Tatuaże, a trening

Dodane przez: . Komentarze: 0 48434

Tatuaże nikogo już nie dziwią i nie szokują. Nikomu już nie kojarzą się tylko ze środowiskami przestępczymi i subkulturami. Obecnie tatuaże często są bardzo ciekawymi ozdobami, które są wykonywane na podstawie indywidualnych projektów artystycznych. Coraz więcej ludzi decyduje się na zrobienie tatuażu, który jest pewnego rodzaju sposobem na wyrażenie swojego charakteru, własnego „ja”. Są także często wykonywane przez osoby, które są sportowcami i przez osoby, które prowadzą bardzo aktywny styl życia uprawiając w dużej ilości sport rekreacyjny. W związku z tym pojawiają się wątpliwości jak nowy tatuaż wpłynie na aktywność fizyczną. Jak zachowa się skóra spocona na treningu, jak przy rozciąganiu.

Kilka słów o historii tatuażu.

Termin tatuaż wywodzi się z języka polinezyjskiego, a oznacza malowidło lub znak. Historia tatuażu jest tak długa jak historia ludzkości. W kulturach prymitywnych był on wyznacznikiem statusu społecznego. Określał członków plemienia, pełnił funkcje mistyczne i magiczne. Ze znalezisk archeologicznych wiemy, że w starożytności tatuaże wykonywano na ramionach, udach i poniżej pępka zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Motywem tatuaży np. u Egipcjan były głównie imiona oraz symbole bóstw, ale były to także sceny z życia. Tatuaż był wykonywany w każdym zakątku świata bez względu na kulturę. Jest częścią życia człowieka tak samo naturalną i pierwotną jak taniec. Współcześnie tatuaż stał się bardzo powszechny, o czym świadczą studia tatuażu znajdujące się w każdym, nawet niewielkim mieście.

Jak powstaje tatuaż?

Tatuaż tradycyjny, czyli trwały polega na wprowadzeniu barwinka za pomocą specjalnej maszynki pod skórę. Jest to rodzaj tatuażu polecany dla najbardziej zdecydowanych. Teoretycznie taki tatuaż można usunąć, jednak jest to możliwe tylko przy małych formach, ponieważ przy większych jest konieczny przeszczep skóry. Trzeba brać pod uwagę, że po usunięciu nawet niewielkiego tatuażu powstają na skórze przebarwienia i blizny. Dlatego decyzję o tatuażu oraz o jego wzorze trzeba przemyśleć wcześniej wiele razy. Igła tatuażysty może mieć jedno albo wiele ostrzy.  Przy każdorazowym ukłuciu igła umieszcza pod skórą kropelkę pigmentu. Robienie tatuażu odbywa się bez znieczulenia i trwa od kilkudziesięciu minut do wielu godzin w zależności od wielkości i stopnia trudności. Tatuowanie skutkuje powstaniem drobnych krwawień i bólu o różnym stopniu nasilenia.

Można także wykonać tatuaże, które nie są trwałe a mogą być ciekawą ozdobą na  imprezę czy na wakacje lub urlop. Takie tatuaże wykonają kosmetyczki  przy pomocy henny albo kalkomanią. W Indiach czy w Afryce Zachodniej tatuaże z henny są używane do robienia rysunków na skórze już od kilku tysięcy lat. Wykonanie rysunku henną polega na barwieniu wierzchnich warstw skóry bez jej nakłuwania.

Możemy także wykonać tzw. biotatuaż, który wykonuje się przez wprowadzenie barwnika trochę płycej pod skórę niż przy tatuażu tradycyjnym i dzięki temu znika on po pięciu latach od wykonania. Jednak potrafią to zrobić tylko najwprawniejsi znawcy sztuki, więc decydując się na takie rozwiązanie dobrze jest wcześniej znaleźć profesjonale studio tatuażu. Najlepiej  z polecenia kogoś znajomego.

Co z treningami po wykonaniu tatuażu?

Bardzo wiele osób jest tak mocno związana ze swoim planem treningowym, że nie może żyć bez dnia na siłowni albo bez biegania. Jak zatem zachować się po wykonaniu nowego tatuażu? Generalnie zaleca się przerwę od dwóch tygodniu do trzech. W tym czasie skóra swobodnie zregeneruje się i będzie to odpowiedni czas na jej zagojenie się. Spore znaczenie ma to, czy tatuaż został zrobiony na łydce, czy na ramieniu. Ćwiczący może wykonywać śmiało ćwiczenia, które nie są na tej części ciała na której jest nowy tatuaż. Jeżeli mamy nowy tatuaż na nogach to można śmiało wykonywać serię ćwiczeń na ręce i na odwrót, jeżeli mamy świeży tatuaż na ramieniu to możemy ćwiczyć nogi. Wtedy trening jest wykonywany całkowicie bezpiecznie. Bardzo dużą rolę odgrywa to jakiej wielkości jest nowy tatuaż. Takie które są wykonane na dużej powierzchni ciała wymagają dużo dłuższej rekonwalescencji i mogą wymagać nawet dwu albo trzymiesięcznej rekonwalescencji.  Tak może być w przypadku tatuażu całych pleców, klatki, rąk i łydek.

Dlatego właśnie szczególnie istotne jest dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia i sporo trenują, żeby skonsultowali oni możliwość powrotu na treningu ze swoim tatuażystą.  Tylko jego ocena indywidualna pozwoli określić optymalną ilość czasu na przerwy w treningach.

Co do zasady przyjmuje się, że nawet już po kilku dniach od wykonania tatuażu można rozpocząć bieganie oraz przeprowadzić niewielki trening na siłowni. Jednak trzeba koniecznie pamiętać o tym, żeby po treningu natychmiast się umyć i wysuszyć ciało, żeby zminimalizować niekorzystne działanie potu na tatuaż.

Jak wspomagać gojenie się skóry?

Żeby wrócić jak najszybciej do pełnej aktywności fizycznej warto się zastanowić nad środkami, które wspomagają gojenie się skóry. Zwykle każdy jest o nich informowany przy wykonaniu tatuażu w studio przez tatuatora. Pierwszą i naczelną zasadą jest utrzymanie tatuażu w czystości. Do przemywania optymalnie jest użyć po prostu wody i szarego mydła. Trzeba się obchodzić z miejscem na skórze gdzie jest tatuaż możliwie jak najdelikatniej. Nie zaleca się na przykład stosowania ręcznika do osuszania. Ważne, aby po dobie od wykonania tatuażu wymienić opatrunki. W studiach tatuaży są także dostępne maści, które działają na przyspieszenie gojenia się ran. Zdecydowanie warto je wpisać w budżet przeznaczony na robienie tatuażu, gdyż pozwolą one na dużo szybszy powrót do normalnego życia i treningów.

Świeży tatuaż wiąże się także z całkowitym zakazem ekspozycji na słońce oraz korzystania z solarium. Zwykle nie można się opalać przez kilka tygodni. Warto także zadbać o odpowiedni strój, żeby nie uciskać świeżych ran i pozwolić na swobodne gojenie się, Strój sportowy przeznaczony dla biegaczy czy na przykład obcisłe stroje fitness w tym okresie powinny pójść na półkę w odstawkę. Jest to bardzo istotne ponieważ otarcia w obrębie tatuażu mogą doprowadzić do zakażeń.  W związku z tym na czas gojenia się skóry po wizycie w studio należy ubierać na treningu luźniejsze ubrania, dające pełną swobodę i nie uciskające świeżych ran.

Należy także zwracać uwagę na poziom czystości na siłowni na którą chodzimy. Optymalnie jest wtedy, gdy ćwiczący mają dostęp do jednorazowych ręczników papierowych, do środków dezynfekujących, wtedy jest niewielkie ryzyko, że nasz nowy tatuaż będzie mieć kontakt z bakteriami, które mogą spowodować zakażenie. Bardzo ważną zasadą jest, aby w jak największym stopniu minimalizować kontakt ze sprzętem albo maszynami siłowymi. Nie należy również zrywać strupków, powinny one odpaść w naturalny sposób. Gojenie się ran po tatuażu przeciętnie trwa około dwóch tygodni, ale jak już  była mowa powyżej wszystko zależy od miejsca tatuażu, od jego wielkości jak również od organizmu.

Trening w pierwszych tygodniach po wykonaniu tatuażu.

Jeżeli chcemy ćwiczyć w miarę szybko po zrobieniu nowej ozdoby na ciele rekomenduje się wykonywanie ćwiczeń ze swoim trenerem personalnym albo przynajmniej powiadomienie trenera na siłowni. W pierwszych tygodniach koniecznie trzeba uważać na kilka kluczowych spraw, które są bardzo ważne, żeby nie mieć dodatkowych problemów, tylko móc się cieszyć ciekawym wzorem na ciele.

Po pierwsze absolutnie unikamy do 4 tygodni po nakłuciach opalania, zarówno na słońcu jak również na solarium. Chroni to naszą skórę przed uszkodzeniami, jak również wpływa na zachowanie kolorów tatuażu.

Po drugie unikajmy długotrwałego kontaktu skóry z wodą. Przez pierwsze tygodnie lepiej wziąć prysznic niż kąpiel w wannie, lepiej darować sobie treningi pływackie jak również bardzo ciężkie treningu podczas, których będziemy się mocno pocić Działanie wody oraz potu spowolni gojenie się ran po tatuażu.

Po trzecie nie można doprowadzić do zbyt dużego wysuszenia się skóry, gojenie się ran jest związane ze złuszczaniem oraz wysuszaniem naskórka. Dlatego trzeba koniecznie nawilżać miejsce na skórze, które jest po zabiegu. Otrzymamy w studio tatuażu odpowiednią maść, która jest do tego przeznaczona.

Co może się stać podczas zbyt intensywnego treningu jak zrobimy sobie świeży tatuaż?

Zagrożeń jest kilka. Jednym z nich jest po prostu wyblaknięcie rysunku na ciele i zmniejszenie jest ostrości. Co nie jest zjawiskiem pożądanym bo przecież nie po to tyle się nacierpieliśmy w studio, żeby potem mieć kiepską ozdobę. Poza tym mogą być też nieprzyjemne konsekwencje w postaci bólu, gorączki i wzrostu tętna, które może doprowadzić do krwotoku.

Ćwiczenia rozciągające, a wygląd tatuażu.

Tatuaż, który jest zrobiony prze profesjonalne studio nie będzie się rozchodził. Nawet wtedy gdy wykonujemy ćwiczenia to sam tatuaż powinien zostać na swoim miejscu. Ćwiczenia powodują rozszerzenia się skóry, ale ona wraca po nich do swoich normalnych wymiarów. Tatuaż jednak zdecydowanie nie jest wskazany kobietom w ciąży.

Zniekształcenia tatuażu

W pierwszym okresie po wykonaniu tatuażu należy bezwzględnie stosować środki ostrożności w przeciwnym wypadku intensywne ćwiczenia mogą spowodować lekkie rozciągniecie obrazu oraz przerwanie jego ciągłości. Dlatego ważne jest, aby w pierwszych tygodniach po zrobieniu ozdoby, która ma być przez długie lata na naszym ciele stosować się do wszystkich zaleceń tatuatora.

 

Jakie są przeciwwskazania do wykonania tatuażu ?

Podstawowe to są choroby ogóle organizmu takie jak: nowotwory, choroby układu krążenia, zapalenia wątroby typu C i B, HIC, padaczka, ciąża i karmienie piersią, przyjmowanie antybiotyków, stwardnienie rozsiane, choroby naczyń obwodowych, chorobach Leśniewskiego i Crohna, oraz przebyte świeżo operacje, przeziębienia i grypy.

Nie można także wykonać tatuażu przy chorobach skóry takich jak egzema, grzybica skóry, liszaj płaski, rumieniec, bliznowce, pokrzywka, łuszczyca,  zapalanie skóry o podłożu atopowym, zapalenie tkanki łącznej, opryszczkę, trądzik, choroby zapalne skóry, trądzik

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu