Sposoby na "zły" cholesterol LDL

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 978

Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Mimo wielkich ataków na cholesterol, ma on ogromne znaczenie dla naszego życia.

Warto zachować się wobec tego z dużym dystansem i nie przejmować się zbytnio niewielkimi odchyleniami w poziomie jaki ma nasz cholesterol, bo to nie będzie w sposób bezpośredni zagrażać naszemu życiu. Kontrolowanie i regularne badania jednak nam nie zaszkodzą.

Spis treści:

1.Dwa rodzaje cholesterolu

2.Jakie są prawidłowe wartości cholesterolu?

3.Odpowiednia dieta

4.Woda czy słodkie napoje?

5.Śniadanie na dobry początek dnia

1.Dwa rodzaje cholesterolu

W organizmie wyróżnia się dwa rodzaje cholesterolu LDL oraz ADL. Dobry cholesterol występuje pod nazwą HDR. LDL, czyli tzw. zły cholesterol należy ograniczać i utrzymywać jego stan na odpowiednim poziomie. Ten rodzaj cholesterolu wywołuje nawarstwianie się płytki miażdżycowej, która w konsekwencji doprowadza do zaczopowania tętnicy. Zbyt duża ilość cholesterolu LDL to postępujące choroby układu krwionośnego, w efekcie zawał serca oraz udar mózgu. Optymalna zasada utrzymania cholesterolu polega na kontroli zbyt wysokiego poziomu LDL i utrzymywaniu na wyższym poziomie cholesterolu HDL, którego zadaniem jest usuwanie i likwidacja płytki miażdżycowej, niedopuszczenie do jej nawarstwiania.

2.Jakie są prawidłowe wartości cholesterolu?

Cholesterol całkowity: 138-200 mg/dl (3,6-5,2 mmol/l); wartości graniczne - 135-155 mg/dl (3,5-4,0 mmol/l), wartości nieprawidłowe - powyżej 155 mg/dl (4,0 mmol/l).

LDL: poniżej 135 mg/dl (3,5 mmol/l); wartości graniczne - 135-155 mg/dl (3,5-4,0 mmol/l); wartości nieprawidłowe - powyżej 155 mg/dl (4,0 mmol/l).

HDL - wartości prawidłowe dla mężczyzn: 35-70 mg/dl (0,9-1,8 mmol/l); dla kobiet: 40-80 mg/dl (1,0-2,1 mmol/l).

3.Odpowiednia dieta

Lekarze często zalecają farmakologiczne środki, które obniżają poziom cholesterolu LDL. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Można walczyć z cholesterolem poprzez zbilansowaną dietę, a nie wyłącznie za pomocą leków. Najprostszą radą jest utrzymywanie odpowiedniej wagi, a także zmniejszenie obfitości posiłku. Nie wolno doprowadzać do przejadania, ponieważ wraz ze zwiększeniem masy ciała wzrasta poziom złego cholesterolu.

Istotne jest spożywanie lekkostrawnych, pozbawionych tłuszczu posiłków, ograniczanie mięsa i potraw smażonych, zwiększenie ilości warzyw także w postaci surowej. Warto także w sposób regularny co 2-3 godziny spożywać od 5-6 posiłków dziennie. Zmiana przyzwyczajeń żywieniowych jest najlepszą metodą walki ze zbyt wysokim cholesterolem, a także sposobem na zdrowotną prewencję. Nie bez znaczenia jest zrzucenie nadmiaru tkanki tłuszczowej, duża aktywność fizyczna i regularne ćwiczenia na świeżym powietrzu.

Lepiej unikać produktów, które zawierają nasycone kwasy tłuszczowe oraz przekąski zawierające wyłącznie puste kalorie. Należy także ograniczyć nabiał z wysoką ilością tłuszczu. Dobrze jest kontrolować ilość przyjmowanego masła czy tłustej śmietany. Gotowanie na parze stanie się doskonałą alternatywą dla potraw smażonych, ponieważ nadzwyczajnie wypływa na kondycję naszego organizmu i codzienne funkcjonowanie.

Dla naszego zdrowia zabójcze są także przekąski oraz jedzenie typu fast food, które znacznie zwiększa poziom cholesterolu i ryzyko zachorowalności na chorobę wieńcową. Niedopuszczalne jest także stosowanie używek, jak papierosy, nikotyna oraz alkohol, które nie tylko wpływają na przyrost tkanki tłuszczowej, ale wprost proporcjonalnie zwiększają poziom cholesterolu.

4.Woda czy słodkie napoje?

Nie od dziś wiadomo, że słodkie napoje przyczyniają się do rozwoju cukrzycy, ale także znacznie zwiększają poziom złego cholesterolu LDL. Zdecydowanie lepiej zastąpić je wodą mineralną z dużą zawartością magnezu oraz innymi cennymi minerałami. Wskazane jest przyjmowanie co najmniej półtora litra wody dziennie w jej czystej postaci.

5.Śniadanie na dobry początek dnia

Pierwszy posiłek w ciągu dnia, czyli śniadanie jest podstawą optymalnej diety. Warto rozpocząć dzień od płatków owsianych – porcji błonnika, która doda nam energii i sytości zapewniając dodatkową dawkę składników i minerałów. Duże ilości błonnika witalnego znajdują się warzywach i owocach, stąd dobrze jest rozpocząć dzień płatkami owsianymi wraz z owocami. Pierwszy posiłek może być stosunkowo obwity, ponieważ zdążymy go spać spalić w ciągu dnia. Poleca się spożywanie winogron, nektarynek, bananów, a także suszonych owoców, które wpływają na zwiększenie perystaltyki jelit. Dobrym paliwem na początek dnia są także orzechy, które dodatkowo stanowią idealną pożywkę dla mózgu i usprawniają procesy myślowe, koncentrację oraz pamięć.

Nie bez znaczenia jest uprawianie sportów i kontrolowanie wagi ciała. Aktywność fizyczna pomaga utrzymać cholesterol na właściwym poziomie. Warto także regularnie sprawdzać poziom cholesterolu LDL, a po dwudziestym roku życia zaleca się badania, co 3-4 lata. Nie można także nie wspomnieć o istotnym czynniku stresogennym, który powoduje wzrost poziomu cholesterolu LDL.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu