Termogeneza – czym jest i jakie jest jej znaczenie dla sportowców?

Dodane przez: . Komentarze: 0 2238

Termogeneza jest jednym z zabiegów, jakie zachodzą w organizmie. Człowiek nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować bez tego procesu, ponieważ ma on ogromne znaczenie na pracę wszystkich układów i narządów. Ma ona również znaczenie dla sportowców. Proces ten bierze udział w redukcji masy ciała, więc osoby na diecie redukcyjnej powinny wiedzieć, jakie znaczeniem na termogeneza. Podczas tego procesu organizm ma za zadanie wytworzyć energię, by unormować temperaturę ciała. Dziś dowiemy się czym jest termogeneza i jakie ma ona działanie i znaczenie dla osób trenujących.

Czym jest termogeneza – podstawowe informacje

Termogeneza jest jednym z procesów fizjologicznych występujących w organizmie człowieka. Najczęściej zaczyna się on podczas wysiłku fizycznego. Podczas ćwiczeń organizm zaczyna się nagrzewać i jego temperatura wzrasta. Do unormowania temperatury ciała potrzebny jest właśnie proces termogenezy. Może również zachodzić w innych sytuacjach. Często pojawia się po zjedzeniu czegoś ciepłego lub po spożyciu składnika, który ma działanie rozgrzewające. Tutaj również temperatura ciała zwiększa się, więc może dojść do zaburzeń w pracy organizmu. Jednak zanim do tego dojdzie rozpoczyna się proces termogenezy. A na czym on polega? Jeśli temperatura ciała wzrasta pod wpływem czynników zewnętrznych lub wewnętrznych organizm człowieka zaczyna wytwarzać energię do obniżenia temperatury ciała i jej unormowania. Tą energią jest właśnie termogeneza.

Jakie są rodzaje termogenezy?

Wyróżnia się dwa rodzaje termogenezy. Pierwsza z nich to termogeneza podstawowa. Proces ten zaczyna zachodzić, ponieważ organizm musisz unormować i utrzymać prawidłową temperaturę ciała. Z termogenezą podstawową związane są procesy, które obejmują całokształt wszystkich procesów, które mogą podnosić temperaturę ciała. Tak więc do tego rodzaju nie zalicza się proces związany z trawieniem. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy posiłek był spożyty ponieważ tego wymaga dieta sportowca, czy w innych okolicznościach. Ma ona natomiast związek z samym wysiłkiem fizycznym. Podczas ćwiczeń organizm zaczyna się nagrzewać, więc wzrasta jego temperatura, a do jej unormowania jest potrzebny proces termogenezy podstawowej. Drugim rodzajem tego zabiegu jest termogeneza posiłkowa. Początek tego procesu ma swoje działanie zaraz po spożytym posiłku. Nie ma znaczenia jaki posiłek spożywamy rozpoczynają się procesy trawienia, transportu, wchłaniania i metabolizowaniu składników odżywczych, dzięki czemu dochodzi do wytworzenia energii, przez co temperatura w organizmie zaczyna się zwiększać. I to właśnie w tym momencie dochodzi do termogenezy pokarmowej. Warto jednak zaznaczyć, że po zjedzeniu ciepłego posiłku ten proces rozpoczyna się znacznie wcześniej. Sytuacja wygląda inaczej, kiedy spożywamy produkty, które mają działanie rozgrzewające. Do rozpoczęcia tego procesu organizm musi sięgać po zapasy z tkanki tłuszczowej. Jest to konieczne, by organizm mógł pozyskać odpowiednie ilości kilokalorii. To jak intensywny będzie ten zabieg zależy od tego jak duży posiłek spożyliśmy oraz z jakich składników odżywczych się on składał. Na rynku możemy znaleźć wiele suplementów diety na odchudzanie, których zadaniem jest zwiększenie intensywności procesu termogenezy. Takie produkty są często nazywane termogenikami. Ich zadaniem jest pobudzanie do pracy układu nerwowego, który zaczyna przeprowadzać procesy, które mają ułatwić spalanie tkanki tłuszczowej. Na początku dochodzi do stymulacji metabolizmu. Następnie pojawia się sygnał wysyłany do neuronów mówiący, że jesteśmy nasyceni. Dzięki temu zmniejsza się uczucie głodu. Po kilku godzinach zwiększają one uczucie głodu a na koniec powodują, że organizm do pozyskania energii pobiera znacznie więcej tkanki tłuszczowej. Najbardziej popularne suplementy o takim działaniu, to kofeina oraz kapsaicyna.

Efekty termogenezy

Proces ten występuje zawsze u każdego trenującego. Jeśli osoba jest aktywna fizycznie to efektem tego będzie zwiększenie się uczucia sytości. Do komórek nerwowych trafi sygnał, że jesteśmy najedzeni i nie pojawi się u nas potrzeba podjadania między posiłkami. Po ćwiczeniach często może pojawiać się przemęczenie i brak energii. Jednak dzięki temu procesowi uczucie zmęczenia szybko znika. Wspomaga odchudzanie, a to dzięki temu, że podczas uwalniania energii podczas trawienia ilość spalonych kalorii znacząco się zwiększa. Pobudza się również praca układu trawiennego, a procesy metaboliczne zachodzą sprawniej.

Termogeneza dla osób aktywnych fizycznie

Jak już ustaliliśmy proces ten zaczyna zachodzić najczęściej zaraz po wykonaniu ćwiczeń lub podczas większej aktywności fizycznej. Przebieg termogenezy zaczyna się już podczas rozgrzewki. Podczas tak niewymagających ćwiczeń zwiększa się intensywność pracy całego organizmu. A to prowadzi do wzrostu temperatury ciała aż do trzydziestu dziewięciu stopni. Dla wielu osób taka temperatura może wydawać się niepokojącym objawem. Nie bez powodu. Podczas spoczynku może ona być oznaką infekcji lub zapalenia, jednak podczas wysiłku fizycznego jest ona naturalną reakcją organizmu. Konieczne jest wykonywanie ćwiczeń rozgrzewających, ponieważ mają one wpływ na późniejszą pracę stawów, mięśni, ścięgien i więzadeł. Jeśli nie zostaną one odpowiednio przygotowane do wysiłku, to może dojść do ich uszkodzenia podczas wykonywania późniejszych ćwiczeń. Proces termogenezy ma więc ogromny wpływ na bezpieczeństwo osób aktywnych fizycznie.

Jak wesprzeć termogenezę?

Jeśli chcemy wesprzeć ten proces to konieczne jest stosowanie się do poszczególnych zasad. Najczęściej tyczą się one dobrze zbilansowanej diety. Na co więc warto zwrócić szczególną uwagę? Poleca się stosowanie suplementów diety, które pobudzają organizm do rozpoczęcia procesu termogenezy. Tak więc warto sięgać po suplementy diety z naturalną kofeiną lub pić kawę albo herbatę, które również zawierają ten składnik. Możemy również sięgnąć po produkty z wyciągiem z zielonej herbaty oraz imbirem.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu