Intensywny trening może się czasem zakończyć dość bolesnym i nieprzyjemnym doświadczeniem jakim są skurcze, z którymi każdy z pewnością miał styczność.
Skąd się biorą i jak powstają skurcze? Jak z nimi walczyć? Czy w ogóle można ich uniknąć? Czy istnieją sprawdzone sposoby wyeliminowania tego nieprzyjemnego problemu? Często nie zdajemy sobie sprawy, że to my sami, nieświadomie wywołujemy skurcze. Dzieje się to za sprawą niewłaściwie przyjmowanych pozycji ciała, nieprawidłową, czyli pozbawioną witamin oraz minerałów dietą, a także szeregiem innych czynników, na które możemy mieć istotny wpływ.
Spis treści:
1.Jak powstaje skurcz?
2.Czy istnieją sposoby na ich zapobieganie?
3.Inne przyczyny skurczów
4.Skurcze jako syndrom chorobowy
5.Jak uchronić się przed skurczami po siłowni?
6.Kto narażony jest na skurcze?
1.Jak powstaje skurcz?
Skurcz to nic innego jak reakcja mięśnia, a ściślej jego spazmy powstające w spoczynku. Trwają kilka sekund i towarzyszy im ostry oraz bardzo intensywny ból, który po kilku chwilach mija. Problemy te powstają głównie w łydkach. Narzekają na nie te osoby, których aktywność i ćwiczenia fizyczne są codziennością. W przypadku intensywnych treningów skurcze pojawiają się często. Są wynikiem przetrenowania mięśni, które buntują się próbując wywołać spazm. Wynika to z nadmiernego pobudzenia nerwów stymulujących mięśnie. Skurcze mogą być także częstym doświadczeniem osób, które prowadzą siedzący tryb życia i np. trzymają nogi w jednostajnej pozycji utrudniając tym samym dopływ krwi do głównych arterii. Często są także skutkiem źle zbilansowanej diety, braku odpowiednich mikroelementów, minerałów i witamin.
2.Czy istnieją sposoby na ich zapobieganie?
Skurcze powodują dyskomfort, a pojawiają się najczęściej w nocy. Potrafią obudzić ze snu i postawić na równe nogi. Jednym ze sposobów pozbycia się skurczów jest masaż łydki, prostowanie nogi i rozluźnienie mięśni. Aby pozbyć się skurczów, należy jednak zastosować terapię hormonalną, uzupełnić minerały, a nawet skorzystać z interwencji lekarskiej. Warto także odpowiednio nawadniać organizm. Dorosły człowiek w ciągu dnia powinien wypijać około półtora litra wody. Istotne jest przyjmowanie minerałów, takich jak potas magnez i tym podobne. Warto więc zdrowo się odżywiać, spożywać dużo buraków, ryb, kasz, warzyw itd. Codzienna dieta przeciętnego Europejczyka ma jednak więcej wad, aniżeli pozytywnych aspektów. Jeśli więc myślimy poważnie o własnym zdrowiu, to powinniśmy wiele w niej zmienić i pozbyć się złych nawyków żywieniowych, które stały się naszą codziennością.
3.Inne przyczyny skurczów
Ładnie wcale nie znaczy wygodnie i zdrowo. Kobiety często poruszające się na szpilkach mogą odczuwać skurcze łydek, ponieważ nadmiernie obciążają mięśnie. Nie zaleca się zginania nóg, przyjmowania nieprawidłowej pozycji siedzącej polegającej na ucisku tętnicy oraz żył. Niestety, tak rzadko zwracamy uwagę do tego, jaką pozycję przyjmujemy nie zdając sobie sprawy na konsekwencje. Wygodne obuwie, a nawet ubrania, które nie są zbyt obcisłe i nazbyt dopasowane mają wpływ na nasze zdrowie. Lepiej więc nosić się swobodnie, wygodnie i ciepło, a jeśli elegancko, to tylko od święta. W przeciwnym wypadku musimy się liczyć z najróżniejszymi dolegliwościami, jak skurcze, zwyrodnienia kręgosłupa itp.
4.Skurcze jako syndrom chorobowy
Czasem problemy te stanowią objawy poważnej choroby lub innych dolegliwości. Jeśli skurcze zdarzają się wyłącznie okazjonalnie, jednym ze sposobów na ich ograniczenie jest dieta, przyjmowanie mikroelementów oraz suplementów. Jeśli zaś skurcze występują w sposób permanentny, należy niezwłocznie udać się do lekarza, ponieważ mogą być objawem następujących schorzeń:
– zwężenie tętnic i żył, które doprowadzają krew,
– ucisk nerwów kręgosłupa,
–niewłaściwa przemiana materii, która skutkuje niedoborem podstawowych składników odżywczych.
5.Jak uchronić się przed skurczami po siłowni?
Osoby trenujące na siłowni, szczególnie kulturyści, którzy świadomie doprowadzają do mikrourazów mięśni, powinni się liczyć z częstym występowaniem skurczy. Mogą tego uniknąć poprzez zastosowanie rozgrzewki, a także wprowadzenie stretchingu po treningu. Dobrym rozwiązaniem będzie także korzystanie z sauny, masaży, suplementacji. Unikanie przetrenowania i nadwyrężania mięśni staje się również efektywną profilaktyką przeciwko skurczom.
6.Kto narażony jest na skurcze?
Na dolegliwości te cierpią najczęściej sportowcy, ale także osoby, które nie dbają o swoją dietę. Zbilansowana dieta powinna zawierać istotne do prawidłowego funkcjonowania witaminy i minerały, takie jak magnez, wapń, potas, witaminy z grupy B, B1 oraz B6. Kobiety w ciąży także często narzekają na skurcze, szczególnie w nogach. Jest to spowodowane słabszym w tym okresie krążeniem krwi prowadzącym nawet do niedokrwienia. Skurcze pojawiają się także często u pacjentów chorujących na chorobę Parkinsona, przy której niedobór wapnia osteoporoza, a także zbyt wysoki cholesterol są na porządku dziennym. Skurcze mogą być więc także objawem poważnej dysfunkcji organizmu.
Komentarze
Napisz komentarz