieznośne konserwanty, to kolejny prowodyr problemów z brzuchem. Szereg objawów, które wywołują to rozmaite skurcze, biegunki itp. Najczęściej wrażliwość na siarczany spotkać można u osób dotkniętych astmą, dlatego podczas spożycia produktów z tymi konserwantami, mogą pojawić się również wzmożone objawy astmatyczne. Jeżeli podejrzewasz, że to siarczany odpowiadać mogą za Twoje problemy trawienne wyeliminuj produkty z nimi w składzie. Można wśród nich wymienić najczęściej niektóre przetwory mięsne, napoje alkoholowe, suszone owoce, przyprawy, zupy instant, a nawet niektóre wyroby cukiernicze.
Substancje słodzące
Ksylitol, sorbitol i im podobne substancje stosowane jako słodziki, podobnie jak powyższe składniki dodawane do żywności, mogą być bardzo trudne do strawienia dla naszych wrażliwych układów pokarmowych. Wiele osób cierpi bowiem na biegunki i inne schorzenia jelitowo-żołądkowe po nadmiernym spożyciu produktów z ich zawartością. O ile dentystę może cieszyć stosowanie przez nas bez-cukrowych gum do żucia, nasz brzuch może być zupełnie odmiennego zdania, zwłaszcza jeśli używamy ich w nadmiernych ilościach, które nam zwyczajnie szkodzą.
Nadmiernie obfite posiłki
W tej kwestii to już nie tylko skład, ale przede wszystkim ogromna ilość sprawia, że jedzenie zaczyna nam szkodzić. Zbyt duże porcje są łatwą i prostą drogą do bólów brzucha, gazów, wzdęć i wszelkich innych problemów trawiennych. Najprostszym sposobem ich uniknięcia, jest zatem umiar i zaprzestawanie jedzenia, gdy czujemy sytość. Objadanie się do granic możliwości może nam bowiem jedynie zaszkodzić. Podobnie jednak jak objadanie się, również głodzenie się daje podobny dyskomfort i powoduje bóle, dlatego naprawdę warto jeść regularnie i w niewielkich ilościach, a nasz brzuch będzie nam za to wdzięczny.
Zjadanie resztek
Jeżeli zdarzają się nam odruchy dojadania pozostałości jedzenia, którego szkoda wyrzucić i cierpi na tym nasz brzuch, czas z tym skończyć. Szkodliwe bakterie, które zdążyły rozmnożyć się w otwartych pojemnikach, czy nazbyt długo przechowywanej żywności są najprostszym sposobem na zafundowanie sobie rozstroju żołądka. Lepiej oszczędzić sobie tych rewolucji czy bólu, i wyrzucić stare resztki, gdyż to zdecydowanie bardziej wyjdzie nam na zdrowie.
Rośliny strączkowe inne wydymające warzywa
Zdrowe, ale nie dla wszystkich łatwe do strawienia. Mogą bowiem powodować wzdęcia, gazy i liczne kłopoty trawienne.. Fasole, kapusty, cebule, morele, śliwki, banany a nawet kiełki pszenicy, to częste powody naszych problemów gastrycznych. Warto zatem znaleźć triki, które pomogą zmniejszyć ich negatywne oddziaływanie na nasz organizm, gdyż całkowite wykluczanie ich z diety byłoby dla nas równie niekorzystne. Przykładowo, dokładne płukanie fasoli czy grochu przed gotowaniem pozwala pozbyć się nadmiaru skrobi, która utrudnia ich trawienie.
Ulubione smakołyki
Niestety często to, co uwielbiamy, może być dla nas bardzo problematyczne. Wiele smakołyków, które moglibyśmy jeść codziennie, nie służy nam tak jakbyśmy tego chcieli, dlatego czasami warto wziąć i je pod uwagę szukając podejrzanych składników posiłków. Ważne jest obiektywne wyszukiwanie problemów, a nie wykluczanie produktów jako winowajców, tylko dlatego, że bardzo nam smakują.
Najlepszym i najprostszym zarazem sposobem na zbadanie czy dany rodzaj żywności nam szkodzi, jest prowadzenie dziennika pokarmów, które spożywamy jako składniki posiłków. Kolejnym krokiem jest konsultacja z lekarzem i alergologiem, którzy czy to na podstawie badań, czy też bazując na diecie eliminacyjnej pomogą przeanalizować naszą dietę pod kątem problematycznych składników, uwalniając nas od uciążliwych bólów i kłopotów trawiennych.
Komentarze
Napisz komentarz