Suplementy na lepszy wzrok

Dodane przez: Paulina M. Komentarze: 0 912

Długie godziny przed komputerem, nieustanne patrzenie w ekran telefonu, zanieczyszczone powietrze, klimatyzacja, niezdrowa dieta i zbyt krótki sen… czynniki, które mają niekorzystny wpływ na nasz wzrok, można wymieniać godzinami. Niestety nie sposób zrezygnować ze wszystkiego, co negatywnie wpływa na oczy. Można jednak odrobinę zmienić codzienne nawyki i wesprzeć je suplementami na lepszy wzrok, które kompleksowo ochronią ten niezwykle ważny narząd i sprawią, że problemy ze wzrokiem i dyskomfortem w obrębie oczu przestaną być tak dużym problemem.

Jak dbać o wzrok?

W trakcie intensywnego dnia nie zastanawiamy się nad tym, że nasze oczy narażone są na duży wysiłek. Można jednak odrobinę zmienić przyzwyczajenia i wprowadzić kilka elementów, dzięki którym oczy będą mogły odpocząć. Przede wszystkim warto dać im chwilę wytchnienia – jeśli spędzasz kolejną godzinę przed komputerem, zrób chwilę przerwy. Wyjdź na kilka minut na zewnątrz, najlepiej w miejsce, które znajduje się w otoczeniu zieleni, skup się na patrzeniu w dal. Pięć minut przerwy raz na godzinę byłoby optymalne i jest zalecane przez okulistów.

Postaraj się przyciemnić ekran komputera. Jeśli możesz, zmień ustawienia w smartfonie na takie, które chronią oczy. Po skończonej pracy wybierz zajęcie, które pozwoli Twoim oczom odpocząć. Nie spędzaj kolejnych godzin oglądając filmy czy grając. Wybierz się na spacer, pójdź na basen lub zrób coś, podczas czego nie trzeba wytężać wzroku.

Zadbaj także o odpowiednią ilość snu w ciemnym pomieszczeniu. Oczy, podobnie jak cały organizm, muszą mieć czas na to, aby się zregenerować. Zbyt krótki sen spowoduje, że Twoje czy będą suche i zmęczone, a to prosta droga do pogorszenia wzroku.

Postaraj się również unikać długotrwałego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, gdzie powietrze jest bardzo suche. Oczom szkodzi dym tytoniowy i zanieczyszczone powietrze, dlatego lepiej jest wybierać takie miejsca, gdzie oczy nie są narażone na czynniki zagrażające ich kondycji. Pamiętaj także o okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV – to ważny element ochrony oczu o każdej porze roku!

Dieta na lepszy wzrok

Kolejny element dla zdrowia oczu to oczywiście dieta. Nasze oczy atakowane są przez wolne rodniki, które mogą uszkadzać siatkówkę oka. Aby temu zapobiec, dieta powinna być bogata w antyoksydanty. Znajdziesz je głównie w owocach i warzywach.

Jakie produkty szkodzą oczom? Przede wszystkim te, które szkodzą całemu organizmowi – bogate w cukry, w sól oraz w tłuszcze, mocno przetworzone, o małej wartości odżywczej. Aby oczy otrzymały to, czego potrzebują, dieta powinna być bogata w kwasy Omega-3 i witaminę A. Postaraj się wzbogacić swoje menu o marchew, fasolę, orzechy, dobrej jakości ryby i cytrusy. Marchew jest bardzo bogata w witaminę A, która odpowiada za dobre widzenie po zmroku, dlatego jeśli często jeździsz w nocy samochodem, nie może jej zabraknąć na Twoim talerzu.

Suplementy na lepszy wzrok

Suplementy na dobry wzrok to istotne wsparcie dla oczu. Pomagają w sposób naturalny i bezpieczny zapewnić im dobrą kondycję, kompleksowo dbając o zdrowie oczu. Jakie suplementy na lepszy wzrok wybrać?

Luteina na zdrowe oczy

Luteina to z pewnością najbardziej popularny i ceniony sposób na zapewnienie zdrowia swoim oczom. Jest to jeden z lepszych sposobów na radzenie sobie z wyzwaniami, przed jakimi stają nasze oczy. Luteina to naturalny karotenoid, który wspomaga naturalną ochronę oczu. Jest bardzo bogata w antyoksydanty, dzięki czemu skutecznie zapobiega nadmiernej aktywności wolnych rodników, które atakują oczy. Mogą one przyspieszać proces starzenia się siatkówki oka. Wzrok jest szczególnie narażony na ataki wolnych rodników, kiedy często przebywasz w zanieczyszczonym powietrzu i niezdrowo się odżywiasz, dlatego oprócz diety bogatej w antyoksydanty warto sięgnąć po luteinę.

Jak luteina działa na oczy? Oprócz wspierania ich naturalnej ochrony luteina chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem i łagodzi reakcje alergiczne oraz wszelkiego typu podrażnienia. Ponadto poprawia ostrość widzenia, którą łatwo stracić, kiedy wzrok jest bardzo wytężony. Luteina przeciwdziała przesuszeniu oczu. Może być również istotnym elementem profilaktyki w przeciwdziałaniu chorobom, takim jak zaćma czy jaskra. Oprócz tego może ona przeciwdziałać pogłębianiu się wad wzroku, jeśli takie masz.

Astaksantyna – rewolucja dla oczu

Astaksantyna to mniej znana niż luteina substancja, jednak – co ciekawe – wykazuje ona aż dziesięć razy większe pozytywne działanie na wzrok niż luteina. Astaksantyna jest przede wszystkim niezwykle silnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu skutecznie chroni organizm przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Dzięki temu jest doskonałą ochroną dla siatkówki oka, która jest szczególnie narażona na działanie oksydantów.

Co bardzo ważne, astaksantyna niezwykle skutecznie chroni oczy przed promieniowaniem i przed przesuszeniem. W unikalny sposób dociera ona do siatkówki i wspomaga ostrość widzenia. Może również zapobiegać pogorszeniu wzroku i wielu chorobom oczu, wynikającym między innymi z cukrzycy.

Astaksantyna ma o wiele szerszy wpływ na organizm, dlatego jej suplementacja pozwala na kompleksową poprawę stanu zdrowia i samopoczucia.

Cynk, miedź i selen – niezbędne dla zdrowia oczu

Aby oczu zachowały dobrą kondycję, należy dostarczać im niezbędnych składników odżywczych. Do takich należą z pewnością cynk, miedź i selen. Cynk jest bardzo ważny dla oczu, a spora jego ilość znajduje się w obrębie samej siatkówki oka. W sposób pośredni przyczynia się do unieszkodliwiania wolnych rodników, chroniąc oczy. Co ciekawe, to właśnie cynk odpowiada za to, aby nasze oczy szybko przyzwyczaja się do ciemności i byśmy mogli rozróżniać kształty w mroku. Najlepsze źródła cynku to pestki dyni, produkty pełnoziarniste, małże, orzechy czy groszek.

Miedź również korzystnie wpływa na oczy. W połączeniu z cynkiem zapewnia prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku. Wykazuje ona działanie antyoksydacyjne. Miedź znajdziesz przede wszystkim w ostrygach, sezamie, kakao, ziarnach słonecznika, wątróbce soi i w siemieniu nianych.

Selen działa antyoksydacyjnie, dlatego jest kolejnym składnikiem, chroniącym oczy przed działaniem wolnych rodników. Co ciekawe, selen jest również jednym z podstawowych elementów, wykorzystywanych w profilaktyce zaćmy. Główne źródła selenu to brązowy ryż, mięso, orzechy i pestki dyni.

Planując suplementację, warto włączyć do niej preparaty, będące połączeniem cynku, miedzi i selenu, ponieważ oddziałują one na wzrok w sposób kompleksowy i zapewniają im dobrą kondycję.

Witaminy dla zdrowych oczu

Pośród wszystkich witamin, kilka ma szczególne znaczenie dla zdrowia oczu. Należy do nich przede wszystkim witamina A, a także witamina E i C. Wszystkie one działają antyoksydacyjnie, dlatego podobnie jak wszystkie poprzednio wymienione składniki, witaminy te chronią oczy przed wolnymi rodnikami. Warto jednak pamiętać, że współcześnie wolne rodniki są dużym zagrożeniem, dlatego nieustannie powinniśmy dostarczać organizmowi antyoksydantów.

Witamina A jest niezbędna do syntezy rodopsyny, której głównym zadaniem jest zapewnienie dobrego widzenia po zmroku. Główne źródła witaminy A to marchew, podroby i szpinak.

Kolejną ważną witaminą dla wzroku jest witamina E. Nazywana witaminą młodości, pozwala zachować również dobrą kondycję wzroku. Znajdziesz ją przede wszystkim w marchwii, migdałach, dyni czy brukselce.

Witamina C działa na organizm w sposób kompleksowy, więc nic dziwnego, że oddziałuje także na wzrok. Bierze udział w syntezie kolagenu, dzięki czemu zwiększa wytrzymałość struktur naczyniowych w obrębie oczu. Jeśli często widzisz, że Twoje oczy są “przekrwione”, witamina C pozwoli je wzmocnić. Główne źródła witaminy C to owoce dzikiej róży i acerola, papryka i inne warzywa i owoce.

Suplementy na lepszy wzrok - dla kogo?

Bez wątpienia o wzrok powinien dbać każdy, jednak osoby, które muszą zwrócić szczególną uwagę na swoje oczy to przede wszystkim seniorzy, osoby narażone na duży wpływ zanieczyszczonego powietrza oraz osoby, spędzające długie godziny przed komputerem. Jeśli czujesz, że Twoje oczy są w coraz gorszej kondycji i często tracisz ostrość widzenia, możesz wspomóc się specjalnymi kroplami, wzbogacić swoją dietę o produkty, które korzystnie wpływają na wzrok oraz o  witaminy i zapewnić oczom odpowiedni odpoczynek. Warto również raz na jakiś czas wybrać się do okulisty, aby upewnić się, że wzrok się nie pogarsza. Takie kompleksowe działanie z pewnością sprawi, że długo będziesz cieszył się sprawnym wzrokiem, a Twoje oczy nie będą powodowały dyskomfortu.

Polecamy!

Szukasz najlepszego sposobu na poprawę kondycji swojego wzroku? Polecamy najlepszy suplement diety na oczy - Gold Luteinę od Olimp! Płynne kapsułki zawierają nie tylko luteinę, ale też cynk, witaminę A i E oraz olej rybi i zeaksantynę - taka formuła to pewny sposób na zdrowie oczu! 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu