Na siłowniach coraz częściej spotykamy osoby jakimi jest trener personalny.
Bardzo chętnie się na nich decydujemy, ponieważ usprawniają nasze treningi sprawiając, że są bardziej efektywne, aniżeli do tej pory. Poza tym dużo łatwiej nam się motywować z trenerem osobistym. Samodzielne ćwiczenia nigdy nie będą tak efektywne. Jaki powinien być więc trener personalny, abyśmy szybko i skutecznie doszli do założonych rezultatów?
Spis treści:
1.Cechy charakteru
2.Wiedza i umiejętności
3.Trener idealny
4.Certyfikaty i dyplomy
5.Koszt zajęć
6.Trener osobisty dla wymagających
1.Cechy charakteru
Trener personalny odznacza się swoistymi cechami osobowości. Powinien być twardy, silny i stanowczy. Nie może być spolegliwy. Musi być wobec nas konsekwentny i wymagający. Trudno wyobrazić sobie, aby na tym miejscu stała osoba niepewna siebie, wstydliwa i małomówna. Może trudno w to uwierzyć, ale tutaj liczy się także tembr głosu oraz jasność przekazywanych nam komunikatów. Konkretnie i na temat, a także w sposób bardzo motywujący do działania. Nie zaszkodzi, jeśli trener osobisty będzie wobec nas także szczery. Ważna jest jednak zasada złotego środka. Nie powinien być krytyczny w stosunku do naszej sylwetki, bo to nas do niego zniechęci. Swoim przykładem powinien także przekonywać do ćwiczeń fizycznych.
2.Wiedza i umiejętności
Trener osobisty musi się wykazywać bardzo szeroką wiedzę na dany temat. Powinien objaśniać zasady działania naszego organizmu, a także instruować i przewodniczyć nam w naszych działaniach. Doskonale, jeśli będzie także potrafił opracowywać dietę i dostosowywać ją do przeprowadzonego przez nas treningu. Oczywiście, nie musi tego robić, ponieważ jest to zadanie głównie dietetyka, ale gdyby miał takie umiejętności, to byłyby one bardzo pożądane. Anatomia i fizjologia człowieka powinny być przez niego przyswojone do perfekcji. Jeśli szybko zauważymy, że jego wiedza nie jest dostateczna, to nie ryzykujmy dalszej współpracy, ponieważ odbije się to głównie na naszym zdrowiu, urazami i kontuzjami.
3.Trener idealny
W relacjach międzyludzkich liczy się swoista chemia. Niektórzy po prostu nie pałają do siebie żadną przyjaźnią i nic na to nie poradzimy. Warto więc dopasować takiego trenera osobistego, którego od razu polubimy i nie będziemy mieć wobec niego żadnych oporów. To bardzo ważne, ponieważ ta współpraca będzie wówczas płynna i efektywna. Jeśli nie jesteśmy pewni co do umiejętności oraz cech osobowości danego trenera, warto go wypróbować. Większość szanujących się trenerów oferuje pierwszy trening za darmo. Wówczas można łatwo sprawdzić czy odpowiada nam poziom wiedzy jaki prezentuje, a także sposób prowadzenia zajęć. Nigdy nie wybieraj trenera osobistego w ciemno, ponieważ niektórzy oczekują dokonywania opłaty z góry, nawet za cały miesiąc współpracy. Szkoda byłoby stracić te pieniądze, jeśli uznamy, że trener osobisty nam zupełnie nie odpowiada.
4.Certyfikaty i dyplomy
Kierunkowe wykształcenie to bez wątpienia ważny czynnik wyboru, ale nie najważniejszy. Zdarzają się trenerzy, którzy nie posiadają żadnej fachowej wiedzy poświadczonej dyplomami, ukończonymi studiami czy kursami, a są lepszymi trenerami, aniżeli ci bardzo profesjonalni. Wszystko bowiem zależy od osobowości, charakteru, zaangażowania, a nade wszystko pasji i pracy. jaką wkładają w trening z klientem. Jest to więc bardzo pomocne, ale nie najważniejsze i nie powinno nas zwieść. Mimo wszystko jednak, warto sprawdzić poziom wiedzy, jaką prezentuje trener osobisty. Zaufanie na słowo nie wystarczy. Przecież tu chodzi o nasze zdrowie, a nieodpowiedni instruktaż i nieprofesjonalne wskazówki mogą się skończyć dla nas dość dużym uszczerbkiem na zdrowiu. Szanujmy siebie i nie dopuszczajmy do takich pomyłek.
5.Koszt zajęć
Trenerzy personalni nie narzekają dziś na brak zajęć, szczególnie ci, którzy oferują bardzo wysoką jakość instruktarzu. Nie są tani i mają wygórowane ceny, ale mogą sobie na to pozwolić. Jeśli zatem spotkamy się z trenerem osobistym, który oferuje nam podejrzanie niską ceną za godzinę prowadzenia zajęć, to powinniśmy być wobec niego ostrożni. Wszystko zależy więc od pojemności naszego portfela, aczkolwiek ponownie liczy się zasada złotego środka. Na pewno nie należy wybierać najtańszych zajęć równocześnie wzbraniając się od tych najdroższych.
6.Trener osobisty dla wymagających
Istnieją także trenerzy, którzy przybywają do naszego domu, motywują nas do opuszczenia mieszkania i rozpoczęcia treningu. Towarzyszą nam w ciągu dnia. Nie mamy wówczas możliwości odmowy, ponieważ to on fatyguje się do nas, a nie na odwrót. Taka usługa jest jednak bardzo kosztowna, choć na pewno najbardziej efektywna. Tego rodzaju system pracy preferują wielkie gwiazdy. W życiu codziennym towarzyszy im nie tylko trener personalny, ale także dietetyk itp. W takim przypadku porzucenie złych nawyków oraz osiągnięcie wymarzonej sylwetki to już tylko kwestia czasu, bo motywację mamy zapewnioną.
Komentarze
Napisz komentarz