Suplementacja a płodność- Jak zwiększyć szansę na zajście w ciążę?

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 4102

Coraz więcej par zmaga się z problemem bezpłodności lub też zmniejszonej płodności. Starania o dziecko bywają długotrwałe i często nieskuteczne. To wtedy pojawiają się pierwsze kryzysy w związku i narasta frustracja. Na szczęście obecnie nie tylko inwazyjne metody leczenia mogą okazać się skuteczne! Warto wziąć pod uwagę również suplementację, która w bezpieczny i skuteczny sposób pozwoli na zajście w ciąże i urodzenie dziecka. Co warto wiedzieć o suplementacji w przypadku obniżonej płodności? Jak wpływa ona na układ hormonalny i rozrodczy?

Dieta a płodność

Czy istnieje w ogóle coś takiego jak powiązanie diety z płodnością? Oczywiście, że tak. Nieprawidłowy sposób odżywiania prowadzi do zmian hormonalnych oraz do reakcji obronnych organizmu, który nie chce przyjąć zarodka. Wielu lekarzy zgodnie twierdzi, że przyswajanie odpowiednich witamin i minerałów w przypadku obojga partnerów może mieć wręcz kolosalne znaczenie do zajścia w ciążę! Kiedy starania nie przynoszą żadnych skutków, para proszona jest zazwyczaj o wykonanie podstawowych badań oraz o sprawdzenie ich ewentualnych niedoborów. 

Jakie niedobory prowadzą do niepłodności?

Naukowcy stale chętnie podejmują się badaniom niepłodności. To bardzo ciekawe, w jaki sposób funkcjonuje żeński i męski układ hormonalny. Wystarczy niewielkie zawahanie hormonów i starania mogą okazać się zupełnie nieskuteczne. Zarówno lekarze, jak i dietetycy uważają, że do obniżonej płodności prowadzi niedobór:

  • Koenzymu Q10,
  • cynku,
  • wapnia,
  • witamin z grupy B,
  • witaminy C.

Warto więc przyswajać te składniki z suplementami diety, aby szansa na ciążę stała się większa. Na niedobory składa się przede wszystkim mocno przetworzona żywność, brak aktywności fizycznej oraz nadmierne spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Obniża to jakość nasienia i aktywność plemników. Oczywiście w przypadku kobiet z powodu palenia i picia osłabia się również aktywność komórki jajowej i jajników. Z kolei wśród mężczyzn niedobory cynku przyczyniają się do drastycznych spadków testosteronu i osłabienia libido. Witamina C i koenzym Q10 odpowiada za szybkość plemników i jakość nasienia. To przez te niedobory większość partnerów ma problem z zostaniem rodzicami. 

Czy sama zmiana trybu życia wystarczy?

Wiele osób błędnie uważa, że jeśli zacznie zwracać uwagę na jakość spożywanej żywności i zwiększy aktywność fizyczną , wówczas pozbędzie się problemu związanego z niepłodnością. To nieprawidłowe myślenie, gdyż witaminy i minerały, które dostarczane są z pożywieniem, są i tak kroplą w morzu potrzeb organizmu człowieka. Konieczne jest spożywanie odpowiednio zbilansowanej suplementacji. Kobiety powinny zwrócić szczególną uwagę na koenzym Q10, witaminę C oraz kwas foliowy, gdyż on zwiększa szansę na zapłodnienie komórki jajowej. Mężczyźni z kolei największą uwagę powinni zwrócić na koenzym Q10, cynk oraz wapń, gdyż substancje te wspomagają nasienie i szybkość plemników. Warto postawić na wygodne suplementy dostępne w tabletkach. Cechują się one wysoką przyswajalnością i niską ceną.

Co należy robić, aby zwiększyć szansę na zajście w ciążę?

Konieczna jest przede wszystkim zmiana trybu życia. Leżenie na kanapie nic nie da. Organizm musi być dotleniony, a ciało w stałym ruchu. To dodatkowe wsparcie organizmu przed porodem. Dodatkowo trzeba też zmienić dietę i spożywać dużo ryb, białka i ograniczyć spożywanie cukrów prostych. Świetnym dodatkiem do dań i kawy jest mleko kokosowe, które stanowi prawdziwą bombę witamin, a szczególnie białka i wapnia. Nie należy jednak przesadzać z jego spożywanie, gdyż mleko to jest bardzo kaloryczne. Ostatnim punktem jest stosowanie dodatkowej suplementacji wspomagającej produkcję hormonów oraz uzupełniającej niedobory w organizmie. Dzięki temu zajście w ciąże wzrośnie, a wizja zostania rodzicem stanie się bardziej możliwa. W przypadku długotrwałych niepowodzeń konieczny jest kontakt z lekarzem ginekologiem oraz wdrożenie środków doraźnie stymulujących pracę hormonów i aktywność plemników. Wykluczone zostaną wtedy ewentualne wady anatomiczne organizmu kobiety i inne przyczyny bezpłodności.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu