Sucha masa mięśniowa – rzeźba bez masy?

Dodane przez: Kinga B. Komentarze: 0 192

Kiedy chcemy zbudować naszą wymarzoną sylwetkę to nie możemy pominąć okresu w którym robi się masę. Ta faza to jednak nie tylko zdobycie większych mięśni, ale także i tłuszczu, który należy potem spalić podczas redukcji. Łatwo tutaj jednak popełnić błędy żywieniowe. Jak się ich jednak ustrzec? Na co zwrócić uwagę, gdy chcemy zbudować czystą masę mięśniową?

Sucha Masa


Znając swoje zapotrzebowanie kaloryczne na energię, która będzie nam potrzebna do wykonywania codziennych czynności, takich jak treningi czy praca to możliwe jest zbudowanie tak zwanej suchej masy mięśniowej. Ważne jest jednak by stopniowo zwiększać swoje codzienne spożycie kalorii, ponieważ to może przyczynić się do budowy tego typu masy mięśniowej. Można to nazwać "dietą na suchą masę mięśniową". Jednak praktyka niestety wygląda całkowicie inaczej. Taki styl życia jest strasznie powtarzalny, wymagający bycia konsekwentnym i bardzo trudny. Nie ma tutaj możliwości wystąpienia jakichkolwiek odstępstw, ponieważ te mogłyby spowodować cofnięcie się w tył z budowaniem sylwetki. Ważne w budowaniu masy będą też twoje geny - jeśli masz predyspozycje genetyczne, które sprawiają, że niezależnie co i ile jesz, a mimo to dobrze wyglądasz to jesteś na wygranej pozycji.

Na czym polega ta dieta?


Polega ona na spożywaniu nadwyżki kalorycznej, który pozwala organizmowi na wzrost. Ważnym elementem tego okresu są treningi, które najlepiej uzgodnić z trenerem personalnym, który dostosuje je do twoich potrzeb i trybu życia. Dieta ta charakteryzuje się nadwyżką kaloryczną, czyli spożywaniem większych porcji jedzenia niż wymaga tego twoje ciało. Skąd mieć informacje o naszym zapotrzebowaniu? Należy udać się do dietetyka, który za pomocą odpowiedniego sprzętu i informacji, które zdobędzie podczas wywiadu dokładnie określi twoje zapotrzebowanie. Drugim wyjściem jest siłownia, ponieważ tam często można spotkać przyrządy, które służą do pomiaru ciała, ale nawet w tym przypadku nadal warto skorzystać z pomocy dietetyka. Ostatnią opcją są internetowe kalkulatory dietetyczne, które prawdopodobnie są najłatwiejszą i najwygodniejszą opcją, ale przypłacają to brakiem dokładności, dlatego najlepiej zdecydować się na opcję pierwszą lub drugą. 

Ważnym elementem tej diety jest także konsekwentność. Brzmi to jak typowe hasło dla diety, ale w tym przypadku odstępstwa od diety mogą spowodować, że zalejemy się tłuszczem, a to oddala nasz od naszego celu. Ważne jest też to żeby rozkład makroskładników w diecie był odpowiedni. Tutaj też warto poradzić się dietetyk. Jeśli twój jadłospis będzie opierać się na słodyczach i fastfoodzie nigdy nie zbudujesz mięśni tak jak chcesz. By były one odpowiednie ważne jest spożycie białka, którego odpowiednia wartość to około 1,5 do 2 g na każdy kilogram twojego ciała. Większe ilości białka nie będą przekładać się na większe mięśnie, więc za mit należy uznać, że ta dieta powinna składać się głównie z niego. 

Często zdarza się też, że osoby będące na "diecie na masę" tłumaczą swoje przewinienia związane ze śmieciowym jedzeniem oraz słodyczami właśnie tym. " Jestem na diecie na masę" to słaba wymówka, bo takie spożywanie w niekontrolowany sposób ilości tłuszczu spowoduje, że w niego obrośniemy. A tego nikt nie chce, prawda? Jednak czasami, możesz sobie pozwolić na małą przekąskę, która zaspokoi twoje potrzeby na coś "zabronionego". Dlatego, mimo, że to kontrowersyjne, czasami warto pozwolić sobie na tak zwany cheat meal. Lepiej bowiem oszukiwać się jednym posiłkiem na jakiś czas, niż codziennymi odstępstwami od diety.

Wartościowe rady:

1) Ćwicz z większą częstotliwością, ponieważ to lepiej sprzyja budowaniu tego typu masy niż treningi o większej długości. Organizm, który częściej wystawiony jest  na wysiłek bardziej stymuluje metabolizm do pracy, a to sprawnie zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
2) Zmieniań liczbę powtórzeń! By mięśnie rosły musisz podawać je wyzwaniom by te powodowały procesy, które będą powodować wzrost mięśni. 
3)Skup się na ciężkich ćwiczeniach - by stymulować mięśnie musisz wystawiać się na ciężkie serie. To nie pozwoli na stagnację i brak rozwoju. Jeśli od jakiegoś czasu nie widzisz efektów warto się przyjrzeć swojemu planowi ćwiczeń. 
4) Odpoczynek to podstawa - regeneracja i sen to elementy równie ważne jak odżywianie i trening. Bez odpowiedniej ilości snu proces regeneracji nie będzie kompletny,a to negatywnie wpłynie na twoje wyniki. Mała ilość snu może także spowodować skłonności do nadmiernego podjadania. 
5) Realizuj program! Skoro masz cel, musisz uświadomić sobie, że to długi proces. Powinieneś jednak się nie poddawać, ponieważ budowa kilograma mięśni może trwać nawet do 3 miesięcy zależnie od zaawansowania, ale efekt będzie tego wart! 

Teoria mówi, że budowanie masy mięśniowej bez dużych ilości tkanki tłuszczowej jest możliwe, ale to jednak wymagający i trudny proces, który będzie wymagać od Ciebie wielkiej dawki cierpliwości, poświęceń,a przede wszystkim determinacji. Musisz pamiętać, że efekt końcowy może okazać się mało satysfakcjonujący, ale mimo to zminimalizujesz nadmierną ilość tkanki tłuszczowej na swoim ciele.A to już dużo!

Komentarze

Napisz komentarz

Nasze filmy

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu