Suplementy na kaca?

Dodane przez: . Komentarze: 0 5111

Jakie są objawy kaca?

Kac jest nieprzyjemnym uczuciem, które zna każdy z nas występującym następnego dnia po wypiciu dużej ilości alkoholu.

Nudności, wymioty, wzmożone pragnienie, nieprzyjemne bóle głowy i mięśni, apatia, senność, czerwone oczy, wrażliwość na światło i dźwięk, kłopoty z koncentracją i osłabiony refleks. Lista przykrych objawów jest bardzo długa, a jednak każdemu z nas doskonale znana w szczególności po każdej imprezie. Oczywiście nie zawsze mamy wszystkie objawy kaca, jednak z pewnością większość z nas doświadczyła bardzo kiepskiego samopoczucia na drugi dzień po wypiciu za dużej ilości alkoholu.

Jakie są przyczyny powstawania kaca i jak go uniknąć?

Kac wynika najprawdopodobniej z zatrucia metabolitami alkoholowymi (aldehydem octowym), odwodnienia oraz zatrucia dodatkowymi składnikami kiepskich alkoholi. Na kaca należy działać objawowo, a podstawową kwestią żeby uniknąć kaca jest unikanie spożywania alkoholu. Udowodnione natomiast, że podatność na kaca ma podłoże genetyczne. Jest zależne od genów w 45 proc. u kobiet i w 40 proc. u mężczyzn. Z genami wiąże się również ilość alkoholu, jaką najczęściej wypijamy oraz predyspozycje do uzależnienia się.

Jak nam się zdarzy pić alkohol należy mieć na uwadze kilka dobrych wskazówek, żeby uniknąć kaca. Pierwsza cenną poradą jest picie wraz z alkoholem dużej ilości wody co jest związane z tym, że alkohol jest moczopędny co powoduje utratę dużej ilości wody z organizmu co z kolei wpływa na zagęszczenie płynu mózgowo-rdzeniowego. Wraz z moczem tracimy także elektrolity takie jak sód i potas, które są  niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mięśni i układu nerwowego. Przez to na następny dzień cierpimy na bóle głowy i mamy gigantycznego kaca. Jeżeli w czasie imprezy nie wypiliśmy odpowiedniej ilości wody należy ratować sytuację i napić się wody przez snem w ilości od 1 litra do półtorej litra.

Generalnie alkohol, zwłaszcza ten dostarczany w mocnych napojach alkoholowych, zawierających ponad 15 proc. etanolu, bardzo źle wpływa na żołądek.  Wymioty, które się zdarzają czasami jak się przesadzi z ilością alkoholu wynikają z podrażnienia ścian żołądka.

Alkohol wpływa na zwiększenie produkcji kwasów żołądkowych, a także wydzielanie w trzustce i jelitach. Powoduje to uczucie mdłości, bóle brzucha, mdłości.  Żeby zmniejszyć dolegliwości ze strony żołądka można przyjąć środki alkalizujące, zawierające sole wapnia, magnezu, sodu i glinu, które zmniejszają kwasowość i pomagają na nudności.

W trackie spożywania alkoholu i przed imprezą dobrze jest  się najeść, ponieważ mniejsza część powierzchni żołądka będzie wchłaniać alkohol, co  z kolei pozwoli na dłuższe wchłanianie alkoholu. Nie bez przyczyny poleca się zjedzenie jajecznicy, która zawiera cysteinę pomagającą usuwać aldehyd octowy z organizmu.  Jeżeli na kacu cierpimy z powodu bólu żołądka najlepiej zrezygnować z zrezygnować z aspiryny i niesteroidowych leków przeciwzapalnych (ibuprofen, naproksen). Rozwiążą  one  jeden problem w postaci  bólu głowy i bólu mięśni, jednak same w sobie powodują podrażnienie żołądka.

Każdy rodzaj alkoholu bez żadnego wyjątku katastrofalnie wpływa na żołądek, podrażnia jego ścianki i wpływa na zwiększenie produkcji kwasów żołądkowych.

Jedną z przyczyn fatalnego samopoczucia na drugi dzień po wypiciu alkoholu jest obniżony poziom glukozy we krwi, w szczególności wtedy jak na imprezie się nie przyjmie odpowiedniej ilości pokarmu. Na spadek glukozy są narażone wszystkie osoby z zaburzeniami cukrzycowymi oraz osoby będące na diecie niskokalorycznej. To właśnie spadek cukru odpowiada za uczucie osłabienia, złego nastroju i braku koncentracji.

Zanim nas dopadnie kac można stosować profilaktycznie suplementy  przed wypiciem alkoholu. Należy zjeść 1 gram witaminy C, która wpływa na przyspieszenie rozkładu alkoholu. Witaminę należy popić dużą ilością wody. Z bardziej naturalnych rozwiązań wskazane jest wyciskanie do drink dużej ilości soku z cytryny. Odwodnienie pozwala zmniejszyć także bardzo popularny w Polsce zwyczaj picia soku z kiszonych ogórków. W związku z tym, że jest on bardzo słony, a sód jak wiadomo zatrzymuje wodę w organizmie.

Jaki suplementy przyjmować jak dopadnie nas kac?

Jeżeli jednak dopadnie nas kac możemy sobie pomóc, zarówno w postaci naturalnej jak też w postaci suplementów.

Węgiel aktywny

Mocno efektywny może okazać się węgiel aktywny, który jest w apteczce w każdym domu, a jak nie ma to z całą pewności dostaniemy do w aptece za rogiem. Węgiel potrafi uporać się nawet z bardzo ciężkim kacem. Węgiel leczniczy to węgiel aktywny (aktywowany) w postaci czarnych tabletek, który ma swoje zastosowanie nie tylko jako środek na biegunkę, ale również na zatrucia.Kac to nic innego jak zatrucie alkoholowe. Podawanie węgla aktywowanego jest relatywnie pewną i skuteczną metodą leczniczą na kaca. Węgiel pomoże usunąć nadmiar toksyn z naszego organizmu. Efektywnie pomaga również walczyć z nieprzyjemnymi wzdęciami. Poza tym węgiel leczniczy pokrywa błonę śluzową przewodu pokarmowego warstwą ochronną, która osłania ją przed działaniem szkodliwych substancji. Skutecznie usuwa on wszelkie toksyny z naszego organizmu, dzięki czemu poczujemy się znacznie lepiej. Wykazuje on bardzo silne funkcje absorpcyjne, ponieważ pochłania cząsteczki toksyn, gazów i bakterii, a następnie zostaje wydalony z organizmu.

Witaminy z grupy B

Doskonale  walce z gigantycznym kacem sprawdzi się witamina B. Przyczynia się do zmniejszenia się dolegliwości, jakie powstają w przypadku kaca. Dzięki temu flora bakteryjna będzie mogła się szybko i skutecznie odbudować. Zapobiega też skurczom mięśni, które mogą się pojawić w wyniku straty wartościowych mikroelementów wydalonych z naszego ciała.  Witaminy z grupy B w warunkach szpitalnych są  podawane nietrzeźwym pacjentom wraz z elektrolitami. Można ją przyjmować w trakcie imprezy, a także następnego dnia, ponieważ wspomoże oczyszczanie organizmu, co z kolei zmniejszy dolegliwości związane z kacem.

Witamina C

Skutki zatrucia alkoholem pomniejsza także witamina C, która jak się okazuje pomaga nie tylko na przeziębienia.  To właśnie jej działanie polegające na zwiększeniu ilości białych krwinek powoduje usuwanie etanolu z krwi, a także na eliminację aldehydu octowego – substancji chemicznej, w którą przekształca się alkohol. To właśnie ten związek jest odpowiedzialny za nieprzyjemne objawy kaca, takie jak bóle głowy, nudności i wymioty. Witamina C może być zażywana zarówno przed planowanym piciem, jak i następnego dnia. Pamiętajmy jednak, że nie można zażywać jej w zbyt dużych ilościach.

Największą skutecznością odznacza się kwas foliowy i tiamina. Suplementy można przyjmować razem z magnezem.  Magnez pozytywnie wpłynie także na nasze mięśnie w tym nieszczególnym czasie. Suplementy należy  popijać odpowiednio dużą ilością wody.

Jakie naturalne sposoby na kaca?

Z odsieczą na kaca przyjdzie nam odpowiednia dawka ruchu.

Okazuje się, że ruch to zdrowie nawet w przypadku kaca. Aktywność fizyczna jak na przykład bieganie pozwalają na podniesienie tempo metabolizmu, zwiększają natlenienie tkanek i przyspieszają usuwanie toksyn.

Klin pomoże co najwyżej w drodze do uzależnienia.

Każdy z nas nie raz słyszał o klinie, bo czym się człowiek struł tym powinien się wyleczyć, a jest to zwyczajnie odpowiedź na zespół abstynencyjny. Objawia się  on niepokojem, mdłościami, zawrotami i bólem głowy, zwiększoną potliwością. Wcale nikt nie  musi być alkoholikiem, żeby go doświadczyć w łagodnej formie.  Mózg zwykle w szybkim tempie przyzwyczaja się do alkoholu, nawet wypity okazjonalnie, ale  w nadmiarze może wywołać w mózgu poczucie lekkiego odurzenia. W związku z tym, że poziom etanolu we krwi spada, pogarsza się także samopoczucie. Po kolejnej dawce alkoholu część pijących czuje się lepiej, ale po paru godzinach znów jest fatalnie, więc pojawia się dalsze pragnienie klinowania co w prostej linii prowadzi do uzależnienia.

Pij soki warzywne.

Soki  warzywne, które są przygotowane ze świeżych warzyw to kolejna efektywna metoda zwalczania kaca. Zawarte w warzywnych koktajlach składniki odżywcze doskonale uzupełniają braki powstałe na skutek destrukcyjnego działania alkoholu oraz dodatkowo wspomagają pracę układu pokarmowego i działają nawodniająco. Idealną mieszanką jest marchewka, kapusta włoska i kiszony ogórek. Doskonale sprawdzi się u imprezowiczów także sok pomidorowy, który dzięki temu, że zawiera potas wspomaga także regenerację osłabionych mięśni i zwiększa kurczliwość mięśnia sercowego.

Pij wodę z miodem i cytryną

Miód dzięki zawartości fruktozy, może znacznie wspomóc metabolizm oraz oczyszczanie zatrutego alkoholem organizmu. Aby się o tym przekonać, należy łyżkę miodu wymieszać w  jednej szklance wody. Funkcjonowanie mikstury można wzmocnić, dodając do niej plasterek cytryny. Tak przyrządzoną mieszaninę optymalnie wypić 2 razy dziennie.

Pij miętę i rumianek

Świeżo napar sporządzony z mięty oraz rumianku może pomóc uporać się z uczuciem ociężałości w głowie i mdłościami. Na zatrucie alkoholowe zaleca się również także napar z piołunu (10 g ziela zalej 1/2 l wrzątku). Tego rodzaju herbatki ziołowe powinno się pić 2 razy dziennie.

Naturalne dostarczenie witaminy C

Na kaca absolutnie doskonałe są także  soki z cytrusów albo spożycie kiwi lub pomarańczy Najstarszym  jednak i wyjątkowo skutecznym sposobem jest również wypicie soku z ogórków albo wody po kapuście kiszonej. Po pierwsze sprawią, że będzie nam się chciało pić i tym samym uzupełnimy płyny w naszym organizmie a ponadto zawierają sporo cennej w tej sytuacji witaminy C.

Ciekawostki:

Jakie są tradycyjne sposoby na kaca? 

W różnych częściach świata próbuje się w różnorodny sposób złagodzić objawy zatrucia alkoholowego , choć nie zawsze jest to  skuteczne.
- w Chinach konsumuje się móżdżek konia 
- W Asyrii jest to mikstura z mirry i mielonych dziobów jaskółek
- W Portoryko to nacieranie pach cytryną 
- Na Haiti wbija się w korek od butelki 13 czarnych igieł 
- W Singapurze spożywa się zupa ziołowa z imbirem 
- W Mongolii podaje się zupę pomidorowa z byczym okiem 
- W Korei pije się herbatę z olchy.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu