Od wielu lat trwa spór na temat tego czy konieczna jest suplementacja witamin zarówno u zwykłych śmiertelników, jak i sportowców.
Czy suplementacja witamin jest dla nas dobra? Poniżej kilka faktów:
Czy warto suplementować witaminy? Jaką rolę odgrywają te aktywne biologicznie związki?
Szukając sposobu na poprawę funkcjonowania organizmu w pierwszej kolejności sięgamy po witaminy. Nie ma w tym nic złego, a same suplementy witaminowe na pewno nie wyrządzą nam krzywdy, o ile będą stosowane w odpowiednich dawkach i wówczas, gdy naprawdę tego potrzebujemy.
Czym są i jak działają witaminy?
Witaminy to związki organiczne, które uczestniczą w niemal wszystkich procesach biochemicznych zachodzących w naszym organizmie. W odróżnieniu np. od aminokwasów endogennych, witamin nie jesteśmy w stanie samodzielnie syntetyzować, a co za tym idzie musimy dostarczać je wraz z codzienną dietą lub w postaci suplementów.
Niestety dostępna w sklepach żywność staje się coraz bardziej uboga w witaminy i związki mineralne. Wpływa na to między innymi intensywny proces produkcji oraz stosowanie szeregu chemicznych dodatków w postaci konserwantów, wypełniaczy czy sztucznych barwników. W efekcie stosując z pozoru zdrową i wartościową dietę i tak cierpimy z powodu niedoboru kluczowych dla naszego organizmu związków.
Ze względu na fakt, iż witaminy odpowiadają za utrzymanie funkcji życiowych organizmu nie możemy bagatelizować ryzyka niedoborów i stawiać jedynie na naturalne źródła ich pochodzenia. Suplementacja preparatów witaminowych to w przypadku wielu osób absolutna konieczność - o uzupełnienie poziomu witamin i minerałów powinny zadbać przede wszystkim osoby osłabione po chorobach, kobiety ciężarne i karmiące, osoby starsze oraz sportowcy.
Podział witamin – witaminy rozpuszczalne w tłuszczach i w wodzie
Witaminy dzielimy na dwie grupy. Wyróżniamy tutaj witaminy rozpuszczalne w wodzie, czyli witaminy z grupy B, witaminę C, H, PP oraz kwas foliowy. Do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach należą natomiast witamina E, K, D i A.
Wszelkie niedobory witamin skutkują szeregiem dolegliwości określanych mianem awitaminozy. Najczęściej są to różnorodne zaburzenia przemian metabolicznych, jednak nie tylko. Brak witamin może objawiać się także zaburzeniami ze strony układu nerwowego, zaburzeniami pamięci i koncentracji, owrzodzeniami błon śluzowych i skóry czy specyficznymi zespołami chorobowymi dającymi charakterystyczne objawy dla niedoboru konkretnej witaminy.
Nadmiar witamin (hiperwitaminoza) w organizmie zdarza się dość rzadko i dotyczy najczęściej witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, które są magazynowane przez nasz organizm. Nadmiar witamin rozpuszczalnych w wodzie, usuwany jest wraz z moczem, dlatego ryzyko przedawkowania chociażby witaminy C jest znikome.
Jakie funkcje pełnią witaminy?
Witaminy spełniają różne funkcje w naszym organizmie m.in. warunkują przekształcanie składników odżywczych w elementy budujące nasz organizm, zwiększają aktywność enzymów, regulują wydzielanie hormonów czy wspomagają pracę wszystkich narządów i układów.
Ponadto witaminy biorą czynny udział procesach budowania mięśni oraz kości, podnoszą odporność organizmu, uczestniczą w procesach pozyskiwania energii oraz chronią komórki przed rozpadem. Wiele witamin wykazuje także silne działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu spowalniają procesy starzenia się organizmu i chronią przed rozwojem m.in. chorób nowotworowych.
Zalety suplementacji witamin przez sportowców
Wszystkie osoby aktywne fizycznie, w tym sportowcy muszą szczególnie zadbać o dostarczenie do organizmu witamin i minerałów zarówno w postaci naturalnej, jak i w formie preparatów witaminowych. Suplementacja witamin jest wręcz niezbędna w okresie budowania masy mięśniowej oraz redukcji tkanki tłuszczowej, a także w czasie spowolnienia efektów treningowych. Uzasadnieniem konieczności suplementacji witamin jest fakt, iż to właśnie witaminy biorą udział w procesach anabolicznych organizmu, uczestniczą w syntezie niezbędnego do wzrostu mięśni białka, stanowią niezbędny katalizator aktywności enzymów oraz chronią przed spadkiem siły i wytrzymałości, a ich niedobory uniemożliwiają osiągnięcie satysfakcjonujących efektów treningu.
Zakłada się, że zapotrzebowanie na witaminy i minerały w przypadku sportowców jest nawet do 2 razy większe niż u przeciętnego Kowalskiego. Ma to związek m.in. z przyśpieszeniem przemian metabolicznych w wyniku systematycznego narażania organizmu na bardzo duży wysiłek fizyczny.
Kiedy suplementować witaminy?
W przypadku sportowców suplementacja witamin powinna stanowić stały element w okresie okołotreningowym. W przypadku osób stroniących od codziennej aktywności suplementacja witamin polecana jest zwłaszcza w okresie osłabienia organizmu, w sezonie jesienno – zimowym i wiosennym oraz w czasie spadku formy fizycznej związanym m.in. z przepracowaniem.
Suplementacja witamin jest również polecana dla dzieci i młodzieży w okresie dojrzewania, kobiet ciężarnych, matek karmiących, osób przebywających na różnorodnych dietach oraz seniorów.
Komentarze
Napisz komentarz