Sezon na szparagi w pełni! Trwa on jednak bardzo krótko – od kwietnia lub maja do lipca. Z tego powodu warto czym prędzej wybrać się na bazarek po świeże szparagi i cieszyć się nie tylko ich wyjątkowym smakiem, ale też wieloma pozytywnymi właściwościami zdrowotnymi!
Kilka słów o szparagach
Szparagi znane były już przez starożytnych Greków, Rzymian i Egipcjan, a o ich popularności świadczyć mogą liczne rysunki szparagów na sarkofagach. Potężny afrodyzjak, traktowany był jako najlepszy sposób na upojną noc. Przez pewien czas popularność szparagów spadła, jednak w XVI wieku znowu zrobiło się o nich głośno. Dziś hodowane są i cenione na całym świecie, a smakosze traktują je jako przysmak, na który warto czekać przez całą zimę. Szparagi doskonale nadają się do zup, sałatek, a także jako dodatek do dań mięsnych. Dużym uznaniem cieszą się szparagi z sosem holenderskim. Niezależnie od tego, jaki rodzaj szparagów wybierzesz i jak je przyrządzisz, zawsze będa pyszne i przede wszystkim – bardzo zdrowe.
Właściwości szparagów
Szparagi to dobra propozycja dla osób, które pragną zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Są doskonałym uzupełnieniem dietetycznego jadłospisu, ponieważ 100 gramów zawiera jedynie 18 kalorii. Są one bardzo lekkostrawne, zawierają duże ilości witaminy A, C, E, K i witamin z grupy B, a także cynku, wapnia, przeciwutleniaczy i błonnika, który jest dodatkowym wsparciem w czasie diety odchudzającej.
W medycynie naturalnej szparagi cenione są od setek, a nawet od tysięcy lat. Wykorzystywano je przede wszystkim jako skuteczny środek na radzenie sobie z chorobami układu krążenia i nerek. Traktowano je również jako najlepszy sposób na leczenie impotencji. Cenioną właściwością szparagów był ich wpływ na nastrój – zjedzenie szparagów pozwalało na znaczną poprawę samopoczucia.
Szparagi znajdują się w niekwestionowanej czołówce warzyw o najsilniejszych właściwościach antyoksydacyjnych. Dzięki temu uzupełnienie diety o szparagi jest doskonały sposobem na poradzenie sobie ze stresem oksydacyjnym. Przeciwutleniacze blokują nadmierną aktywność wolnych rodników, które mogą powodować przedwczesne starzenie się organizmu, a także nowotwory czy choroby układu sercowo-naczyniowego. Warto wykorzystać potencjał antyoksydacyjny szparagów i sięgać po nie jak najczęściej w czasie sezonu.
Z uwagi na dużą zawartość kwasu foliowego, szparagi są doskonałą propozycją dla kobiet w ciąży. Kwas foliowy skutecznie reguluje poziom homocysteiny. Jej nadmiar może prowadzić do chorób serca i miażdżycy, a nawet do depresji, natomiast optymalny poziom homocysteiny przyczynia się do produkcji serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Kwas foliowy jest bardzo istotny dla kobiet w ciąży, gdyż zapewnia prawidłowy rozwój płodu i zapobiega ryzyku wystąpienia chorób układu nerwowego.
Szparagi w Twojej kuchni
W sklepach znaleźć można szparagi zielone, białe i fioletowe. Czym się różnią? Zielona są najcieńsze, a ich smak jest najbardziej wyrazisty. Są one bardzo miękkie, dlatego nie trzeba ich obierać – w ten sposób dostarczają one więcej witamin i minerałów. Białe szparagi rosną pod ziemią, stąd bierze się ich kolor. Ich smak jest łagodniejszy, ale są też twardsze i grubsze, dlatego wymagają obierania. Szparagi fioletowe to ciekawostka kulinarna, której z pewnością nie znajdzie się w każdym sklepie. Niemniej jednak warto spróbować tego przysmaku i przekonać się, czy kolor fioletowy znacząco warunkuje smak tych wyjątkowych warzyw.
Najlepszym sposobem na przygotowanie szparagów jest gotowanie, najlepiej na parze – dzięki temu są one delikatne i chrupiące. Może również gotować je w tradycyjny sposób, smażyć lub piec. Zielone szparagi wymagają około 3 minut gotowania, a białe 10-15. Ciekawym sposobem jest również sparzenie szparagów, a następnie podsmażenie ich – nabierają w ten sposób wspaniałego, orzechowego smaku. Najpopularniejsze sposoby podawania szparagów to serwowanie ich w towarzystwie jajek w koszulkach czy sosu beszamelowego, jednak sprawdzą się również jako dodatek do kolorowych sałatek czy dań mięsnych.
Komentarze
Napisz komentarz