Sok z buraka to prawdziwa bomba witaminowa. Warto go pić, ponieważ zawiera wiele cennych składników odżywczych istotnych dla naszego zdrowia. Poddany obróbce termicznej, traci jednak swoje właściwości. Przekonaj się jakie wiele korzyści niesie za sobą włączenie tego pysznego napoju do codziennej diety.
Z jakich buraków przyrządza się sok?
W polskich domach najczęściej goszczą buraki ćwikłowe. Zazwyczaj są spożywane pod postacią czerwonego barszczu, stanowią również dodatek do dań mięsnych. Poddawane obróbce termicznej (gotowaniu lub duszeniu) tracą wiele cennych składników odżywczych. Dlatego też najlepiej spożywać je na surowo. Świeże warzywa nie są zbyt smaczne. Dobrym pomysłem jest przygotowanie z nich soku, który nie tylko jest zdrowy, ale także świetnie smakuje i doskonale orzeźwia w upalne dni. Najłatwiej przygotować sok z buraka w sokowirówce. Jeśli nie dysponujemy takim urządzeniem, możemy również pokroić warzywa w drobne kawałki i użyć blendera. Sok możemy także przygotować w inny sposób. Wystarczy zetrzeć buraki na tarce, owinąć wiórki w gazę i wycisnąć z nich sok. Buraki doskonale smakują w towarzystwie jabłek, marchwi oraz owoców cytrusowych tj. pomarańcze, czy grejpfruty. Nasz sok możemy również doprawić pieprzem, świeżą bazylią, miętą oraz pietruszką. Ciekawe walory smakowe ma także sok z buraka z dodatkiem imbiru. Wszystko zależy od naszych upodobań.
Właściwości odżywcze soku z buraka
Buraki doskonale magazynują substancje odżywcze. To warzywa, która są niezwykle bogate w cenne dla naszego organizmu witaminy i składniki mineralne. Roślina korzysta z nich podczas okresów niesprzyjających wegetacji. W bulwach odnajdziemy również substancje, które pełnią funkcję ochronną przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych (bakterii, grzybów itp.). Buraki zawierają dużo białka, cukrów i soli mineralnych. Są jedną z nielicznych roślin, która dostarcza naszemu organizmowi tak duże ilości kwasu foliowego (B9). Wpływa on pozytywnie na rozwój płodu, dlatego też powinien być spożywany przez kobiety w ciąży.
Burak jest również źródłem witamin z grupy B, witaminy C, A, E i K. Czerwony kolor zawdzięcza składnikowi o nazwie betaina, który należy do grupy aminokwasów. Jest to substancja pełniąca bardzo ważną rolę, zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży. Buraki są najlepszym, naturalnym źródłem betainy. Jest on komponentem soku żołądkowego, ułatwia trawienie i sprzyja wchłanianiu składników odżywczych z pokarmu dostarczanego naszemu organizmowi. Betaina ma również duży wpływ na różne procesy biochemiczne. Odpowiada za proces tworzenia kreatyny, która zwiększa masę mięśni. W związku z tym sok z buraka może również znacząco poprawić naszą kondycję fizyczną i wpłynąć na jakość treningów. Ponadto zaspokaja dzienne zapotrzebowanie naszego organizmu na składniki mineralne tj. żelazo, potas, magnez, wapń i fosfor.
Właściwości lecznicze
Sok z buraka może również z powodzeniem zastąpić nam wiele suplementów diety. Jest zalecany zwłaszcza osobom cierpiącym na anemię, a to ze względu na znaczne ilości żelaza, które wspomagają procesy krwiotwórcze. Burak jest cennym źródłem kwasu foliowego i witaminy B12, które biorą udział w syntezie czerownych krwinek. Zawiera również związki wzmacniające naczynia krwionośne oraz obniżające ciśnienie krwi. Systematyczne spożywanie tego warzywa w surowej postaci pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia udaru, zawału, czy choroby niedokrwiennej serca. To jednak nie koniec prozdrowotnych właściwości tej niepozornej bulwy! Buraki wykazują działanie przeciwzapalne i antyseptyczne. Będą doskonałym uzupełnieniem diety podczas infekcji bakteryjnych i wirusowych. Łagodzą objawy przeziębienia i grypy. Sok z buraka zalecany jest również na kaszel z uwagi na działanie wykrztuśne. Natomiast osobom zdrowym spożywanie soku z buraka pozwoli skutecznie wzmocnić odporność.
Buraki zadbają również o nasz układ nerwowy. Są źródłem witamin z grupy B, które łagodzą objawy depresji, korzystnie wpływają na sen, ułatwiają koncentrację i zapamiętywanie. Azotany zawarte w burakach wspomagają pracę mózgu i zapewniają lepsze jego ukrwienie. Sok z buraka powinien znaleźć się w diecie każdego sportowca, ponieważ wykazuje pozytywne działanie na pracę mięśni – podnosi wydajność i ułatwia regenerację po zwiększonym wysiłku fizycznym.
Buraki na odchudzanie?
Badania dowodzą, że buraki wykazują pozytywne działanie na nasz układ pokarmowy. Pomogą nam odkwasić organizm oraz pozbyć się szkodliwych produktów przemiany materii. Mają bardzo mało kalorii (ok 45 kcal na 100g), dlatego też mogą być spożywane przez osoby będące na diecie. Dodatkowo stymulują przemianę materii. Buraki wspomagają także odchudzane, ponieważ zawierają duże ilości błonnika, który zapewni nam uczucie sytości na długi czas.
Przeciwwskazania
Osoby cierpiące na kamicę nerkową oraz reumatyzm powinny spożywać buraki z umiarem z uwagi na to, że warzywa te zawierają duże ilości szczawianów, które mogą zaostrzać przebieg choroby. W przypadku innych schorzeń, nie ma żadnych doniesień na temat negatywnych skutków spożywania soku z buraka. Z uwagi na niski indeks glikemiczny, mogą być spożywane nawet przez diabetyków.
Nie od dziś wiadomo, że naturalne witaminy są najbardziej wartościowe dla naszego organizmu. Buraki są dostępne w sklepach przez cały rok i z powodzeniem mogą zastąpić nie jeden kosztowny suplement diety. Warto to wykorzystać i przygotować z nich pyszny napój.
Komentarze
Napisz komentarz