Śniadanie – płatki owsiane czy jajecznica?

Dodane przez: Paulina M. Komentarze: 0 5476

Śniadanie to bez wątpienia bardzo ważny posiłek w ciągu dnia – stanowi poranny zastrzyk energii, dostarczając organizmowi paliwa na pierwszą część dnia. Warto jednak przygotować je w taki sposób, aby było możliwie najbardziej wartościowe. Co powinno znaleźć się na śniadaniowym talerzu? Najpopularniejsze produkty to oczywiście płatki owsiane – niezmienne polecane przez dietetyków i jajka – uwielbiane przez sportowców. Które śniadanie jest lepsze dla organizmu sportowca – owsianka czy jajecznica?

Dlaczego śniadanie jest tak ważne?

Nieustannie słyszysz, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, jednak zastanawiasz się dlaczego? Oczywiście każdy posiłek ma duże znaczenie – nie tylko śniadanie, ale też obiad czy kolacja. Śniadanie pełni jednak bardzo istotną funkcję. Pozwala dostarczyć organizmowi paliwa po całej nocy, dostarcza makroskładników i witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania oraz pozytywnie wpływa na metabolizm.

Odpowiednio zbilansowane śniadanie sprawia, że czujemy się bardziej skoncentrowani, nasze samopoczucie jest o wiele lepsze, jesteśmy mniej podatni na spadki nastroju i mniej chętnie sięgamy po niezdrowe przekąski – przynajmniej w pierwszej połowie dnia. Śniadanie jest ważne dla sylwetki – jego brak może poważnie zakłócić tempo metabolizmu, a regularne rezygnowanie ze śniadań może spowodować pojawienie się dodatkowych kilogramów.

Jak powinno wyglądać śniadanie idealne?

Pierwszy posiłek powinien być jak najbardziej urozmaicone, aby dostarczał organizmowi wielu niezbędnych składników odżywczych. Przygotowana na szybko kanapka niekoniecznie dobrze odżywi nasze ciało. Warto wybierać produkty, bogate w białko oraz węglowodany i zdrowe tłuszcze. Śniadanie powinno zawierać wiele witamin i minerałów. Wśród najchętniej wybieranych, a zarazem najbardziej zalecanych produktów śniadaniowych niezmiennie królują płatki owsiane i jajka. Które z tych śniadań jest zdrowsze?

Płatki owsiane – śniadanie doskonałe

Płatki owsiane doskonale sprawdzą się jako szybki posiłek z rana. Istnieje kilka rodzajów płatków owsianych: płatki zwykłe, owsiane górskie i owsiane błyskawiczne. Niektórzy spożywają płatki owsiane codziennie, inni tylko podczas redukcji. Bez wątpienia jednak są one niezwykle zdrowe.

Płatki owsiane zawierają około 68% węglowodanów, 13% białka i 7% tłuszczów w 100 gramach. Posiadają one dobry aminogram, dlatego dobrze sprawdzą się w diecie sportowca. Oprócz tego płatki owsiane zawierają witaminy z grupy B, niezwykle ważne dla prawidłowej pracy układu nerwowego. Ponadto znajdziesz w nich witaminę E, jeden z najsilniejszych naturalnych antyoksydantów, selen i magnez. Są też świetnym źródłem cynku, wapnia, magnezu, fosforu i żelaza. Płatki owsiane to również bogactwo zdrowych kwasów tłuszczowych oraz błonnika, który doskonale wpływa na pracę jelit, pozwala na dłużej zachować uczucie sytości, a nawet reguluje poziom insuliny i cholesterolu.

Płatki owsiane zaspokajają apetyt na wiele godzin, dlatego dla wielu osób są śniadaniem idealnym. Spożywając rano miseczkę płatków owsianych masz pewność, że głód nie dopadnie Cię przez wiele godzin. Dzięki zawartości witamin z grupy B, płatki pozytywnie oddziałują na układ nerwowy, poprawiając naszą pamięć i koncentrację. W ten sposób pozwolą Ci zyskać większą wydajność intelektualną w pracy. Witamina E, zawarta w płatkach owsianych, jest bardzo silnym antyoksydantem. Dzięki temu już z rana zyskasz skuteczną ochronę przed nadmierną aktywnością wolnych rodników. Co ciekawe, płatki owsiane pozytywnie wpływają na poziom nawilżenia skóry, a także mogą zmniejszać dolegliwości, związane z alergiami.

Wydaje Ci się, że owsianka jest nudna? Nie musi tak być! Płatki owsiane sprawdzą się jako dodatek do smacznych deserów, na przykład ciastek, które możesz mieć przy sobie w ciągu dnia. Przygotowując owsiankę, postaraj się jak najbardziej ją urozmaicić. Dodaj do niej orzechy, pestki, świeże lub suszone owoce i to, co akurat masz pod ręką. Dzięki temu znacząco podniesiesz wartość odżywczą śniadania.

Jajka na śniadanie to dobry pomysł

Jajka to kolejny produkt, po który chętnie sięgamy z rana. Są szybkie w przygotowaniu, a jednocześnie bardzo smaczne. Wiele osób rezygnuje z jajek, obawiając się, że podniosą one poziom cholesterolu. Jest to jednak mit. Specjaliści zalecają spożywanie około 10 jaj tygodniowo, natomiast osoby z wysokim poziomem cholesterolu powinny spożywać 2-3 jajka w tygodniu. Warto jednak pamiętać, że jajka są źródłem leucyny i nienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego mogą one przyczynić się do obniżenia poziomu cholesterolu! Oczywiście jeśli ktoś spożywa bardzo duże ilości produktów pochodzenia zwierzęcego – mięsa, wędlin i serów, powinien uważać z ilością spożywanych jajek.W takiej sytuacji warto przygotować sobie jajecznicę z białek – jest ona równie smaczna. Osoby, które sięgają po produkty zwierzęce sporadycznie, mogą bez obaw sięgać po jajka.

Dlaczego jajka są tak zdrowe? Warto wiedzieć, że 100 g jajek (czyli około dwie sztuki) ma aż 13 g białka oraz wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jajka zawierają również potas, witaminę A, D, B6 i B12, wapń, kwas askorbinowy, żelazo i magnez. Dostarczają one leucyny, szczególnie ważnej dla osób, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Sportowcy cenią jajka przede wszystkich za ich aminogram – dostarczają one organizmowi wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli te, których nie wytwarzamy samodzielnie.

Bardzo istotną kwestią jest wybór odpowiednich jajek. Chociaż sklepy kuszą nas promocjami, warto zapłacić nieco więcej i wybrać jajka dobrej jakości. Najtańsze, sklepowe jajka, oznaczone symbolem “3”, nie są zbyt bogate w wartości odżywcze. Wręcz przeciwnie – mogą one być szkodliwe. Najlepszą opcją jest oczywiście kupno jajek od kogoś, kto posiada własne gospodarstwo i hoduje kury w dobrych warunkach. Kupując jajka w sklepie, zwróćmy uwagę, aby oznaczone były symbolem “0” lub “1” – wystarczy spojrzeć na pierwsza cyfrę na pieczątce. Jajka “zerówki” pochodzą od kur, które miały dostęp do świeżego powietrza i były karmione ekologicznym ziarnem. W przypadku jajek z “1” kury biegały po podwórku, jednak były karmione słabej jakości żywnością. Nie kupujmy jajek z oznaczeniem “2” lub “3” – nie wniosą one do naszego menu niczego dobrego.

Jak przygotować śniadanie z jajek? Decyzja należy wyłącznie do Ciebie – istnieje mnóstwo sposobów na przygotowanie takiego posiłku. Może to być jajecznica, jajka sadzone lub gotowane czy sałatka z jajkami. Pamiętaj, aby do takiego posiłku dodać kilka warzyw, które dostarczą Ci witamin.

Śniadanie dla osoby aktywnej fizycznie – jajka czy płatki owsiane?

Śniadanie sportowca powinno zawierać zarówno białko o dobrym aminogramie, jak i węglowodany i zdrowe tłuszcze. Zarówno jajka, jak i płatki owsiane spełniają te warunki. To, jakie śniadanie wybierzesz, powinno zależeć od Twoich żywieniowych preferencji. Warto jednak urozmaicac jadłospis, dlatego warto wprowadzać do niego różne produkty. Jajka i owsianka pozwalają na tworzenie różnych ciekawych posiłków, dlatego miej te produkty w swojej kuchni, a każdego dnia będziesz miał pewność, że przygotujesz zdrowe i smaczne śniadanie!




Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu