Suplementy – fakty i mity

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 1279

Suplementy diety są jednym ze sposobów na poprawę formy, pozbycie się zbędnych kilogramów czy zyskanie masy mięśniowej. Na temat skuteczności suplementów różnego rodzaju funkcjonuje wiele nieprawdziwych opinii, które często rozpowszechniane są przez koncerny farmaceutyczne wyłącznie z chęci większego zysku. Jaka jest prawda na temat działania i skuteczności suplementów?

Jak stosować suplementy?

Brak efektów działania suplementów diety wiąże się przede wszystkim z nieumiejętnym przyjmowaniem różnorodnych preparatów. Suplementy diety to nie cudowne środki, które działają bez naszego wysiłku. Doskonale widać to na przykładzie stosowania szerokiej gamy suplementów dla sportowców. Odżywki na masę oraz inne preparaty mające za zadanie podnieść próg wysiłkowy, dodać energii czy ochronić mięśnie przez katabolizmem nie są skuteczne jedynie wówczas, gdy stanowią podstawę, a nie uzupełnienie diety i dobrze opracowanego planu treningowego.

Cała prawda na temat suplementów i odżywek dla sportowców

Wśród osób niezaznajomionych z tematem suplementacji, w tym rozpoczynających przygodę z siłownią oraz innymi sportami wysiłkowo – wytrzymałościowymi lub sylwetkowymi funkcjonuje przekonanie o szkodliwości suplementów. Co więcej często porównywane są one do sterydów, które faktycznie ze zdrowym sportem nie mają nic wspólnego i są środkami zakazanymi na naszym rynku.

Na początek warto oddzielić wątpliwej jakości środki od przebadanych i dostępnych w sklepach odżywek. Dostępne w sprzedaży suplementy, które kupujemy w legalnie działających sklepach nie są w stanie wyrządzić nam krzywdy, jednak nie oznacza to, że można je przyjmować bez żadnej kontroli. Jednym z wielu mitów dotyczących suplementów jest przekonanie, iż należy je brać od pierwszego dnia treningu, najlepiej w końskich dawkach. Prawda jest zgoła inna – większość suplementów np. na masę należy zacząć przyjmować po kilku miesiącach treningów, gdyż stosowanie właściwej diety i wysiłek fizyczny na początek wystarczą, aby nasilić reakcje anaboliczne i tym samym rozpocząć proces budowania masy mięśniowej.

Suplementy witaminowo – mineralne

Na początku treningów niezbędne mogą okazać się preparaty pomagające zbilansować dietę i uzupełnić braki kalorii dostarczanych wraz z pożywieniem. W niektórych przypadkach zapewnienie dodatniego bilansu kalorycznego, który pozwoli budować tkankę mięśniową jest wręcz niemożliwe m.in. u osób bardzo szczupłych i posiadających przyśpieszoną przemianę materii. W tym celu stworzone zostały m.in. odżywki białkowe, białkowo – węglowodanowe oraz suplementy  uzupełniające niedobory witamin i minerałów.

Działanie suplementów diety jest uzależnione od wielu czynników. Mitem jest, iż na każdego dany preparat będzie działał w identyczny sposób. I tutaj znowu należy przypomnieć, że dieta i trening to podstawa. Nawet najlepsza odżywka sama nie zbuduje masy mięśniowej, a już na pewno nie sprawi, że wzrośnie nasza siła i wytrzymałość czy w cudowny sposób obudzimy się z idealnie wyrzeźbionym ciałem.

Czy każdy suplement posiada identyczny skład?

Choć suplementy zostały podzielone na wiele różnych kategorii nie posiadają one jednolitego składu i często zdarza się, że poszczególne preparaty sporo różni. Chodzi tutaj przede wszystkim o jakość poszczególnych odżywek i suplementów. Szukając najbardziej skutecznego środka wspomagającego przyrost masy, usprawniającego regenerację czy wspomagającego spalanie tkanki tłuszczowej należy porównywać poszczególne suplementy i dopasować ich skład do celu, który chcemy osiągnąć.

Czy suplementy szkodzą?

Opinia o szkodliwości suplementów jest sporo przesadzona. Stosowane zgodnie z zaleceniami stanowią niezbędne uzupełnienie diety oraz wspomagają narażony na wyczerpujące treningi organizm. W wielu przypadkach np. wśród zawodowych sportowców stosowanie suplementacji jest wręcz niezbędne, gdyż sama dieta nie jest w stanie zabezpieczyć przed degradacją tkanki mięśniowej chociażby w okresie redukcji oraz stanowi zbyt ubogie źródło niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników odżywczych.

Szereg nieprawdziwych i sprzecznych informacji na temat suplementów powoduje, że często rezygnujemy z ich przyjmowania. Dokładne poznanie tematu oraz zapoznanie się z działaniem poszczególnych środków pozwoli dojść do wniosków, że czarny PR dotyczący suplementów niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Wszelkie środki dopuszczone do obrotu i dostępne w sklepach mogą skutecznie wspomóc nas w dążeniu do celu w postaci m.in. uzyskania muskularnej sylwetki, redukcji wagi czy zyskania większej siły i wytrzymałości. Dzięki nim efekty treningu są szybciej zauważalne, organizm w mniejszym stopniu odczuwa negatywne skutki często nadludzkiego wysiłku fizycznego, a my zyskujemy niezbędną podczas treningów motywację, która napędza do działania i pozwala przetrwać ewentualne kryzysy.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu