Suplementacja dla ektomorfików

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 1846

Posiadany typ sylwetki w dużym stopniu wpływa na efekty treningu i odgrywa ważną rolę w procesie budowania masy mięśniowej. Czym charakteryzuje się budowa ektomorficzna? Jakie suplementy pomogą szybciej zbudować masę i zyskać atletyczny wygląd?

Osoby posiadające ektomorficzna budowę ciała bardzo często mają ogromne problemy z budowaniem masy mięśniowej. Szczupła i pozbawiona tkanki mięśniowej sylwetka oraz przyspieszony metabolizm powodują, że ciężko jest zapewnić dodatni bilans kaloryczny jedynie z pomocą diety, gdyż dostarczane do organizmu nadwyżki kalorii natychmiast ulegają spaleniu i nie mogą być wykorzystane, jako czynnik budulcowy masy mięśniowej. Z tego powodu dobór odpowiednich suplementów jest jedynym sposobem na poprawę wyglądu i zbudowanie atrakcyjnej muskulatury, jednak warto zaznaczyć, że bazowanie na samych odżywkach białkowych może w przypadku ektomorfików okazać się błędem, gdyż białko dodatkowo podkręca metabolizm.

Cechy fizyczne ektomorfików

Rzadko zdarza się, aby u danej jednostki dominował tylko jeden typ sylwetki, jednak w przypadku ektomorfików trudno się pomylić i błędnie ocenić typ budowy. Ektomorfik posiada kruchą i delikatną budowę, płaską klatkę piersiową, wąskie biodra i barki, a całość sylwetki możemy określić, jako przesadnie szczupłą i pozbawioną tkanki mięśniowej. Te cechy sprawiają, że proces budowania masy mięśniowej jest bardzo trudny i wymaga indywidualnego doboru diety oraz planu treningowego, który będzie nastawiony nie na rzeźbienie ciała, a zyskanie tkanki mięśniowej i poprawę proporcji.

Ektomorficzna budowa sylwetki nie wpływa wprawdzie korzystnie na tempo procesu przyrostu masy mięśniowej jednak ma swoje zalety – organizm ektomorfika szybo regeneruje się po wysiłku, co pozwala trenować częściej i ze znacznym obciążeniem.

Jakie suplementy na masę dla ektomorfika?

Podobnie, jak w przypadku osób charakteryzujących się innymi typami budowy podstawą w budowaniu masy mięśniowej jest tutaj odpowiednia dieta oraz intensywny trening siłowy. Specjaliści zalecają, aby suplementację zacząć stosować w momencie, gdy trening i sportowa dieta zaczną przynosić, chociaż minimalny efekt, średnio po kilku tygodniach od rozpoczęcia ćwiczeń i zmiany sposobu żywienia.

Aby móc sprostać ogromnemu zapotrzebowaniu organizmu na kalorie i zapobiec spalaniu mięśni w trakcie wysiłku koniecznie należy zwiększyć dzienną dawkę kalorii o około 1000 – 3000 ponad dzienne zapotrzebowanie energetyczne organizmu.

Z racji utrudnionego pozyskania składników budulcowych z diety w przypadku ektomorfików najlepiej sprawdza się suplementacja oparta początkowo na odżywkach węglowodanowo – białkowych typu „gainer” zawierających do 30% białka oraz do 60% węglowodanów. Dawkowanie odżywek na masę powinno przebiegać na podstawie standardowego schematu – 50 do 100 gram odżywki po treningu oraz jako dodatek zwiększający kaloryczność normalnych posiłków. Odżywki typu „ gainer” mogą być także stosowane, jako dodatkowy posiłek, jednak nie można nimi zastępować zrównoważonej i zapewniającej dodatni bilans kaloryczny diety. Z czasem można systematycznie zwiększać ilość spożywanej odzywki aż do momentu osiągnięcia satysfakcjonującego efektu suplementacji w postaci intensywnego przyrostu masy mięśniowej. W przypadku ektomorfików zwykle nie są obserwowane problemy z zatłuszczeniem organizmu w skutek stosowania wysokoenergetycznego planu żywieniowego, więc nie zachodzi konieczność ewentualnej redukcji w celu poprawy składu ciała.

Intensywny trening oraz suplementacja odżywką dla sportowców w połączeniu z dietą powinny stanowić dla organizmu silny bodziec anaboliczny. Z czasem do suplementacji warto włączyć także inne preparaty, do których należy:

  • Kreatyna – stosowanie kreatyny nasila procesy anaboliczne i pozwala szybko zwiększyć przyrost masy skutkujący zwiększeniem obwodów wątłego i z natury szczupłego ciała ektomorfika. Dla początkujących sportowców polecany jest szczególnie monohydrat kreatyny, który posiada udowodnioną skuteczność i jest bezpiecznym suplementem na przyrost masy mięśniowej. Jeden cykl keratynowy powinien trwać od 4 do 12 tygodni, a dobowa zalecana dawka suplementu to od 5 do 10 gram.

  • BCAA – kompleks aminokwasów rozgałęzionych to także dobry dodatek do suplementacji odżywki węglowodanowo – białkowej. W połączeniu z dodatkowym stosowaniem kreatyny pozwala osiągnąć znacznie lepszy i szybszy efekt przyrostu masy niż w przypadku stosowania jedynie diety i treningu siłowego.

  • Witaminy, minerały, kasy Omega – 3 – uzupełnieniem suplementacji na masę dla ektomorfika powinny być także preparaty witaminowe, witaminowo – mineralne oraz suplementy zawierające kwasy Omega – 3, gdyż zapewniają one odpowiednią ilość substancji kontrolujących przemiany metaboliczne oraz uzupełniają niedobory składników odżywczych w diecie. W przerwach pomiędzy kolejnymi cyklami keratynowymi zaleca się stosowanie argininy dającej efekt tzw. „pompy mięśniowej”.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu