Szparagi są bardzo niedocenianym i wciąż rzadko w naszym kraju jadanym warzywem. Jest to bardzo duży błąd, gdyż produkt ten jest bardzo bogaty w wiele witamin, minerałów oraz innych substancji pozytywnie wpływających na nasze zdrowie i samopoczucie. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nim czegoś więcej, koniecznie przeczytaj dalszą część naszego artykułu, w którym postaramy się przybliżyć nieco jego właściwości odżywcze oraz lecznicze. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do dalszej lektury.
Szparagi - krótka historia.
Szparagi jako roślina jadalna uprawiane były już od starożytności, a pierwsze wzmianki co do ich stosowania w kuchni pochodzą z egipskich hieroglifów datowanych na 5 tysięcy lat przed naszą erą. Już wtedy pędom przypisywano liczne smakowe, prozdrowotne, lecznicze oraz pobudzające popęd seksualny właściwości. Późniejsze wieki były okresem niejako zapomnienia szparagów, które ponownie do historii kuchni wróciły dopiero w XVI oraz XVII wieku w Europie. Współcześnie roślina ta jest mocno rozpowszechniona na całym świecie, mocno kojarzona jako afrodyzjak, ale nieco pomijana jako roślina lecznicza i prozdrowotna.
Szparagi - właściwości odżywcze.
Szparagi przez wiele osób są uważane za jedne z najzdrowszych i najsmaczniejszych warzyw. Ich delikatność i lekka słodycz mogą konkurować ze smakiem wielu wytwornych, wieloskładnikowych dań. Co więcej, nie sposób nie wspomnieć o ich walorach dietetycznych. Szparagi bowiem w 100 gramach produktu zawierają jedynie 22 kcal, co czyni dania wykonane z ich użyciem lekkimi, dietetycznymi i co bardzo ważne pysznymi. Oczywiście, smak i niska kaloryczność nie są jedynymi pozytywami charakteryzującymi te warzywa. Zawierają one bowiem w swoim składzie wiele niezbędnych dla prawidłowej funkcji organizmu substancji.
Witaminy.
Szparagi określić można skarbnicą witamin. Spośród nich w ich składzie występują:
- Kwas foliowy (witamina B9) - jedna z najważniejszych witamin koniecznych do prawidłowej pracy naszego organizmu, szczególnie w okresie ciąży i karmienia piersią. Jej niedobory grożą między innymi wadami wrodzonymi płodów (kobiety przed planowaną ciążą i w trakcie niej muszą koniecznie suplementować ten składnik diety), anemią (stanem niedoboru hemoglobiny - składnika krwi przenoszącego tlen) oraz zwiększonym ryzykiem rozwoju wszelkiej maści chorób nowotworowych (na przykład raka szyjki macicy). Co więcej, kwas foliowy działa protekcyjnie w stosunku do naszego serca, układu naczyniowego oraz mózgu, a co za tym idzie należy go dostarczać do organizmu w jak największych ilościach.
- Witamina C - określana czasami witaminą życia, substancja pełniąca w naszym organizmie wiele ważnych dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia funkcji. Jej zbyt małe spożycia bardzo szybko negatywnie odbija się na stanie włosów, paznokci, skóry oraz na zwiększonym prawdopodobieństwie łapania różnego rodzaju infekcji. Co ciekawe, witamina C jest praktycznie niemożliwa do przedawkowania, a co za tym idzie może swobodnie ją dostarczać w jak największych ilościach.
- Witamina E - nazywana również witaminą młodości, a to przez silne właściwości antyoksydacyjne (niszczące wolne rodniki tlenowe odpowiadające między innymi za proces starzenia się naszego organizmu). Przy jej dostarczaniu w postaci na przykład szparagów należy pamiętać o okraszeniu dania odrobiną masła lub innego tłuszczu, gdyż witamina ta wymaga tego nośnika do wchłonięcia się z przewodu pokarmowego.
Minerały.
Podobnie, jak w przypadku witamin, o szparagach można powiedzieć, że są bardzo bogatym źródłem minerałów. Spośród tych, które w największych ilościach występują w tej roślinie, można wymienić między innymi:
- Wapń - składnik mineralny niezbędny między innymi w procesie prawidłowej mineralizacji kośćca. Jego spożycie w odpowiednich ilościach jest szczególnie ważne wśród dzieci i młodzieży w okresie wzrostowym, kobiet ciężarnych i karmiących piersią oraz starszych, u których postępują procesy degeneracyjne kości.
- Potas - jeden z dwóch najważniejszych dla pracy serca i mięśni minerałów. Jego niedobory mogą skutkować groźnymi dla życia zaburzeniami rytmu serca oraz słabością mięśni i omdleniami. Jego dostarczanie na właściwym poziomie musi być uwzględnione szczególnie u osób intensywnie trenujących, gdyż wypacają oni duże ilości tego ważnego składnika mineralnego.
- Fosfor - pierwiastek kojarzący się przede wszystkim z proces fluoryzacji zębów. Nie należy jednak zapominać, że razem z wapniem stanowi trzon mineralny naszych kości. Podobnie, jak w przypadku wapnia, jego zwiększone zapotrzebowanie winno być uwzględnione w diecie dzieci, młodzieży, ciężarnych, karmiących piersią oraz osób starszych.
Inne składniki o działaniu prozdrowotnym.
Abstrahując nieco od minerałów oraz witamin zawartych w szparagach, roślina ta zawiera w swoim składzie również wiele substancji o znanych i cenionych właściwościach prozdrowotnych. Spośród tychże pozytywnych zdrowotnie składników omawianego przez nas kulinarnego produktu można wymienić:
- Asparagina - odpowiadająca między innymi za wzrost poziomu hormonów płciowych. To właśnie w tym składniku szparagów upatruje się ich roli, jako silne afrodyzjaka (produktu zwiększające popęd seksualny). Co więcej, asparagina poprzez zwiększenia poziomu testosteronu może być bardzo użyteczna dla sportowców, szczególnie ćwiczących sporty siłowe oraz sylwetkowe (testosteron odpowiedzialny jest między innymi za szybki, efektywny przyrost tkanki mięśniowej oraz co również ważne jej utrzymanie).
- Błonnik - znany i polecany składnik diety regulujący i usprawniający prace przewodu pokarmowego. Jego zbyt mała ilość w diecie skutkuje bezpośrednio stanem rozleniwienia perystaltyki jelitowej, a tym samym pojawieniem się zaparć (oprócz oczywistych nieprzyjemnych konsekwencji tego stanu, zwiększają one znacznie ryzyko wystąpienia nowotworów jelita grubego i okrężnicy - trzeciego co do częstości nowotwory złośliwego u mężczyzn oraz kobiet).
- Inulina - jest znanym i cenionymi prebiotykiem, czyli substancją wspomagającym wzrost i rozwój korzystnych dla naszego zdrowia bakterii jelitowych. Jego spożycie, szczególnie razem z błonnikiem skutkuje znaczną poprawą funkcji i regulacją pracy przewodu pokarmowego. Co więcej, inulina wzmacnia działanie przeciwzaparciowe omawianego punkt wcześniej błonnika.
- Glutation - znany, szczególnie w kręgach ludzi stosujących różnego rodzaju suplementy diety, aminokwas wpływający pozytywnie między innymi na pracę układu odpornościowego, czy funkcję odtruwającą wątroby. Co więcej, przypisuje mu się role substancji antynowotworowej oraz mogącej hamować rozwój chorób neurodegeneracyjnych takich jak na przykład choroba Alzheimera.
Oczywiście, wymieniliśmy tu tylko część składników, które można znaleźć w szparagach. W rzeczywistości jest ich bowiem znacznie więcej, co jeszcze bardziej poszerza spektrum pozytywnych działań prozdrowotnych oraz leczniczych omawianej przez nas pokrótce rośliny.
Szparagi - tabela składników odżywczych, minerałów oraz witamin.
W poprzednim akapicie omówiliśmy sobie właściwości poszczególnych, ważniejszych składników występujących w szparagach. Skupmy się teraz nieco na liczbach i spójrzmy na dokładną tabelę składu omawianej przez nas rośliny. Dla uproszczenia będzie podawać ilości poszczególnych substancji w odniesieniu do 100 gramów produktu.
Wartości odżywcze.
- Wartość kaloryczna - 22 kcal.
- Białko - 2,4 grama.
- Tłuszcze - 0,22 grama.
- Węglowodany - 4.11 grama.
- Błonnik - 2,2 grama.
Witaminy:
- Witamina C - 7,7 miligramów.
- Witamina E - 1,50 miligrama.
- Witamina B9 - około 1 miligrama.
- Witamina B6 - 0,079 miligrama.
- Witamina B1 - 0,162 miligrama.
- Witamina B2 - 0,139 miligrama.
- Kwas foliowy - 149 mikrogramów.
- Witamina A - około 1000 jednostek międzynarodowych.
- Witamina K - około 50 mikrogramów.
Składniki mineralne:
- Wapń - 23 miligramy.
- Żelazo - 0,91 miligrama.
- Magnez - 14 miligramów.
- Fosfor - 54 miligramy.
- Potas - 224 miligramy.
- Cynk - 0,60 miligrama.
Wyżej wymienione dane liczbowe pochodzą z opracowania przygotowanego przez USDA National Nutrient Database for Standard Reference.
Szparagi - właściwości prozdrowotne.
Szparagi poza bardzo zdrowym i dietetycznym składem charakteryzują się również licznymi właściwościami prozdrowotnymi. Spośród nich można wymienić między innymi:
- Protekcyjne działanie na układ sercowo-naczyniowy - szparagi wykazują między innymi właściwości obniżające poziom złego cholesterolu, triglicerydów, czy wzmacniające prace mięśnia sercowego. Przyczynia się to wszystko do znacznego spadku ryzyka zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych (na przykład z powodu zawału mięśnia sercowego).
- Protekcyjne działanie na wzrok - szparagi wykazują pozytywny wpływ na nasz aparat widzenia. Dzięki ich regularnemu spożyciu, w wielu przypadkach, możliwe jest spowolnienie naturalnie postępujących wraz z wiekiem procesów pogarszania się wzroku (tak zwanej starczowzroczności).
- Działanie poprawiające popęd seksualny oraz inne funkcje seksualne - spożywanie szparagów jest szeroko polecane przez seksuologów, jako jeden ze sposobów przeciwdziałania problemom pojawiającym się w sferze seksualnej człowieka.
Oprócz wymienionych wyżej właściwości prozdrowotnych szparagów roślina ta może stanowić ważny element diety ubogacający ją w potrzebne do zdrowia i dobrego samopoczucia minerały oraz witaminy. My z naszej strony zachęcamy wszystkich czytających do spróbowania szparagów, a tym samym zachęcamy wszystkich do odkrycia i przetestowania na sobie ich świetnego smaku i licznych właściwości prozdrowotnych. Dziękujemy za przeczytanie artykułu i życzymy wszystkim smacznych szparagów.
Komentarze
Napisz komentarz