Dla wielu osób tatar jest potrawą nieakceptowalną. Spożywanie surowego mięsa niektórych po prostu odraża. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to naprawdę bardzo drobno poszatkowane mięso, dlatego jego struktura ulega mocno zmianie. Nie czuć w ustach kawałków mięsa, tylko bardzo miękką konsystencję. Poza tym wszystko jest dobrze przyprawione co sprawia, że smak jest naprawdę wyrazisty. Dlatego nim sami wykreślimy ten produkt z naszej diety, powinniśmy najpierw go spróbować. Szczególnie warto się przekonać do niego wtedy gdy jesteśmy na diecie białkowej, zależy nam na przyroście masy i przede wszystkim na zdrowym odżywianiu się.
Jak tatar przyczynia się do budowania mięśni?
Jeśli choć raz mieliśmy okazję widzieć danie jakim jest tatar to wiemy, że w jego środku możemy znaleźć surowe jajko. Doskonałe źródło białka i wielu innych cennych wartości odżywczych, które potrzebne są naszemu organizmowi. Jajkami nie można się w gruncie rzeczy "przejeść". Nie chodzi tutaj jednak o zwykłe przejedzenie, ale o dostarczenie zbyt dużej ilości wartości odżywczych znajdujących się w jajku, do organizmu. Jest ono tak zdrowe, że zaleca się je w gruncie rzeczy w każdych ilościach.
Tatar bardzo przyczynia się do tego, by nasze mięśnie się budowały. Białko zawarte w surowym mięsie, jest przede wszystkim lekkostrawne. Poza tym zawiera także cenne witaminy z grupy B. Zatem pożywienie, które zjemy, bardzo szybko zmieni się w czystą energię. Budowanie mięśni nie jest łatwe i wie o tym doskonale każdy sportowiec. By móc osiągnąć dobre rezultaty, na każdy kilogram masy naszego ciała muszą przypaść 2 gramy białka. To naprawdę dużo i czasem trzeba się sporo nagimnastykować, by osiągnąć taki rezultat. Białko natomiast może bardzo ułatwić tą sprawę. Zawiera ono tyle białka, że jest w stanie uzupełnić dla nas 1/3 dziennego zapotrzebowania. Przeciętna porcja tatara, do nawet 50 gram białka. Oczywiście w zależności od naszego zapotrzebowania, możemy daną porcję nieco zwiększyć. Wyliczenia w tej kwestii przede wszystkim powinny być indywidualnie dostosowane do naszego organizmu.
Tatar to nie tylko białko!
Oczywiście prócz białka, sportowiec potrzebuje mieć w swojej diecie różne inne rzeczy. Między innymi kreatynę, która jest związkiem chemicznym. Dzięki niej zwiększa się siła mięśni i szybciej buduje się masa mięśniowa. Można również po niej pozwolić sobie na większy wysiłek fizyczny, ponieważ jesteśmy w stanie nieco poszerzyć zakres swoich możliwości, mamy po prostu więcej siły. Choć niewiele osób o tym wie, pół kilograma wołowiny zawiera 2 gramy kreatyny. To bardzo dużo, dlatego wołowina jest bardzo atrakcyjna dla nas również pod tym względem.
Żółtko również dostarcza wielu witamin. Między innymi witaminy D, czy też witamin z grupy B. Oczywiście w kwestii surowego jajka, należy naprawdę bardzo uważać. Salmonella jest dziś bardzo powszechna. Dlatego dla pewności nim rozbijmy jajko, warto sparzyć jego skorupkę. To tylko chwila a mamy pewność, że jemy odpowiednio zrobionego tatara.
Mięso wołowe w Polsce jest bardzo nieoceniane i czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele cennych wartości odżywczych ma w sobie. Między innymi jest źródłem dienów kwasu linolowego. Przyspieszają one znacznie spalanie tkanki tłuszczowej. Znajdziemy w niej także taurynę, dzięki której mięśnie stosunkowo szybko się regenerują. Poza tym w wołowinie jest także karnityna, dodająca energii.
Co ciekawe tatar jest również rewelacyjnym źródłem żelaza. W stu gramach polędwicy wołowej, takiego żelaza są około 3mg. Kobieta ma zapotrzebowanie na żelazo w wysokości 18mg, mężczyzna 12mg. Zatem tatar to świetna przekąska, która pomaga wypełnić to dzienne zapotrzebowanie.
Tatar jest również źródłem koenzymu Q10. Dzięki niemu tlen, który jest zawarty w naszej krwi, przemienia się w energię. Poza tym w wołowinie możemy znaleźć także nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-6 i omega-3.
Niemniej jednak tatar przede wszystkim jest bardzo bogatym źródłem białka. Szczególnie, że spożywa się go wraz z surowym jajkiem. Takie białko jest bardzo potrzebne w diecie sportowcom, jednak nie tylko. Dieta białkowa jest ostatnimi czasy bardzo popularna i to nie tylko w kręgu osób ćwiczących. Każdy z nas powinien dbać o to, by białko znalazło się mimo wszystko w jego codziennej diecie i to wypełniając dzienne zapotrzebowanie.
Czy surowe mięso może nam zaszkodzić?
Wiele osób wie, że tatar to świetne źródło białka. Boją się one jednak wprowadzić to danie w swoją codzienną dietę, przez wzgląd na specyfikę surowego mięsa i jajka. Niestety dość często zdarza się, że tatar jest po prostu nieumiejętnie przygotowany. To natomiast może sprawić, że zatrujemy się takim surowym mięsem i jajkiem. Sposób na odpowiednie przygotowanie jajka, został podany już wcześniej. Ci jednak z mięsem? Przede wszystkim warto skupić się na tym, by poszukać naprawdę sprawdzonego źródła mięsa. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zostało ono odpowiednio przebadane. Niezwykle ważny jest także fakt samodzielnego przygotowania tatara. Wówczas doskonale wiemy jak został on przyrządzony i z jakich składników. Poza tym warto uświadomić sobie, że spożywanie wołowiny w takiej postaci jest najzdrowsze. Nieco inaczej ma się to chociażby z kurczakiem, czy też z wieprzowiną, której na surowo nie powinno się jadać w ogóle.
Przygotowanie tatara
By móc spożyć tatara najwyższej jakości, należy oczywiście zakupić mięso ze sprawdzonego źródła. W sklepach coraz częściej możemy zakupić gotowego tatara. Takich dań jednak zdecydowanie powinniśmy się wystrzegać. Przede wszystkim nie wiemy do końca, z jakiego źródła pochodzi mięso. Poza tym nie wiemy także, czy jest ono świeże. Oczywiście do sprzedaży dopuszczane są produkty, które się bada. Jednak co jakiś czas można usłyszeć o tym, iż zdarzają się bardzo poważne pomyłki w tej kwestii. Tatara można przygotować bardzo szybko dlatego warto poświęcić na to krótką chwilę by mieć pewność, że wiemy co jemy.
Oczywiście w wielu domach możemy spotkać tatara z mięsa mielonego. Jednak najlepiej jest je delikatnie poszatkować ostrym nożem. Oczywiście powinno zostać ono poszatkowane naprawdę drobno, by było ono łatwe w spożyciu. Nieodłącznym elementem tatara jest jajko. By został on atrakcyjnie podany, najlepiej jest uformować go w okrąg a następnie zrobić palcem małe wgłębienie. To właśnie do niego powinna trafić zawartość skorupki.
By tatar był smaczny, musi być doprawiony. W zasadzie można doprawić go wtedy, gdy uznamy to za słuszne. Jednak warto mieć na uwadze to, że w najlepszych restauracjach doprawia się go dopiero na talerzu. Oczywiście w Polsce spożywa się go z odrobiną cebuli, ogórkami ze słoika i wieloma innymi dodatkami. Takie dodatki mogą oczywiście być dla nas również uzupełnieniem diety, dlatego warto je uwzględnić.
Tatar jest zazwyczaj uznawany za przekąskę. Dlaczego? Ponieważ w gruncie rzeczy nie powinniśmy spożywać zbyt dużych ilości wołowiny. Tka porcja tatara z około 100 gram mięsa, w gruncie rzeczy powinna nam wystarczyć. Jeśli jednak prowadzimy bardzo aktywny tryb życia i możemy pochwalić się sporą masą, wówczas ta granica może zostać nieco przesunięta. Nadal jednak powinna zostawać w granicach rozsądku.
Kiedy warto spożywać tatara?
W gruncie rzeczy białko warto spożywać cały dzień. To z mięsa surowego, jest bardzo łatwo przyswajalne. Dlatego nie ma problemu chociażby z tym, iż po tatarze będziemy się źle czuć. Dlatego w gruncie rzeczy możemy spożywać go na śniadanie, na obiad oraz na kolację. Wiele osób prowadzących aktywny tryb życia, zabiera tatara do pracy. Jeśli będzie on odpowiednio przechowany, nic nie stoi na przeszkodzie, by uczynić z niego lunch. Oczywiście taki tatar w przypadku osoby ćwiczącej, jest tylko dodatkiem. 100 gram to nie wiele biorąc pod uwagę to, jak dużo kalorii spala się na siłowni. Dlatego nigdy nie powinniśmy traktować tatara jako jedyne źródło białka. Jest ono jego świetnym uzupełnieniem i bez wątpienia warto go spożywać. Jednak dieta każdego sportowca powinna być zróżnicowana.
Tatar - czy jest dla każdego?
Wiele osób ma jednak wątpliwości, czy tatar powinien być przez nie spożywany. Tutaj warto wziąć pod uwagę jedną bardzo ważną rzecz, a mianowicie kupno odpowiedniej polędwicy. Jeśli chcemy wzbogacić naszą masę mięśniową, musimy przede wszystkim wystrzegać się tłuszczu. Polędwica wołowa jak każde inne mięso, może być niestety tłusta. Dlatego by spożywając białka nie dostarczać swojemu organizmowi niepotrzebnego tłuszczu, należy wybierać tylko i wyłącznie chudą polędwicę. Wówczas będziemy mieć pewność, że nasze mięśnie będą prawidłowo i dobrze rosnąć.
Oczywiście każdy sportowiec jest na innej diecie. Nie każdemu zależy na tym, by zwiększyć swoją masę. Warto zatem pamiętać o tym, że wołowina jest idealna na zwiększenie masy, na zrzucenie kilogramów jednak niekoniecznie. Jeśli zależy nam na schudnięciu, na pewno nie powinniśmy spożywać tatara zbyt często. Zapotrzebowanie na białko każdy z nas ma bardzo duże. Jednak jeszcze większe mają ci, którzy regularnie ćwiczą. Jeśli nam zależy na odwrotnym efekcie, nie musimy spożywać gigantycznych ilości białka. To nie znaczy jednak, że mamy unikać tatara. Jego jedzenie może naprawdę przyczynić się do wzbogacenia naszej codziennej diety.
Czym jest białko?
Dużo zostało powiedziane na temat tego, że tatar zawiera cenne białko. Warto sobie jednak uświadomić, dlaczego w gruncie rzeczy jest ono takie cenne. Przede wszystkim dostarcza nam bardzo potrzebnej energii. Pomaga zwalczyć toksyny i transportuje różne substancje. Jest budulcem naszych tkanek i stanowi średnio 15% masy całego naszego ciała, a zatem dużo.
Białka w naszej diecie nie może zabraknąć. Nasz organizm nie magazynuje go, dlatego jest na nie stałe zapotrzebowanie, każdego dnia. Jeśli nie uprawiamy żadnego sportu i nie prowadzimy aktywnego trybu życia, powinniśmy spożywać dziennie około 0,8 grama białka na kilogram naszego ciała. W przypadku sportowca jak to zostało wcześniej powiedziane, są to aż 2 gramy. Dieta bogata w białko pomaga nam także schudnąć, co dla wielu jest pożądanym efektem. Wówczas ograniczamy węglowodany.
Komentarze
Napisz komentarz