Szafran – jako skuteczny suplement diety

Dodane przez: . Komentarze: 0 1480

Szafran od wieków wykorzystywany zostaje jako przyprawa. Jest to jedna z najdroższych przypraw, jakie możemy znaleźć w swoich domach. Jednak piękno i wyjątkowy smak tej rośliny, to nie wszystko. Nasi przodkowie od dawna cenili ją sobie za wiele właściwości prozdrowotnych, jakie nam daje. Jej spożywanie może przyczynić się do zmniejszenia różnych dolegliwości zdrowotnych. Dziś dowiemy się również, jakie inne właściwości posiada ten piękny kwiat.

Szafran to fioletowy kwiat, który zachwyca wyglądem i smakiem. Jednak przez naszych przodków roślina ta była wykorzystywana w medycynie naturalnej, jako preparat o prozdrowotnym działaniu. Może on również być stosowany przy różnego rodzaju dolegliwościach i chorobach. Koniecznie dowiedź się, czy nasi przodkowie mają rację co do wyjątkowych właściwości, jakie posiada ta roślina?

Szafran – informacje podstawowe

Szafran jest rośliną, której uprawa jest pracochłonna i bardzo droga. Przez to właśnie, jest to przyprawa, która pochłania niemal najwięcej pieniędzy i czasu podczas uprawy, więc jest także drogim produktem. Nie wiele osób decyduje się na jego zastosowanie w kuchni, ponieważ cena przyprawy z szafranu, jest naprawdę wysoka. Najczęściej jest ona uprawiana w Hiszpanii, Iranie i Turcji. Szafran ba bardzo długą i bogatą historię. Jest to roślina, która znana już była w starożytności. I w tamtych czasach była ona używana nie tylko, jako przyprawa, ale również jako barwnik i zapach do perfum. Kwiat ten przez rzymian był wykorzystywany jako sposób na kaca. Przed spożyciem, był on mieszany z winem. Do tego czasu w hinduizmie szafran jest stosowany jako składnik niezbędny do przeprowadzenia niektórych obrzędów.

Szafran – jakie ma działanie?

Szafran na całym świcie stosowany jest nie tylko jako drogocenna i aromatyczna przyprawa, ale również środek o silnym i szerokim działaniu prozdrowotnym. Warto stosować tą wyjątkową roślinę, ponieważ w niewielkich ilościach ma ona działanie antydepresyjne, uspokajające, a także przeciw lękowe. Warto wiedzieć, że to działanie szafran zawdzięcza temu, że wpływa on na zwiększenie stężenia hormonów układu nerwowego, czyli o serotoninie i dopaminie. Są to hormony szczęścia, które w organizmie człowieka odpowiadają za proces odczuwania dobrego nastroju.

W starożytności szafran był stosowany u kobiet i mężczyzn, jako silny afrodyzjak, który przyczyniał się do zwiększenia naszego libido. A to nie wszystko. Starożytność, to czas kiedy stosowano rośliny, jako produkty to leczenia, a szafran był doskonały jako antidotum na trucizny wszelkiego rodzaju. Jest to roślina, która przyczyniała się do pobudzenia trawienia, dzięki czemu mogła przyśpieszać odchudzanie i oczyszczanie organizmu. Ten piękny kwiat przyczyniał się również do poprawienia przepływu krwi. Był on także stosowany jako lek na odrę.

Nieco później, kiedy zaczęły się czasy średniowiecza szafran nie został zapomniany i dodatkowo używano go przy leczeniu astmy, a także innych mniejszych i bardziej poważnych infekcji układu oddechowego. Szafran był lekiem na czarną odrę i szkarlatynę.

Mimo tego, że już wiele wymieniliśmy właściwości i zastosowań szafranu, to jeszcze nie wszystko. Jest to roślina, której przypisuje się również skuteczność i pomoc w leczeniu artretyzmu. Jego spożywanie zaleca się również osobom, które mają problemy z bezsennością, ponieważ szafran uspokaja, dzięki czemu ułatwia zasypianie. Roślina ta może być również stosowana przy problemach z żołądkiem, a także korzystnie wpływa na zdrowie oczu i serca. Spożywanie nawet niewielkiej ilości ten rośliny może zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób serca.

Niezliczone są działania szafranu, a kolejne z nich, to regulacja cyklu miesiączkowego, czyli doskonale nadaje się jako suplement dla kobiet. Ma on również działanie wiatropędne, czyli pomaga w trawieniu i poprawia pracę układu trawiennego. U dorosłych doskonale nadaje się jako środek przeciwgorączkowy. Mówi się nawet, że szafran może przyczynić się do złagodzenia objawów Alzhaimera.

   

Jak suplementować szafran?

Jeśli decydujemy się na suplementację szafranem, to warto wiedzieć, że zalecana dawka tej rośliny, to jedynie trzydzieści miligramów dziennie. Suplementacja w takich dawkach powinna trwać co najmniej osiem tygodniu. Konieczne jest pamiętanie o regularności. Tylko wtedy suplementacja będzie miała zbawienne i skuteczne działanie. Kiedy problemy ze zdrowiem są poważne, to zalecana może być nieco inna dawka, to znaczy zaleca się przyjmować szafran dwa razy dziennie w dawkach po piętnaście miligramów na raz.

Warto pamiętać, że podczas suplementacji tym składnikiem konieczne jest zachowanie ostrożności. Kiedy przyjmowana będzie dawka większa niż 1200 miligramów na dobę, to pojawić się mogą u nas wymioty. A jeśli 2000 miligramów, to może dojść do zmian chemicznych w krwi, a także do zmiany jej w parametrach hemoglobiny.

Na temat działania zwieszonych dawek szafranu, przeprowadzona badania na zwierzętach. Wykazały one, że dawka około 20 miligramów na każdy kilogram ciała, to dawka, która powoduje śmierć. Trzeba więc uważać, jeśli zaczynamy suplementować tą roślinę.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu